Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Чому Канада змінила консерваторів на лібералів?

Автор:

|

Листопад 05, 2015

|

Рубрика:

Чому Канада змінила консерваторів на лібералів?
Джастін Трюдо

Джастін Трюдо

Цьогоріч ще одна країна відмовилася від консервативного курсу в політиці. Консерватори, які провели Канаду через усі бурі економічної кризи, стали не потрібними більшості населення. Канадці зволіли вибрати молодого й амбітного Джастіна Трюдо. Його Ліберальна партія вперше за десять років отримала більшість у парламенті, і тепер саме він формує уряд.
Прихильники Стівена Гарпера визнали свою поразку та висловили здивування, що канадці не готові підтримати курс, який допоміг їм пережити кризу. Та, мабуть, люди просто втомилися від постійної економії. Ні для кого не таємниця, що з 2008 року уряд п. Гарпера взяв курс на урізання всіх витрат. Це й не дивно, адже головний торговий партнер Канади — США — переживав один із найскладніших періодів у своїй економіці. Тоді це було важливо.
Крім того, уряд консерваторів почав скорочувати соціальні виплати та витрати на пенсії, з тим, аби люди більше довіряли свої заощадження приватним пенсійним компаніям. Нарешті, п. Гарпер завжди підтримував військові операції США по всьому світу. В останні роки канадські солдати брали участь у конфліктах в Афганістані й Іраку.
Це призвело відразу до двох висновків. По-перше, багато хто почав говорити, що в Оттави немає власної зовнішньої політики й у «Велику вісімку» вона потрапила помилково. А по-друге, Канада втратила статус безпечної країни. Так, 2010-го у великих містах було відразу кілька випадків, коли збройні ісламісти захоплювали заручників.
Усе це стало причиною того, що система економіки Канади, яка поєднувала в собі розвинений капіталізм і високі соціальні стандарти, а також безпека, почала розсипатися. І правлячий уряд не міг її зберегти. Це було особливо помітно на тлі відродження економіки Штатів. І тому жителі Канади захотіли змін, захотіли отримати другий шанс на краще життя.
Тому й вибрали п. Трюдо, вся політична кар’єра котого будується навколо змін. Він — син П’єра Трюдо, котрий очолював уряд у 1970-х рр. Його політика також була побудована на модернізації країни. Син спробував повторити заповіти батька, але осучаснивши їх. Він обіцяє витрачати більше грошей на будівництво доріг та інформаційної інфраструктури, а також приділяти увагу екологічним проектам.
Такий курс подобається виборцям, хоча незрозуміло, як він узгоджується з обіцянкою наростити видобуток енергоносіїв із нафтоносних пісків на півночі країни. Як і кожен ліберал, новий прем’єр також хоче запровадити податок для 1 % найбагатших громадян держави. Ці гроші мають піти на балансування бюджету та підвищення соціальних виплат. Після режиму економії Стівена Гарпера таке виглядає обнадійливо.
Інші ініціативи нового осільника уряду — ще суперечливіші. Наприклад, прем’єр-міністр обіцяє до 2017-го легалізувати марихуану на державному рівні. Також Канада хоче запросити більше біженців, аби послабити їхній тиск на США й Європейський Союз. Масштабні програми з інтеграції біженців у життя країни мають запрацювати вже наступного року. Але ці ініціативи підтримують далеко не всі. У парламенті, де більшість буде у лібералів, вже формується опозиція. І поки що незрозуміло, наскільки вона буде сильною.
Нарешті, п. Трюдо заявив, що канадська армія не братиме більше участі у збройних операціях США на Близькому Сході. За словами прем’єра, це несе Канаді загрозу. Для Америки ж це загрожуватиме швидше репутаційними втратами. Канадських солдатів в Афганістані — не так багато, але звістка, що найвідданіший союзник залишає лави коаліції проти талібів й «Ісламсьвої держави» негативно позначиться на її міжнародному іміджі.
Залишилося зрозуміти, наскільки п. Трюдо готовий виконувати свої обіцянки. Або ми маємо справу з черговим популістом, котрий хоче скористатися втомою країни від тривалої економічної кризи.

Майкл Таннер, «Кореспондент»

 

А в цей час…
Штаб Ліберальної партії за три дні отримав більше 10 тис. заяв від охочих працювати разом із новим прем’єр-міністром. Про це повідомив Олів’є Дюшесно, речник лібералів. «Ми в п’ятницю оголосили про початок набору професіоналів до нашої команди. Й упродовж 12 годин свої резюме завантажили більше 3 тис. осіб, а станом на вівторок вже понад 11 тис. людей подали заявки», — сказав він. За словами прес-секретаря, професійний рівень охочих працювати в новому уряді — зашкалює. «Там є люди, котрі мають 20-30 років досвіду роботу в уряді, є адвокати, працівники недержавних організацій. Більше 1,5 тис. людей є двомовними, і ще стільки ж знають три чи більше мов», — наголосив посадовець.
Він додав, що партія не очікувала такого напливу охочих і попередив, що процес відбору через це дещо затягнеться. «Внутрішній процес відбору вже розпочався. Ми намагаємося в першу чергу заповнювати ті позиції, які мусять стати до роботи негайно. Переважно це — працівники офісів міністрів, котрі приймуть присягу в середу», — наголосив п. Дюшесно.
Він пояснив, що загалом в Оттаві уряд має рівно 1 тис. незаповнених вакансій, тож Ліберальна партія активно шукає професіоналів у різних галузях. «Джастін Трюдо заявив, що його уряд стане урядом усіх канадців. Це — приклад того, як ми хочемо працювати. Ми робимо справи інакше, хочемо бути відкритими та залучити до участі всіх», — підсумував речник Ліберальної партії.

 

До слова
Автограф новообраного прем’єр-міністра Канади продали на аукціоні eBay. У записці, датованій 2013 роком, тодішній претендент на посаду очільника Ліберальної партії Канади передбачив свою перемогу над Стівеном Гарпером. Історія цього лоту — така: якийсь Майкл Кад у березні 2013-го зустрів п. Трюдо у літаку та передав йому записку зі запитанням: «Ви справді зможете здолати п. Гарпера?». На що п. Трюдо (також письмово) відповів: «Ось побачите». І через два роки він переміг на федеральних парламентських виборах, обійшовши партію конкурента.
Записка ж була продана на аукціоні за за 12,3 тис. USD. «Я одразу зрозумів значення цього паперу. Як на мене, відповідь була просто ідеальною», — сказав п. Кад. Варто зазначити, що фразу «Ось побачите» зробив популярною батько Джастіна — П’єр Трюдо 1970 року, коли й сам був тоді прем’єр-міністром. Такою була його відповідь на запитання журналіста щодо посилення антитерористичних заходів у країні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply