Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Радянські субмарини були всюдисущими

Автор:

|

Грудень 22, 2011

|

Рубрика:

Радянські субмарини  були всюдисущими

Можливо, СРСР знав арктичні води Канади не гірше, ніж самі канадці, пише журналіст Боб Вебер у газеті Globe & Mail. «Деякі частини навіґаційних мап часів «холодної» війни, що надійшли в розпорядження The Canadian Press, наводять на думку, що російські моряки десятки років володіють докладними й точними даними про ключові внутрішні водні шляхи Канади, наприклад, про Північно-Західний прохід», — ідеться в статті. Можливо, ці карти стануть першим фактичним доказом поширеної думки, що в роки «холодної» війни радянські атомні підводні човни реґулярно здійснювали плавання в Канадській Арктиці.

За інформацією автора, ці мапи дотепер використовуються на російських суднах і дехто вважає їх кращими за сучасні канадські. У деяких випадках російські карти є більш точними, пояснив Аарон Лоутон із фірми One Ocean Expeditions, яка фрахтує для круїзів російське судно «Академік Йоффе». За словами Володимира Терещенкова, завідувача робіт у морі, російські мапи було видано Гідрографічною службою Росії.

The Canadian Press ознайомилася з фотознімками карт, які зараз використовуються на «Академіку Йоффе», і повідомляє: «Вони були складені за інформацією, зібраною до 1970 року, і чітко марковані радянською символікою». Зокрема, це мапи протоки Барров — частини Північно-Західного проходу — і вузького місця протоки Нерса між островом Еллсмір і Ґренландією. За даними автора, протока Нерса, що зв’язує Північний Льодовитий океан з Атлантичним, дозволяє обійти води на схід від Ґренландії, які за часів «холодної» війни активно патрулювалися силами НАТО.

На обох картах подано набагато більше даних глибинного зондування, ніж на сучасних канадських мапах цих же районів. Протока Нерса й тепер забита товстим льодом, зазначає канадський учений Майкл Бай­єрс, що бачив карти на містку «Йоффе». На його думку, радянська влада могла роздобути цю інформацію лише в таємних походах своїх атомних підводних човнів. «Це був дуже небезпечний задум — спрямовувати підводного човна до Канадського Арктичного архіпелагу, який перебував під охороною пильного НАТО. Надати допомогу могли лише радянські сили, але вони були за тисячі миль. Феноменальне досягнення!» — сказав д-р Байєрс. Фахівець не вважає, що радянські мапи становлять загрозу претензіям канадців на ці води. «СРСР ніколи не заперечував претензій Канади на цю територію», — пояснює Майкл Байєрс і радить канадській владі придбати повний набір радянських карт заради більшої безпеки й економічної ефективності судноплавства. «За сучасних темпів Гідрографічна служба Канади витратить 300 років на те, щоби довести всі наші карти Канадського Арктичного архіпелагу до світових стандартів», — підкреслив він.

Globe & Mail

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply