Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Банани можуть зникнути

Автор:

|

Травень 18, 2021

|

Рубрика:

Банани можуть зникнути

Банани опинилися під загрозою. Найпопулярніший харчовий продукт у Латинській Америці зіткнувся з хворобою, яка може дуже змінити весь світовий ринок фруктів. Зараз частку бананів у світовій торгівлі оцінюють у більш ніж 30 млрд EUR. У країнах-виробниках вирощування бананів забезпечує роботою сотні тисяч людей.
Хворобу під назвою Tropical Race 4 (TR4) вперше виявили на Тайвані, зараз аґресивний грибок поширюється по всьому світу. 2016-го його зафіксували в Африці та Пакистані. 2019 року TR4 дістався до Південної Америки — головного реґіону з вирощування бананів для світової торгівлі.
Тепер у Колумбії та Гондурасі масово закривають плантації. Засобів знешкодити спори грибка, що довго живуть у ґрунті, наразі ще не існує. Не позбутися грибка і за допомогою хімікатів. Це означає, що заражені площі здебільшого не можна буде використовувати впродовж 30-40 років.
Попри серйозну загрозу виробництву бананів, споживчі ціни поки що залишаються стабільними. Однією з причин є те, що виробники у Південній і Центральній Америці достатньо добре стримують поширення рослинної хвороби.
У багатьох екваторіальних країнах Азії, Африки й Америки банани відіграють таку ж важливу роль у раціоні, як картопля в українців, чи рис у китайців. Лише близько 15 % всього світового врожаю бананів, який оцінюють приблизно у 114 млн т на рік, відправляють на експорт. Тобто, якщо банани опиняться під загрозою, люди позбудуться одного з основних продуктів харчування.
Відтак австралійський біотехнолог Джеймс Дейл створив генетично модифіковані банани популярного у світовій торгівлі сорту Cavendish, несприйнятливого до TR4. Промисловість тепер має намір вкласти кошти, щоб підтримати наступний крок: спробувати вивести сорт резистентних бананів, які не зазнали генної модифікації.
Для цього планують використовувати технологію генетичних ножиць Crispr/Cas, однак розробка таких сортів займе кілька років. При цьому шкідник вражає саме сорт Cavendish, на частку якого припадає 95 % світового ринку бананів.
Банани вже не вперше стикаються зі шкідливим грибком. У 1960-ті рр. на ринку переважали банани сорту Gros Michel, а не Cavendish. Вони були більшими, солодшими й ароматнішими, та й чистити їх було легше, ніж Cavendish. Але потім їх витіснив грибок TR1, близький родич TR4, і зараз вони майже зникли.
Як повідомляв «Міст», банани, вирощені під Львовом, смачніші.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply