Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 25, 2021

Багато країн у світі взялися оберігати свої засіки

Автор:

|

Квітень 08, 2020

|

Рубрика:

Багато країн у світі взялися оберігати свої засіки

У пам’яті українців назавжди закарбувалася пам’ять про Голодомор 1932-1933 рр. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації (FAO) Організації Об’єднаних Націй (ООН) ще до пандемії Covid-19, від голоду та недоїдання потерпали 239 млн африканців, котрі живуть на південь від Сахари. Тепер примара голоду постала над усім світом.

Офіційно
Через заходи боротьби з коронавірусом під загрозою можуть опинитися продовольча безпека та світова торгівля. Про це водночас заявили три міжнародні організації — FAO, Всесвітня організація охорони здоров’я та Світова організації торгівлі. Передусім ризик стосується сільськогосподарського сектора, харчової галузі та транспорту. «Діючи з метою захисту здоров’я та добробуту своїх громадян, країни повинні враховувати, що будь-які обмежувальні заходи не повинні порушувати ланцюга поставок продовольства. Такі порушення, в т. ч. обмеження переміщення працівників, зайнятих у сільському господарстві та харчовій галузі, а також збільшення затримок контейнерів із харчами на кордоні, ведуть до псування швидкопсувних товарів і збільшення відходів продовольства», — йдеться в документі.
Обмеження в торгівлі продовольством можуть бути також пов’язані з необґрунтованими побоюваннями щодо безпечності харчових продуктів. Якщо такий сценарій стане реальністю, це викличе порушення в ланцюзі постачань продовольства, що матиме особливо відчутні наслідки для найуразливіших груп населення.
Ці процеси можуть спровокувати дефіцит на глобальному ринку, що призведе до різкого зростання цін і посилення цінової волатильності. «З досвіду попередніх криз ми знаємо, що такі заходи завдають особливого збитку країнам із низьким рівнем доходу та дефіцитом продовольства, а також зусиллям організацій гуманітарної допомоги зі закупівель продовольства для тих, хто його конче потребує. Ми повинні запобігти повторенню таких небезпечних заходів», — зазначили організації в спільній заяві.
У FAO прогнозують збої в ланцюжках постачання продовольства вже у квітні-травні ц. р. «Зараз порушення мінімальні, постачання продовольства стабільне та ситуація на ринках наразі залишається стійкою. Запаси зернових у світі перебувають на хорошому рівні, а прогнози на врожай пшениці й інших основних сільськогосподарських культур 2020-го непогані. Проте вже зараз можна очікувати зниження виробництва високоцінних сировинних товарів (наприклад, фруктів і овочів)», — сказано в повідомленні.
Вже спостерігають труднощі з логістикою, пов’язаною з переміщенням продовольства, а також вплив пандемії на сектор тваринництва через зменшення тваринних кормів і скорочення пропускної здатності боєнь. «Тож можна очікувати перебої у постачанні продовольства», — поінформували експерти FAO.
За оцінками ООН, після закінчення пандемії коронавірусу світ очікує масштабний голод. Уже зараз у всьому світі від голоду страждають більше 820 млн осіб. ООН прогнозує масштабний голод через пандемію нового коронавірусу та реально велику кризу, позаяк зараз багато хто зіткнувся з безпрецедентною ситуацією. Про це журналістам інформаційної агенції EPD розповіла Беттіна Люшер, представниця берлінського філіалу FAO. «Ми серйозно б’ємо тривогу, бо побоюємося, що нас очікує по-справжньому велика криза», — заявила вона.
За словами посадовиці, вже зараз FAO надає невідкладну гуманітарну допомогу 87 млн людей у більш, ніж 80 країнах. При цьому робота гуманітарної організації все більше ускладнюється через війну, кліматичні зміни, посухи та повені. А тепер додалася ще й пандемія коронавірусу.
«Через коронавірус, який проник майже в усі африканські країни, там спостерігають погіршення, особливо там, де слабка економіка і слабка система охорони здоров’я. Ми стикаємося з безпрецедентною ситуацією, в якій ми як найбільша в світі гуманітарна організація ще ніколи не перебували. Це абсолютно незвідана територія», — зазначила вона.
Крім цього, в Індії, другий за чисельністю населення країні світу, через коронавірус наприкінці березня оголосили тотальний карантин. Відтак мільйони жителів залишилися без засобів до існування й їм також загрожує голод.

Страх і ціни
Ще донедавна світ захоплювався реакцією простих італійців на вимушене ув’язнення. Вони грали та співали на балконах. Однак оптимізму італійцям усе ж забракло. «Більше ніхто не співає і не танцює на балконах», — розповів журналістам британської газети The Guardian священник однієї церковної доброчинної організації в Неаполі. Він зазначив, що люди стали боятися бідності дужче, ніж нового вірусу. Багато хто з них уже втратив роботу та звертається до банків продовольства за безкоштовною їжею. На власників невеликих продуктових крамниць чинять тиск, щоб роздавали їжу безкоштовно. А в деяких районах поліція змушена патрулювати супермаркети, щоб зупинити крадіжки. Влада стурбована, що ситуацією може скористатися мафія, яка буде пропонувати нелегальну роботу тим, хто опинився без засобів до існування.
Інші країни вдалися навіть до радикальних засобів — не вивозити харчі за межі країни. Зокрема, у Білорусі на три місяці запровадили мораторій на експорт цибулі, часнику та гречаної крупи. «Ці товари заборонено вивозити незалежно від країни їхнього походження, в т. ч. при поміщенні під митні процедури експорту, тимчасового вивезення, переробки за межами митної території та реекспорту», — сказано в постанові білоруського уряду. Міністерству закордонних справ Білорусі доручили повідомити Євразійську економічну комісію про прийняту заборону.
Український уряд також прийняв рішення заборонити до 1 липня експорт гречки на зовнішні ринки. До 1 липня ц. р. запровадили режим ліцензування і квотування експорту гречки та зерна гречки лущеної (без плодової оболонки). Водночас Всеукраїнська асоціація пекарів й асоціація «Борошномели країни» закликали президента й уряд обмежити експорт зерна. Однак на вимогу трейдерів експорт зернових вирішили не обмежувати.
Натомість Росія та Казахстан анонсували тимчасові обмеження на вивезення пшениці. В’єтнам, один із головних світових виробників рису, також повідомив про плани скоротити експорт цього продукту, інформує аґенція Bloomberg. Традиційні держави-імпортери пшениці та рису, зі свого боку, підстьобують ціни, збільшуючи обсяг закупівель продуктів.
Загалом обмеження призвели до того, що на світовому ринку різко зросли ціни на рис і пшеницю. Про це пише авторитетне американське видання The Wall Street Journal. Ф’ючерси на пшеницю на Чиказькій товарно-сировинній біржі злетіли на 15 % і досягли 5,72 USD за бушель (більше 131 USD за 1 т). Вартість тайського рису, який вражають бенчмарком на глобальному ринку, з початку року підстрибнула на 17 % — до 490 USD за 1 т.
При цьому експерти зазначають, що ціни ростуть в умовах фактичного надлишку пропозиції. За даними Міністерства сільського господарства США, світове виробництво шліфованого рису в 2019-2020 рр. оцінюють у 500 млн т, що наближається до рекорду. Глобальні ж резерви складають 180 млн т, що є історичним максимумом. Аналогічна ситуація з пшеницею — очікують рекордний урожай на рівні близько 764,5 млн т.

Євген Клен

До слова
В історії світової цивілізації пошесті, що призводили до масового голоду та смертей, чомусь траплялися саме в 20-ті роки кожного століття. 1620-го спалахнула наймасштабніша епідемія віспи, яка, загалом із VI по XX ст. призвела до смерті щонайменше 1 млрд людей. 1720-го Європу охопила епідемія бубонної чуми, яку назвали марсельною. Катастрофічний мор спричинив смерть 100 тис. людей. 1820-го, у столітню річницю марсельної пандемії, сталася перша епідемія холери. Вона торкнулася азійських країн — Філіппін, Індонезії та Таїланду. Тоді також загинуло близько 100 тис. людей. 1918 року вибухнула епідемія іспанського грипу, яка тривала до 1920-го і стала наймасовішою пандемією грипу в історії людства. «Іспанкою» заразилося близько третини населення планети, а померло, за різними даними, від 50 до 100 млн. Декотрі хворі помирали вже наступного дня, більшість смертельних випадків спостерігали серед людей від 20 до 40 років. Їх убивав власний імунітет, який надто різко реагував на вірус. А 2020-го маємо коронавірус.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply