Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Що можна очікувати від нових імміґраційних змін для українців у Канаді?

Автор:

|

Березень 16, 2022

|

Рубрика:

Що можна очікувати від нових імміґраційних змін для українців у Канаді?
Канадська митниця

3 березня ц. р. уряд Канади оприлюднив комюніке, в якому йшлося про імміґраційні новації та наступні кроки, які Канада готова здійснити щодо українських тимчасово переміщених громадян (ТПГ). У комюніке зазначено, що впродовж наступних двох тижнів, тобто вже цього тижня, буде оголошено деталі запланованих нововведень. Проте у тому ж комюніке йдеться, що деяку інформацію ще будуть оновлювати та доповнювати. Не чекаючи на всю інформацію, ми спробуємо «передбачити» зміни та пояснити, що вони можуть означати.
Канада готує два напрямки для ТПГ із України. Перший — це тимчасові візи та робочі дозволи для ТПГ, а другий — спонсорування близьких і віддалених родичів, які одночасно можуть бути ТПГ.
Навіть після Революції гідності Канада не поспішала відкривати з Україною «безвіз». Відмови у візах складали приблизно 40 %. Для справедливості варто зазначити, що багато анкет відхиляли через провину самих заявників, адже вони надавали недостатньо документів, щоб імміґраційний офіцер міг сформувати думку про видачу візи. Золоте правило, яке варто пам’ятати при подачі анкети на візу: якщо офіцер сумнівається, він дає відмову.
Зважаючи на війну в Україні, Канада готова створити спеціальний тип візи для ТПГ із України, а саме: Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel. Поки що не зрозуміло: чи буде потрібен для цієї візи лист запрошення з Канади, чи увесь процес буде більше нагадувати electronic Travel Authorization (еТА), який у своїй системі уже передбачає Emergency Travel Document і Refugee Travel Document.
Шон Фрейзер, міністр імміґрації, біженців і громадянства Канади, повідомив, що країна надаватиме візи особам з чинними паспортами, які здадуть біометрику. У зв’язку з цим потрібно зазначити, що для канадської візи можна використовувати звичайні закордонні паспорти старого взірця, адже навіть у нові біометричні паспорти все одно вклеюють візи й заявники окремо здають відбитки пальців тощо. Це важливо знати, адже дію старого паспорта можна подовжити офіційним штампом у будь-якому закордонному консульстві України.
Міністр зазначив, що Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel не вимагатиме багато юридичних вимог, які зазвичай потрібно задовольнити, щоб отримати візу. Читаючи комюніке, можна зрозуміти, що вимогу медичного огляду скасують на основі «національних інтересів». Згідно з старими правилами, особі потрібно пройти медогляд, якщо вона приїжджає до Канади на шість місяців чи на довше. Цю вимогу знімуть, бо Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel дозволятиме українцям перебувати в Канаді до двох років. Вимогу про вакцинацію також знімуть, і невакциновані ТПГ зможуть в’їжджати до Канади.
Однією з юридичних вимог, яку обов’язково потрібно задовольнити, є вимога повернутися до своєї країни. Згідно з рішенням Федерального суду Канади в справі Obeng vs Canada (Minister of Citizenship and Immigration) усі іноземці, які перетинають кордон Канади вважаються потенційними імміґрантами, тому всіх заявників на візу до Канади імміґраційні офіцері апріорі розглядають не як туристів, гостей чи студентів, а як потенційних імміґрантів, які можуть залишитися в Канаді нелегально. Наразі невідомо, наскільки важливою буде ця вимога в процесі відкриття «надзвичайної» візи.
У Канаді всі візові анкети оцінюють за двома юридичними вимогами, а саме: чи заявник є «прохідним» (eligible) і «в’їздним» (admissible). «Прохідний» параметр — чи заявник кваліфікується згідно з візовими критеріями, що, своєю чергою, спрощується до одного вагомого критерію: повернеться заявник до своєї країни чи ні. Натомість «в’їздний» параметр пояснює чи аплікант допустимий до Канади з урахуванням прозорості та щирості у висвітленні інформації про себе, своє кримінальне минуле, кримінальні/політичні мотиви для відвідин Канади тощо.
Відповідно до рішення Федерального суду Канади в справі Bylon vs Canada (Minister of Citizenship and Immigration) відомо, що докази у візових справах оцінюють за «шкалою ймовірностей» (balance of probabilities) — юридичний стандарт доказовості фактів, який застосовують у цивільних судових справах і який доводить, що спірні факти в справі вірогідніше відбулися, як стверджується, ніж протилежні факти, які, швидше за все, не відбулися. Іноді цей стандарт ще називають «перевагою доказів».
Сучасне канадське судочинство відійшло від прямого, один до одного, порівняння усіх «за» і «проти» фактів і тепер користується вдосконаленим органічним методом зважування фактів, тобто один вагомий фактор може переважити кілька інших, менш вагомих і протилежних. Як зазначалося вище, багато віз не дають через нестачу документів (доказів). Тому, щоб забезпечити відкриття візи, бажано надавати якомога більше доказів. З комюніке видно і навіть можна стверджувати, що уряд Канади планує спростити кількість документів, які потрібно показувати, щоб довести, що заявник є «прохідний», тобто, кваліфікується на візу. Але уряд не спрощуватиме юридичної вимоги «допустимості», адже скасовувати біометрику не планують.
Переважно всі суперечливі питання в канадському імміґраційному просторі вирішуються за «шкалою ймовірностей», але питання «допустимості» вирішуються за нижчим юридичним стандартом — «обґрунтовані підстави». Це зроблено навмисно, щоб імміґраційним офіцерам було легше відмовляти незручним або небезпечним заявникам. Отже, навіть в умовах війни, спрощеного візового режиму і проукраїнської позиції уряду Канади, все одно бажано подавати якнайбільше документи, щоб таким чином гарантувати відкриття візи.
Комюніке також згадує і про наших співвітчизників, які вже в Канаді — на гостьовій візі або на студентському/робочому дозволі. Звісно, з гуманної точки зору Канада не може їх депортувати до країни, де відбувається війна. Тому всі депортації відтермінували і за цей час «нелегали» можуть узаконити свій статус.
Канада також розуміє, що гості або студенти могли жити в Канаді за рахунок підтримки батьків або сім’ї з України, але через війну ці канали підтримки розірвалися, бо батькам довелося покинути Україну тощо. Тому Канада готова допомогти цим особам отримати тимчасові «відкриті» робочі дозволи, чинні до двох років. Відкритий дозвіл означає ТПГ зможе працювати на будь якій роботі і на будь якого роботодавця.
Канада також дозволяє особам на гостьових візах або на Visotor Record подаватися на перший «закритий» робочий дозвіл без виїзду з Канади, якщо в них є Labour Market Impact Assessment (LMIA), тобто їхні роботодавці мають дозвіл наймати іноземців. Закритий дозвіл означає, що можна працювати тільки на роботодавця, зазначеного в трудовому дозволі. До речі, якщо не знаєте, який дозвіл обрати, але маєте можливість отримати LMIA, обирайте «закритий» дозвіл, адже він вартує 50 балів на системі «Експрес Ентрі». На «відкритому» дозволі додаткових балів за робочий дозвіл Ви не отримаєте.
Ми всі розуміємо, як презумпція невинуватості працює. Захисник вільний, доки не доведено його провини. Позивач (прокурор або держава) несе відповідальність (burden of proof), щоб довести провину захисника. Якщо позивач її не доведе, то фігурант виходить вільною людиною. Проте в канадському імміґраційному адміністративному судочинстві презумпція перевернута і захисник (заявник) несе відповідальність за доведення на «шкалі ймовірностей», що він насправді ТПГ, а не потенційний імміґрант; що він насправді потребує «відкритий» чи «закритий» дозвіл тощо.
Отже, навіть якщо деталі щодо нових програм будуть відомі цього тижня, то все одно буде доцільно переконувати офіцера відкрити вам візу за двома мега-параметрами: «прохідний» і «в’їздний». Такий підхід підсилить вашу анкету. Ініціатива щодо подачі різних документів повинна виходити від самого заявника, адже він несе повну відповідальність за доведення своїх намірів відвідати Канаду, що йому потрібен робочий дозвіл тощо. Описувати в цій статті, які саме документи потрібно заявнику, немає сенсу, адже кожна справа індивідуальна. Проте, користуючись «шкалою ймовірностей» усіх «за і проти» фактів, кожен може зрозуміти, які ще додаткові документи потрібно додати, щоб пакет документів був переконливим.
За додатковою інформацією звертайтеся до Arcadia Immigration Consulting Inc на тел: +1-647-831-2139, або на е-пошту: visa@consultarcadia.com. Більше інформації тут.
Володимир Паславський, ліцензований консультант-юрист Канади з питань імміґрації (R706357) і спеціаліст Канади з державного управління, права та адміністрації, співвласник консалтингових фірм Arcadia Immigration Consulting, Inc.

Як повідомляв «Міст», у Канаді відбуваються акції на підтримку України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply