Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Дональд Трамп у Канаді «побив горщики» з партнерами

Автор:

|

Червень 14, 2018

|

Рубрика:

Дональд Трамп у Канаді «побив горщики» з партнерами

На 44-му саміті «Великої сімки» відчувався розкол Заходу.

Крок до конфлікту
У містечку Ля Мальбає (провінція Квебек) 8-9 червня ц. р. відбувся вже 44-й саміт лідерів G7. У цьому неформальному, але важливому «клубі» керівників найбільш високорозвинутих країн — США, Канади, Німеччини, Франції, Великої Британії, Японії й Італії — обговорюють спільні проблеми та намагаються узгоджувати свою політику.
Цього разу Дональд Трамп, президент США вимагав на саміті «Великої сімки», щоб партнери по G7 зменшили бар’єри для товарів із його країни. І погрожував, що інакше Європейський Союз (ЄС) і Канада «втратять доступ до ринків найбільшої економіки у світі». У ЄС і Канаді назвали це «першим кроком до масштабного економічного конфлікту».
Зокрема, Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Канади, заявив: «Не хочемо нашкодити американським робітникам і торгівлі між США та Канадою, але вибір адміністрації США — запровадити незаконні та неприйнятні тарифи для канадських сталеливарників, працівників автомобільної промисловості й нашої економіки загалом — маємо зустріти еквівалентною відповіддю».
Її він сформулював 3 червня: «Вводимо такі ж типи мит на сталь і алюміній із Сполучених Штатів (які запровадили в США. — Ред.). Вводимо також мита на споживчі товари та готові вироби, яким канадці легко знайдуть альтернативу».
Відтак господар Овального кабінету відреагував заявою: «Ґрунтуючись на нечесних заявах Джастіна на його прес-конференції, а також на тому факті, що Канада встановлює великі тарифи щодо фермерів США, робітників і компаній, я дав інструкції нашим представникам США не затверджувати комюніке в той час, як ми дивимося на те, як тарифи на автомобілі заповнюють ринок США!».
Тож довелося сенатору-республіканцю Джону Мак-Кейну заспокоювати європейців і канадці. «Двопартійна більшість американців залишається прихильною вільній торгівлі, глобалізації та підтримці союзництва, які ґрунтуються на 70-річному досвіді спільних цінностей. Американці стоять на вашому боці, навіть якщо наш президент — ні», — запевнив він.
Та все ж Анґела Меркель, канцлер Німеччини, назвала відмову президента Трампа підписувати комюніке саміту «радикальним кроком». І констатувала, що відтепер на нього «більше не можна покладатися».
Уже повернувшись додому, вона анонсувала швидке введення відповідних мит на американські товари з боку ЄС і запевнила: «Ми не дозволимо раз по раз отримувати вигоду нашим коштом». А П’єр Московісі, єврокомісар із економічних і фінансових питань, заявив: «Брюссель розробить відповідні заходи впродовж місяця. Необхідно, щоб президент США усвідомив, що його партнери налаштовані рішуче».

«Було б позитивом…»
Щоправда, Еммануель Макрон, президент Франції, запевнив після перемовин із п. Трампом на саміті, що впродовж двох тижнів після нього можуть відбутися ще одні перемовини між США й ЄС з питань торгівлі. Однак у ЄС та Канаді нічого доброго від них не чекають.
Зокрема, в редакційній статті британського часопису The Guardian зауважили: «Навіть для такого свавільного президентства, яким є президентство Трампа, його дії (на саміті. — Ред.) ознаменували ще більше розмиття меж між його особистим ставленням до інших світових лідерів і державною політикою США. Це був також свіжий приклад того, як п. Трамп використовує набагато жорсткішу мову у спілкуванні з демократично обраними лідерами дружніх країн, ніж із авторитарними керівниками ворожих держав».
«Авторитарних керівників ворожих держав» у The Guardian згадали після того, як президент США завчасу покинув саміт у Канаді, щоб зустрітися в Сінґапурі з Кім Чен Уном, диктатором Північної Кореї. 8 червня п. Трамп ошелешив не лише українців заявою: «Я люблю нашу країну. Й я був найгіршим жахом для Росії. Але водночас Росія має бути на цій зустрічі. Чому ми маємо зустріч, а Росії за столом немає? Й я б порекомендував, хоча це вони мають вирішити, що Росія має бути на зустрічі, вона має бути її частиною. Ви знаєте, подобається вам чи ні, і це може бути політично некоректним, але у нас є світ, яким треба керувати, а ця «сімка», яка була «вісімкою», викинула Росію. Вони мають повернути Росію назад, бо нам треба мати Росію за столом перемовин».
9 червня п. Трамп заявив журналістам: «Було б позитивом мати Росію знову. Я думаю, що це було б добре для світу. Я думаю, що це було б добре для Росії. Гадаю, що це було б добре для Сполучених Штатів. Міркую, що це було б добре для всіх країн нинішньої «Групи семи».
Однак у канцелярії Еммануеля Макрона запевнили: «Франція, Італія, Німеччина та Велика Британія одноголосно висловилися проти заклику президента США відновити Росію в групі. Повернення Росії на саміт не відбудеться, поки не буде досягнуто суттєвого прогресу щодо України».
У США також були не в захваті від ініціативи Трампа. Зокрема, губернатор штату Огайо та кандидат у президенти на останніх виборах Джон Кейсик заявив: «Не було жодних ознак зміни курсу з боку Росії. Ідея президента Трампа про відновлення членства Росії в G7/G8 не береже і не захищає інтереси національної безпеки Сполучених Штатів або наших союзників».

«Який компромат має Путін?»
А конґресмен-демократ Тед Лью нагадав: «Кремль скоїв масове вбивство, коли збив цивільний літак. Росія вдерлась в Україну. Росія втручалась у вибори у США. Тепер Трамп хоче повернути Росію до G7. Який компромат має Путін на Трампа?».
А сенатор Джон Мак-Кейн наголосив: «Президент із незрозумілих причин продемонстрував нашим супротивникам пошану та повагу, які мають бути збережені для наших найближчих союзників. До тих націй, що поділяють із нами ті самі цінності і жертвували разом із нами впродовж десятиліть, висловлюється неповага. Це повне протиставлення так званому принциповому реалізму та найкращий шлях до втрати лідерства Америки у світі».
Бен Сассе, ще один сенатор-республіканець, нагадав: «Путін нам не товариш, і не приятель президента. Він — головоріз, котрий використовує аґресію у радянському стилі, щоб вести тіньову війну проти Америки, і наше керівництво має поводитися відповідно». А оглядач Джеймс Косур обурився: «Ну, наскільки ж дурний Трамп, що посеред розслідування змови з Росією хоче повернення Росії на саміт «Великої сімки?». А от Малколм Ненс, колишній співробітник американських спецслужб, стверджував: «Трамп — найнадійніший агент Росії. Найкраще придбання Кремля!».
Тому Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», констатував: «Заява президента Сполучених Штатів про можливість повернення Росії до участі у форматі «Групи восьми» стала для світу політичною сенсацією, а для багатьох українців — справжнім холодним душем. Проте я б не став стверджувати, що відновлення такого формату є реалістичним із точки зору навіть далекої перспективи».
Та все ж Микола Бєлєсков, заступник директора київського Інституту світової політики, дійшов такого висновку: «Адміністрація Дональда Трампа перейшла до планомірної політики зі знищення міжнародного порядку. Саміт G7 у Канаді — лише черговий доказ цього курсу. Цьогорічний саміт «Великої сімки» закінчився найбільшим провалом за всі 43 роки існування цього неформального об’єднання ключових демократій світу. Адміністрація президента Трампа відмовилася підтримати заключне комюніке за результатами роботи саміту. Цей прецедент відкриває не особливо оптимістичні перспективи перед світом та Україною».
Оглядач-міжнародник Іван Яковина також вважає, що «Трамп відвернувся від ЄС до Путіна». Що ж, залишається дочекатися того, про що 2 червня повідомив часопис The Wall Street Journal. Адже «поінформовані джерела» розповіли цьому виданню: «Білий дім планує можливу зустріч президента США з президентом Росії. Джон Гантсмен, посол США в Росії, вже прибув до Вашинґтону, щоб допомогти організувати зустріч між Трампом і Путіним.
Водночас, у WSJ зазначили: «Обговорення можливої зустрічі між президентами США і Росії поки що перебуває на ранній стадії. Необхідно узгодити дату та місце. Очікується, що на зустрічі, метою якої є вирішення давніх розбіжностей, Трамп і Путін обговорять Сирію, Україну та контроль над ядерним озброєнням».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply