Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Канадська компанія подала на завод Коломойського до суду

Автор:

|

Листопад 30, 2020

|

Рубрика:

Канадська компанія подала на завод Коломойського до суду
Сонячна електростанція в Нікополі

Канадський інвестор у галузі «зеленої» енергетики TIU Canada подав до суду на Нікопольський завод феросплавів (НЗФ), який контролює група EastOne українського бізнесмена Віктора Пінчука, а також група «Приват» Ігоря Коломойського та бізнесмена Геннадія Боголюбова. Причина — незаконне від’єднання від мережі сонячної електростанції (СЕС), що належить TIU Canada.

Подяка від Зеленського в Торонто
«Попри українське законодавство, що забороняє відмикати виробників від мережі без їхнього дозволу, 1 березня ц. р. НЗФ нелегально від’єднав станцію TIU Canada. Вимагаємо якнайшвидшого під’єдання до електромережі та має наміри притягнути НЗФ і його акціонерів до повної відповідальності згідно зі законодавством України та Канади», — заявили в канадській компанії.
У TIU Canada пояснили, що НЗФ скористався тим, що СЕС під’єднана до розташованої на його території підстанції, а необхідність відмикання від підстанції на заводі пояснили проведенням ремонтних робіт. Відмикання призвело до збитків у понад 200 тис. EUR і можливого звільнення 30 працівників TIU Canada. Майкл Юркович, генеральний директор цієї компанії, заявив, що йдеться про «типовий приклад спроб тиску на іноземного інвестор та розкрадання активів з боку олігархів».
При цьому в повідомленні компанія посилається на високу оцінку своєї діяльності з боку Володимира Зеленського на конференції з питань реформ в Україні в Торонто (провінція Онтаріо) в липні минулого року, котрий відзначив пріоритетність розвитку «зеленої» енергетики та подякував компанії за роботу в цій сфері. «Зараз ця справа стає випробуванням готовності президента Зеленського захищати іноземних інвесторів в Україні від незаконного від’єднання та корупційних дій», — резюмували в TIU Canada.

Українські тарифи — найвищі в Європі
Бум розвитку в Україні відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) — сонячних і вітрових — розпочався 2009 року, коли брати-олігархи Андрій і Сергій Клюєви першими збудували низку великих СЕС на півдні країни. Вони ж і домоглися запровадження спеціальних «зелених» тарифів, які були в кілька разів вищими, ніж звичайні. Крім цього, держава зобов’язалася в повному обсязі викуповувати всю вироблену ВДЕ електрику.
В альтернативну енергетику вклали величезні інвестиції, в т. ч. закордонні (2018-го — майже 800 млн USD). Згідно зі звітом дослідницької аґенції Bloomberg New Energy Finance, альтернативна енергетика в Україні за ступенем привабливості інвестицій зайняла 2019 року восьме місце в світі й перше в Європі. Україна поступилася першими місцями в рейтинґу найбільшим економікам світу, що розвиваються, а в першу трійку ввійшли Індія, Чилі та Бразилія, за ними — Китай, Арґентина, Йорданія і Кенія. Станом на січень ц. р. в Україні було зареєстровано 867 суб’єктів господарювання, що отримали ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електроенергії з ВДЕ.
Не в останню чергу це було зумовлено тим, що українські «зелені» тарифи були найвищими в Європі. Один кіловат виробленої сонячними панелями електрики коштував 4,25 грн, а вітрової — 3-3,5 грн. Це значно більше, ніж отримували «тепловики» (станції, які працюють на вугіллі. — Ред.) — 1,2 грн, та атомні електростанції (АЕС) — 0,67 грн. Для порівняння: у США 1 кВт екологічно чистої енергетики коштує в перерахунку на гривні 58 коп., а в Німеччині — близько 2 грн.

Система «перегрілася»
Але цього року все різко змінилося. Пандемія Covid-19 спричинила різке падіння економіки й, відповідно, суттєве зменшення обсягів споживання електроенергії. Однак «зелені» виробники, пам’ятаючи про зобов’язання Державного підприємства (ДП) «Гарантований покупець» викуповувати в них всю вироблену енергію, виробництва не скорочували.
Ольга Буславець, призначена в квітні ц. р. виконувачка обов’язків міністра енергетики (звільнена з посади 20 листопада ц. р.), котру пов’язують із Рінатом Ахметовим, прийняла неоднозначне рішення зупиняти блоки українських АЕС. У результаті Об’єднана енергосистема України «перегрілася». Виробники ВДЕ (за різними даними, до 80 % їх належить олігарху Ахметову) продовжували «заливати» ринок дорогою «зеленою» електрикою, натомість ДП «Енергоатом», яке є оператором усіх АЕС України і виробляє найдешевшу енергію, зазнавало збитків.
За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за вісім місяців ц. р. частка «зелених» електростанцій у виробництві електроенергії в Україні становила 8 %, а на розрахунки з ними витрачали 26 % усіх потрібних коштів.

Меморандум є, грошей немає
10 червня ц. р. Кабінет Міністрів України підписав з Європейсько-українською енергетичною аґенцією й Українською вітроенергетичною асоціацією «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики». В документі вказали чіткий графік погашення накопичених боргів за вироблену «зелену» електроенергію, а також обов’язок держави закласти в державному бюджеті на наступний рік 20 % коштів на часткове фінансування виробництва енергії з альтернативних джерел.
Зокрема, уряд пообіцяв повністю погасити до кінця 2021-го суму боргу (22,4 млрд грн) перед операторами ВЕД, причому 40 % від цієї суми «Гарантований покупець» має погасити вже в четвертому кварталі ц. р. Також уряд узяв на себе зобов’язання визначити та затвердити річні квоти підтримання «зеленої» енергетики та забезпечити проведення відкритих аукціонів із розподілу таких квот. У відповідь виробники ВДЕ погодилися знизити тарифи: на 10-15 % (залежно від потужності) для СЕС і на 7,5 % для вітрових електростанцій.
Але проблема полягає в тому, що в бюджеті через коронавірусний карантин виникла величезна діра, і звідкіля взяти кошти на оплату 40 % боргу ДП уже до кінця року, не знає ніхто. Вочевидь, не вдасться закласти потрібну суму для повного погашення заборгованості і в бюджет наступного року.
Тож виглядає, що меморандум залишиться лише на папері. Як писав «Міст», нещодавно посли 11 країн — Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Нідерландів, Норвегії, Швеції, Туреччини, Данії, Бельгії, Південної Кореї — звернулися до Дениса Шмигаля, прем’єр-міністра України, з вимогою виконати умови підписаного документу.
За даними судових реєстрів, уже більше 50 компаній, які інвестували в будівництво об’єктів ВЕД, подали позови до ДП, щоб відсудити невиплачені кошти. Загальна сума позовних заяв перевищує 600 млн грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати. Дипломати Канади, Норвегії та Литви повідомили, що будуть відмовляти інвесторів від інвестицій в Україну через створену владою фінансову кризу в «зеленій» енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн уже готуються до міжнародних арбітражів.
Як повідомляв «Міст», «Енергоатом» і Westinghouse підписали угоду про постачання ядерного палива.

Ігор Берчак

Довідка
Компанія TIU Canada, що належить канадській інвестиційній компанії Refraction Asset Management, працює на ринку України з 2016 року. У січні 2018-го була здана в експлуатацію СЕС «Еко-технік Нікополь» потужністю 10,5 МВт, розташована на території НЗФ, яку не використовували. Загалом встановили 32 тис. сонячних панелей, які під’єднані до 392 інверторів. Для забезпечення роботи СЕС проклали 105 км різних кабелів. «Еко-технік Нікополь» збудували за пів року, для виконання будівельних робіт залучали 25 робітників. Запуск станції в експлуатацію дозволив створити сім постійних робочих місць. Запланований термін окупності інвестицій — шість-сім років. За оренду земельної ділянки площею 15 га міська скарбниця щомісяця отримує 80 тис. грн. Запуск СЕС дозволив скоротити на рік викиди вуглекислого газу на 12,7 тис. т. Також TIU Canada належить в Україні ще одна СЕС потужністю 13,5 МВт, розташована в Калинівці (Миколаївська обл..).

Мовою чисел
Десять найбільших інвесторів у ВЕД заробили за 2019 рік більше 14 млрд грн. Найбільше заробила компанія ДТЕК Ріната Ахметова, яка отримала 4,7 млрд грн та зайняла 25,5 % ринку. На другому місці — китайська група CNBM, яка отримала свої СЕС в Україні 2015-го в «спадок» від імперії братів Клюєвих (компанія Active Solar). СNBM належить 301 МВт «зелених» потужностей. Виручка її електростанцій за минулий рік склала 2,9 млрд грн. Третю позицію зайняли шведські бізнесмени Карл Стурен і Йохан Боден, котрі до «зелених» інвестицій вклались у завод «Чумак» (м. Каховка, Херсонська обл., один з найбільших в Україні виробників кетчупів, соусів, майонезів, томатної пасти, соків тощо). У Херсонській області підприємцям зі Швеції належить шість вітропарків, загальна встановлена потужність яких — 335 МВт. За 2019 рік їхні електростанції згенерували електрики на 1,67 млрд грн.

Підпис до фото:
СЕС «Еко-технік Нікополь»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply