Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Як у КНР відбувається приборкання норовливих

Автор:

|

Травень 25, 2021

|

Рубрика:

Як у КНР відбувається приборкання норовливих
Джек Ма, власник Alibaba

Попри вагомі економічні успіхи, в Китайські Народній Республіці існують великі проблеми з правами людини.

Скидання з трону
Джек Ма, засновник компанії Alibaba, не з’являвся на публіці сім місяців. За цей час китайська влада ініціювала антимонопольне розслідування його діяльності. А все — за критику китайського партійного керівництва. За цей час мільярдер втратив статус найзаможнішого у КНР і, ймовірно, може позбутися своєї бізнес-імперії.
Адже втрутилася держава в один із найцінніших її активів, фінансово-технологічну компанію Ant Group. Народний банк Китаю вирішив передати під державний контроль дані про її споживче кредитування. Нова компанія також працюватиме з іншими фінансовими організаціями, які конкурують з Ant Group у сфері кредитування, такими, як державні банки.
Державний контроль загрожує здатності Ant збирати й аналізувати інформацію про ключові сектори свого бізнесу. Дочірня компанія Alibaba Ant Group управляє найбільшою в КНР платформою мобільних платежів Alipay, через яку за 2020 рік пройшло близько 18 трлн USD транзакцій.
Alipay користуються понад 1 млрд жителів материкового Китаю. Через платіжну онлайн-систему проводять оплату проїзду в громадському транспорті, в т. ч. таксі, комунальних послуг, покупок у віртуальних крамницях тощо.
Антимонопольне розслідування діяльності компанії Alibaba розпочалося 24 грудня 2020-го. Так китайська влада вирішила «приборкати» Джека Ма і скоротити масштаби його технологічної та фінансової бізнес-імперії. В ході розслідування особливу увагу зосередили на практиці Alibaba, що отримала назву «вибирай одне з двох»: якщо якийсь магазин маркетплейсу починав торгувати й у конкурентів, Alibaba урізала йому трафік, що призводило до різкого падіння продажів. Регулятори дійшли висновку, що ця практика пригнічує конкуренцію на китайському ринку, шкодить бізнесу продавців, утискає права й інтереси споживачів. Завдяки такій практиці Alibaba значно зміцнила свої позиції на ринку, що влада розцінила як отримання несправедливої конкурентної переваги. У лютому ц. р. регулятори погодили план реструктуризації Ant Group.
27 квітня ц. р. влада КНР почала розслідування, яким чином Джек Ма так швидко отримав схвалення на проведення IPO. Відтак на його компанію наклали рекордний для КНР штраф у 2,78 млрд USD. «Це покарання стало попередженням для таких компаній, як наша. Воно відображає вдумливі та нормативні очікування регуляторів щодо розвитку нашої галузі. Це важлива дія для захисту справедливої ринкової конкуренції й якісного розвитку економіки в Інтернеті», — прокоментували штраф в Alibaba.
У компанії додали, що останні кілька місяців вони співпрацювали з китайською владою і завдяки цьому змогли скорегувати та поліпшити роботу своїх внутрішніх систем. «Ми щиро приймаємо покарання», — йдеться в заяві пресслужби Alibaba.
Френсіс Чан, експерт Bloomberg Intelligence, вважає, що після того, як Ant стане холдингом, його вартість впаде з 320 млрд USD до 29-115 млрд USD. Аналітики вважають, що процес проти Alibaba і накладений на компанію штраф є показовими і свідчать про намір Пекіна приструнити гігантів платформної економіки, які відіграють провідну роль у споживчому секторі. «Акції найбільших технологічних компаній КНР уже просіли, і накладений на Alibaba штраф свідчить про те, що таке покарання можуть отримати й інші», — зазначив Луї Це, керуючий директор сянгангської фірми Wealthy Securities.
Якщо реструктуризація Ant завершиться передачею всіх даних про 700 млн клієнтів у дочірню компанію Центрального банку Китаю, що рівносильне націоналізації, це стане поворотним моментом у стратегії цифрового розвитку КНР.
Проблема полягає в тому, що економічна міць Джека Ма, яку він здобув завдяки незрівнянною ні з чим масою даних його клієнтів, в очах Комуністичної партії робить його потенційним важливим політичним суб’єктом, котрий може нав’язувати державі реформи.
Ім’я Джека Ма вперше з’явилося в рейтинґу найзаможніших людей світу журналу Forbes 2008 року. Він опинився на 1014-му місці зі статком 1,1 млрд USD. 2010-го він зайняв 828-ме місце зі статком у 1,2 млрд USD. 2014 року його статки сягнули десятків мільярдів. 2015-го Джек Ма зайняв уже 33-тє місце в рейтинґу мільярдерів Forbes зі статком 22,7 млрд USD. А на початку 2021 року його статки оцінювали в 62,6 млрд USD. Тепер Forbes оцінює їх у 48,6 млрд USD.
Як повідомляв «Міст», Китай має намір націоналізувати Alibaba.

Скасування автономії
Крім конкретних осіб, Пекін вражає загрозами цілі реґіони, зокрема, Гонконґ, який офіційно називається особливий адміністративний район Сянган. Тому над його виборчою системою офіційна влада встановила повний контроль, позбавивши таким чином місцеву опозицію легальної можливості для участі в політиці.
Головною подією минулого року в Гонконзі мали стати парламентські вибори, на яких антикитайська опозиція мала хороші шанси отримати більшість. В останні по-справжньому вільні вибори в Гонконзі до місцевих рад в усіх округах, крім одного, перемогли кандидати, котрі виступають за демократію. Це налякало Пекін й останньої миті голосування скасували. Причиною назвали пандемію коронавірусу.
Стурбований також масовими демонстраціями, штурмом парламенту та ностальгією за періодом британського колоніалізму, до яких призвів суперечливий закон про державну безпеку, спрямований на придушення демократичного руху в Сянгані, Пекін вирішив допускати до влади винятково «патріотів».
Нагадаємо, що Велика Британія повернула Гонконґ під суверенітет Китаю 1997 року. До 2047-го йому гарантували широкий спектр свобод за формулою «одна країна — дві системи». Англійська мова залишилася офіційною, там існує свобода преси, зібрань і висловлення думок.
На відміну від інших територій КНР, у Гонконзі відкрито відзначають річницю розгону демонстрацій на пекінській площі Тяньаньмень 1989 року. Однак із 2014-го Пекін усіляко намагався урізати автономію реґіону, що ставало причиною масових протестів.
Улітку 2020 року на півострові створили спеціальні силові структури за новим законом про державну безпеку та запровадили кримінальну відповідальність за злочини проти неї: сепаратизм, підрив державної влади, терористична діяльність і змова з іноземними державами або іноземними силами для вчинення злочинів проти державної безпеки. Покарання — аж до довічного позбавлення волі.
30 березня ц. р. постійний комітет Всекитайських зборів народних представників (парламенту КНР) одноголосно схвалив план реформи виборчої системи Гонконґу, яка зачіпає норми з додатку до Основного закону Гонконґу (місцевої конституції).
Як пояснив Чжан Єсуй, офіційний представник комітету, мета цієї реформи — поліпшити виборчу систему реґіону, забезпечуючи дотримання принципу «Гонконґ, керований патріотами». Ідею такої радикальної реформи підтримала й Керрі Лам, глава адміністрації півострова. Вона наголосила, що цей принцип «фундаментальний для державного суверенітету, безпеки» та стабільності Гонконґу.
Таку ж думку висловив і Ван Чень, заступник голови постійного парламентського комітету. Він зазначив, що «останніми роками деякі антикитайські сили та місцеві сепаратисти використовували лазівки в існуючих виборчих нормах, щоб просувати ідеї незалежності».
Тепер у Сянгані змінюється і без того складна процедура виборів як глави автономії, так і парламенту. У числі іншого Пекін отримав право вето, щоб усувати від участі у виборах небажаних кандидатів. Тепер мають створити спеціальний орган, який визначатиме, хто саме має право балотуватися в депутати. При цьому рішення кваліфікаційної комісії про відмову в допуску на вибори не можна буде навіть оскаржити в суді.
Кандидатів тестуватимуть на знання Основного закону й автократичного закону про безпеку від 2020 року, який призвів до протестів на півострові й осуду з боку західних демократичних країн.
Згідно з реформою, кількість місць у сянганському парламенті збільшиться з 70 до 90. Але прямим голосуванням обиратимуть не 35, а 20 депутатів. 40 депутатів буде призначати лояльний до Пекіна комітет, а решта 30 обиратимуть із представників певних галузей, які традиційно також лояльні до китайського керівництва. Перші вибори за новими правилами мають відбутися в грудні ц. р.
Експерти кажуть, що це фактично означає кінець демократії в Гонконзі, позаяк у парламенті колишньої британської колонії тепер узагалі не буде опозиції. Правда, Керрі Лам запевнила, що опозиціонери також можуть бути «патріотами». Але якщо їх і допустять до виборів, то їм залишиться боротися менше, ніж за третину місць у парламенті. Дві третини депутатів тепер будуть гарантовано провладними. Опозиції залишаться лише окружні ради. Але й це ненадовго: правила проведення муніципальних виборів визначають місцевим законом, який Законодавча рада може змінити будь-коли.
Свою чергою, Сполучені Штати розширили список осіб, на яких наклали санкції через порушення автономії Гонконґу. Імовірно, особливий режим торгівлі з реґіоном, який ввели на умови збереження його самостійності, вже ніколи не відновлять.
Як повідомляв «Міст», у КНР прийняли резонансний закон про Гонконґ.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply