Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 28, 2021

Загадкові вибухи в Ірані нагадують приховані операції спецслужб

Автор:

|

Серпень 03, 2020

|

Рубрика:

Загадкові вибухи в Ірані нагадують приховані операції спецслужб
Вибух на електростанції

Останнім часом в Ірані сталася низка таємничих вибухів і пожеж на об’єктах, пов’язаних із ядерною енергетикою. Аналітики вважають, що ці інциденти пов’язані між собою і можуть бути частиною кампанії саботажу, яку проводять Ізраїль, США або інші зовнішньополітичні супротивники Ірану.

Таємничі вибухи
26 червня на ракетному заводі в Ходжіре, неподалік від військової бази Парчин на південь від Тегерана, столиці країни, вибухнула ємність із газом і сталася пожежа. Влада тоді заявила, що ніхто не постраждав і не стали вдаватися в подробиці інциденту. А вранці 2 липня сталася пожежа на ядерному об’єкті в місті Натанзі. В результаті обвалилися наземні частини ряду споруд. Експерти вказують, що місце будівництва «збігається з розташуванням каскаду центрифуг», призначених для збагачення урану.
Бехруз Камальванді, офіційний представник Організації з атомної енергії Ірану, заявив, що «збитків завдали частині структури будівель», але підвищення радіоактивного фону не зареєстрували. Він також зазначив, що люди не постраждали.
Американські засоби масової інформації (ЗМІ) опублікували коментар неназваного співробітника розвідки з близькосхідного реґіону, котрий стверджував, що пожежа стала результатом диверсії, позаяк на територію, яку суворо охороняють, пронесли та встановили вибуховий пристрій.
Газета New York Times приписала ці диверсії Ізраїлю. Відповідальність за нього взяла група «Гепарди батьківщини», яка раніше не потрапляли в ЗМІ. Вони заявили, що складаються з підпільних колишніх співробітників сил безпеки Ірану, котрі перейшли в опозицію. При цьому Кейван Хосраві, представник Вищої ради національної безпеки Ірану, заявив, що причини і характер цього інциденту будуть оголошені не зараз, а «в належний час з міркувань безпеки».
10 липня стало відомо про вибух на заході Тегерана, після вимкнули електропостачання в районі цієї події. NYT написала, що хоча точне місце вибуху не визначене, за словами аналітиків, в цьому районі є кілька військових і навчальних об’єктів, які могли стати метою диверсії.
12 липня сталася пожежа на нафтохімічному підприємстві в місцевості Махашр на південному заході країни. Причиною було названо витік нафти. 13 липня вибух пролунав на північному сході Ірану, на об’єкті, пов’язаному з виробництвом зрідженого природного газу. Це сталося на території промислової зони міста Фаріман (провінція Хоросан). Спершу загорівся резервуар для газового конденсату, потім пролунав вибух. Пошкодило кілька будівель.
15 липня в порту міста Бушер, що на півдні Ірану, в результаті вибуху і пожежі загорілися сім військових кораблів. Ніхто не постраждав, причини події й досі незрозумілі. Та Fox News зазначає, що у Бушері розміщується єдина в Ірані атомна електростанція.
19 липня в Ісфахані, центральній провінції Ірану, після вибуху трансформатора виникла пожежа на електростанції. Жертв у результаті інциденту також не було й електропостачання не було порушене. Пожежа стала результатом вибуху силового трансформатора 230 кВт на підстанції електростанції. Підстанція повернулася до нормального режиму роботи через дві години після інциденту. Цю електростанцію збудували близько 50 років тому, вона забезпечує електроенергією місто Ісфахан, тут виробляють близько 500 МВт електроенергії.

«Третя сторона»
На тлі подій американська розвідка виявила кілька ознак того, що Іран привів сегменти своєї протиповітряної оборони (ППО) в стан підвищеної готовності. Про це повідомила СNN із посиланням на кілька джерел в Пентаґоні. За однією з версією, стан підвищеної готовності означає, що іранські ППО готові випустити ракети класу «земля-повітря» по будь-яких цілях, які визнають загрозливими. І розвідка США не вважає стан підвищеної готовності іранських ППО складовою частиною військових навчань.
З точки зору Девіда Бреннана, оглядача Newsweek, «таємничі вибухи», що відбуваються в Ісламській Республіці, викликають певні підозри, особливо через інциденти на ядерному об’єкті. Загальна кількість вибухів і займань дозволяє зробити припущення про участь якоїсь третьої сторони, яка веде «нечесну гру», упевнений журналіст, цьому також сприяє те, що інциденти часто відбувалися біля важливих військових і промислових об’єктів.
Як повідомляє інформаційна аґенція Reuters із посиланням на джерела в уряді Ірану, в результаті інциденту в Натанзі завдали значної шкоди інфраструктурі об’єкта, що може уповільнити розробку та виробництво сучасних центрифуг.
Кілька іранських чиновників заявили журналістам аґенції, що інцидент став наслідком кібератаки «третьої сторони», але не подали жодних доказів і не назвали ймовірних підозрюваних. У числі «винних», швидше за все, можуть виявитися спецслужби Сполучених Штатів та Ізраїлю, адже таки досвід вони мають. Десять років тому завод в Натанзі атакував вірус Stuxnet, який порушив роботу центрифуг для збагачення уранового палива. Як писала NYT, цей вірус — спільна розробка американської й ізраїльської розвідок.

Спроба «навести мости»
Стосунки між Іраном і США суттєво погіршилися після приходу до влади Дональда Трампа, котрий вийшов із ядерної угоди, укладеної адміністрацією Барака Обами. Новий господар Овального кабінету звинуватив Іран у порушенні угоди, хоча доказів цього не оприлюднив.
Як писав «Міст», січні ц. р. країни опинилися на межі збройного конфлікту, коли американські спецслужби вбили в Багдаді Касема Сулеймані, авторитетного генерала Корпусу вартових ісламської революції. Іран у відповідь завдав удару по військовій базі США в Іраку.
Угоду зі США та провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій Іран уклав 2015 року. При цьому деякі країни, зокрема, чинна адміністрація США й Ізраїль, зазначали, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.
Тегеран кілька разів погрожував відмовитися від обмежень зі збагачення урану, наполягаючи на поверненні до угоди. Наприкінці січня ц. р. представник Організації з атомної енергії Ірану заявив, що у Тегерана вже достатньо потужностей, аби збагачувати уран будь-якого обсягу, зазначивши, що там усе ж не відступають від положень ядерної угоди.
Зараз Європейський Союз намагається активізувати свої зусилля з «наведення мостів» і скорочення розриву між усіма зацікавленими сторонами ядерної угоди.

Євген Клен

До слова
Французьке Бюро з розслідування й аналізу безпеки цивільної авіації 23 липня завершило читання «чорних скриньок» збитого в Ірані пасажирського лайнера «Міжнародних авіаліній України» (МАУ). «Аналіз даних мовного самописця (CVR) і реєстратора польотних даних (FDR) завершено після чотирьох днів скоординованих технічних робіт», — йдеться в повідомленні пресслужби відомства. Там зазначили, що іранське Бюро з розслідування авіаційних подій подякувало французькому бюро за «виконання чудової прозорої висококваліфікованої роботи».
Міністерство закордонних справ (МЗС) України, свою чергою, повідомило, що Дані зі самописців збитого в Ірані літака МАУ переконали всіх учасників міжнародного розслідування в тому, що катастрофа сталася в результаті ракетної атаки. Українські дипломати підтвердили, що розшифрування бортових реєстраторів літака рейсу PS752 завершили у Франції, і що інформація з і CVR реєстраторів літака розшифрована повністю. В українському зовнішньополітичному відомстві зазначили, що дані з FDR засвідчили, що з початку роботи реєстратора до моменту зупинки запису жодних технічних відмов або інших неґативних факторів, які могли вплинути на безпеку виконання польоту, не виявили.
Інформація з CVR також показала відсутність будь-яких відхилень у роботі екіпажу з моменту запуску двигунів до зупинки запису мовного реєстратора. «Результати розшифруванні інформації з «чорних скриньок», яку виконали в лабораторії Бюро розслідування й аналізу безпеки цивільної авіації (Франція), переконали всіх учасників міжнародного розслідування в тому, що катастрофа рейсу PS752 сталася внаслідок ракетної атаки», — зазначили в МЗС України. Там також додали, що міжнародна комісія з технічного розслідування, до складу якої входять експерти Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами і МАУ, продовжує роботу, дотримуючись міжнародних практик технічного розслідування авіаційних подій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply