Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Що чекатиме на Україну за нового уряду Канади

Автор:

|

Жовтень 29, 2015

|

Рубрика:

Що чекатиме на Україну за нового уряду Канади
Джастін Трюдо

Джастін Трюдо

На федеральних виборах 19 жовтня ц. р. Канада отримала нового прем’єра і нову правлячу партію — лібералів. Консерватори, які впродовж останніх дев’яти років контролювали більшість у парламенті, тепер мають лише 99 із 338 місць.
Стівен Гарпер переходить в опозицію, а новим главою уряду стане молодий і амбітний Джастін Трюдо, син легендарного П’єра Трюдо. Трюдо-старший двічі обіймав найвищу посаду в державі (1968-1979 і 1980-1984 рр.). Його називають одним із творців сучасної канадської ідентичності — двомовності країни, мультикультуралізму, безкоштовної системи медичного забезпечення й утвердження багатьох демократичних свобод — скасування смертної кари, переслідування за гомосексуалізм, легалізацію абортів тощо. Саме за п. Трюдо 1982 року було ухвалено Конституційний акт Канади, який скасував формальне верховенство британського колоніального законодавства.

«Краще завжди є можливим»
Джастін Трюдо, котрому цього року виповнюється 44 роки, також має шанс увійти в історію країни. Завдання, які постало перед лібералами, — непрості і не матимуть однозначних рішень. В першу чергу новому главі уряду доведеться наводити лад в економіці. Саме цього від нього чекають виборці, адже економіка країни досі не оговталась від кризи 2008-го і не досягла докризових показників. Ліберали будуть змушені знаходити механізми та регуляції для стимуляції економічного зростання.
Свою промову у виборчу ніч п. Трюдо завершив фразою: «Не слухайте тих, хто каже вам, що потрібно задовольнятися посереднім. Канада — це країна, де краще завжди є можливим». Цей тріумф оптимізму цілком заслужений після переконливої перемоги лібералів, які лише чотири роки тому, на виборах 2011-го, отримали найгіршій результат за всю історію існування партії (34 мандати).
У виборчу кампанію, що стартувала наприкінці літа, ліберали увійшли також далеко не лідерами, маючи лише третій результат. Але вони зрештою спромоглись обійти як Нову демократичну партію, так і консерваторів. Уряд п. Гарпера сподівався, що інші партії не зможуть ефективно проводити «довгу виборчу кампанію». Та канадці захотіли змін. Джастін Трюдо ідеально вписався у суспільні настрої.

Нова українська політика
Уряд Стівена Гарпера був одним із найактивніших адвокатів України у світі, надаючи суттєву фінансову, гуманітарну та технічну допомогу. Починаючи з березня 2014 року її загальна сума перевищила 703 млн CAD, в т. ч. 400 млн CAD низьковідсоткових позичок для стабілізації української економіки, 127 млн CAD допомоги для підтримки економічних ініціатив, майже 92 млн CAD на підтримку демократії, прав людини, верховенства права та громадянського суспільства в Україні та понад 36 млн CAD для зміцнення безпеки країни.
Позиції ж Ліберальної партії стосовно України — досить промовисті. Частина новообраних депутатів парламенту від лібералів вважають, що настав час надати Україні летальну зброю. Вони послідовно критикують Консервативну партію за небажання допомагати Києву зброєю, цитуючи відому фразу Петра Порошенка: «Ніхто не може виграти війну за допомогою ковдр».
Саме ліберали досі виступали за просування ідеї щодо відімкнення Російську Федерацію (РФ) від міжнародної платіжної системи SWIFT. Уряд Стівена Гарпера запровадив санкційний список проти 280 російських фізичних та юридичних осіб, що самі консерватори називають «найсуворішими санкціями проти режиму Путіна у світі». Але частина лібералів критикують його, впливові депутати нової канадської влади називають санкції проти РФ символічними.
До того ж перед виборами ліберали обіцяли в разі своєї перемоги включити до санкційного списку Володимира Якуніна, колишнього голову «Російських залізниць» й Ігоря Сечіна, очільника державної компанії «Роснефть». І це може бути справді болючим ударом, адже ці політики мають сильні бізнес-зв’язки у Канаді. В п. Якуніна є інтереси з Монреальським виробників потягів Bombardier Inc., а п. Сечін володіє 30 % Exxon Mobil Corp., нафтової компанії з Альберти. Також кілька кандидатів від Ліберальної партії запевнили у своєму намірі добиватися рішення щодо визнання Донецької та Луганської «народних республік» терористичними організаціями.

Наші люди в парламенті
Українське лобі в парламенті Канади — дуже потужне, і в Ліберальній партії — зокрема. За результатами виборів до парламенту обрані 11 українців — семеро лібералів (Юлія Дзерович, Христя Фріланд, Борис Вжесневський, Кайл Пітерсон, Террі Дугид, Мері-Енн Мигічук і Дон Руснак) і четверо консерваторів (Джеймс Безан, Рона Амброс, Джим Еглинський і Марк Варава). Всі вони активно співпрацюють уз Конґресом українців Канади та пообіцяли і далі обстоювати українські інтереси в стінах парламенту.
Із поміж них найвідомішим є ліберал Борис Вжесневський, бізнесмен і філантроп, котрий має кілька каденцій досвіду в канадському парламенті. Ontario Business Journal включив його до списку 100 найуспішніших підприємців Онтаріо.
Христя Фріланд тривалий час була модератором щорічних конференцій Yalta European Strategy в Україні і завдяки цьому особисто знайома з представниками української політичної еліти. Вона стала депутатом удруге. Христя отримала ступінь бакалавра в Гарварді та магістра в Оксфорді, займала редакторські посади у Financial Times, Globe & Mail, а також була керуючим директором і редактором Thomson Reuters. Саме п. Фріланд називають одним із кандидатів на роботу в новому уряді п. Трюдо. Подейкують навіть про можливість призначення українки керівником Міністерства закордонних справ.

Час діяти
Наразі ніхто не дасть гарантії, наскільки швидко новий канадський уряд буде готовий вдатися до радикальних кроків. Але принаймні можна бути певними, що про пом’якшення тиску на РФ не йдеться. Тож сподіваємося, що новий ліберальний уряд Канади виконає свій виборчий слоган про «невідкладні зміни» і принесе позитивні перетворення як у внутрішній політиці, так і у міжнародному вимірі, пропонуючи ще більш проактивну і принципову політику підтримки України.
Джастін Трюдо вже заявив, що Канада повертається на світову політичну сцену. «Хочу сказати друзям цієї країни в усьомі світі — багато хто з вас хвилювався, що Канада за останні десять років втратила свій співчутливий і дієвий голос у світі. У мене є для вас просте повідомлення. Від імені 35 млн канадців — ми повернулися», — сказав він, пообіцявши презентувати «не лише інакший уряд, а кращий».
Новий прем’єр анонсував завершення участі Канади у військовій операції проти терористичної організації «Ісламська держава» (ІД). В ході передвиборної кампанії п. Трюдо неодноразово заявляв, що в разі перемоги лібералів на виборах він виведе військовий контингент Канади з Близького Сходу. Переможець виборів повідомив, що вже обговорив це питання в телефонній розмові з президентом США. «Я підтвердив, що ми, як і раніше, будемо боротися з ІД. Але (Обама) розуміє, що я вже раніше зробив заяви про завершення військової місії», — сказав лідер лібералів.

Катерина Сідаш, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply