Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

У Канаді спалили «образливі» книги

Автор:

|

Вересень 20, 2021

|

Рубрика:

У Канаді спалили «образливі» книги

Шкільна рада, яка об’єднує близько 30 навчальних закладів на південному заході провінції Онтаріо, знищила близько 5 тис. книг, зміст яких вважали образливим для корінних народів країни. Причому ці видання не просто тихо вивезли з бібліотек, а влаштували справжню церемонію позбавлення. Нагадаємо, що 2019 року спалили близько 30 книг, а попіл, що залишився після них, використовували як добриво для садження дерев. Аналогічні «ритуали» мали пройти в усіх школах ради, але через пандемію і побоювань, що не всі батьки будуть у захваті від таких багать, плани довелося скорегувати. В результаті «образливі» та «шкідливі» книги, серед яких виявилися не лише наукові праці, біографії дослідників, есе та романи, а й навіть набори дитячих коміксів про Астерікса, вирішили просто переробити.
Втім, книги і рукописи — далеко не єдине, що спалили в прагненні відновити історичну справедливість. Минулого літа на деяких територіях, де живуть корінні народи, згоріли кілька церков. Сталося це після того, як біля місць колишніх інтернатів для асиміляції дітей-індіанців, керованих у т. ч. Римо-католицькою церквою (РКЦ), знайшли більше тисячі безіменних могил. Джастін Трюдо тоді засудив ці пожежі, але заявив, що розуміє гнів, спрямований проти федерального уряду та інститутів на кшталт РКЦ. На новини про спалення книг він відреагував приблизно так само, заявивши, що спалювати книги неприйнятно, але і диктувати корінним народам, як можна і що не можна відчувати, також.
На думку Матьє Бок-Коте, оглядача французької газети Le Figaro, в таких подіях немає нічого дивного. «Коли ми перевертаємо пам’ятники, забороняємо лекції, піддаємо цензурі фільми, стає звичним копирсатися в бібліотеках, аби сортувати книги, не рекомендовані з моральної точки зору», — вважає він. Канада, за словами експерта, зараз перетворилася в різноманітну утопію. «Політкоректність — це тоталітаризм, а Канада — його пророк», — упевнений п. Бок-Коте.
На думку журналістів часопису The Week, влада країни робить ті ж помилки, що політики в охоплених рухом Black Lives Matter у США. «Як і багато демократів у Сполучених Штатах, п. Трюдо відмовився захищати не лише честь Канади зокрема, а й принципи ліберального суспільства загалом. Проблема з спалюванням книг і церков не в тому, що заблукали люди шукали невідповідний вихід для виправданою люті. Справа в тому , що це є атаками на основні свободи думки, об’єднання і віросповідання», — пише журнал.
Але не лише в Канаді на межі знищення опиняється все, що хоч якось символізує темне історично несправедливий минуле. У Нідерландах громадськість вимагає позбутися королівської карети 1896-го, на якій зображені африканці, що виявляють повагу білим господарям. Позолочений екіпаж не використовують з 2015 року, але, як заявила студентка з Амстердама Фенна Хубейк, його все одно потрібно «порубати на шматки і спалити», пише газета The Sunday Times.
У Каліфорнії зараз відбувається суперечка про долю скульптури іспанського католицького місіонера Хуніперо Серри, яку місцеві активісти вимагають замінити на монумент у честь корінних американців, заявляючи, що ченця прославляють незаслужено. За Серру заступилася місцева конференція католицьких єпископів, заявивши, що він, навпаки, виступав за добре ставлення до індіанців і закликав не забувати, що всі люди рівні перед Богом. Каліфорнійські законодавці знесення пам’ятника схвалили. Тепер його долю вирішить губернатор Ґевін Ньюсом.
Боротьба зі символами расизму дійшла навіть до науки. Як передає портал ScienceNews, Стівен Гемптон, учений і виходець із народу черокі, закликає змінити назву птахи «пальмовий кольоровий трупіал», яка в англійській мові названа на честь американського генерала Вінфріда Скотта, який доклав руку до насильницького переселення індіанців. А Ентомологічне товариство Америки, як пише газета Daily Mail, попросило громадськість придумати нове ім’я для непарного шовкопряда, який англійською називається gypsy moth, де gypsy означає «циганський».
Як повідомляв «Міст», після спалення корану в Швеції розпочалися заворушення.

Діана Коваліва

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply