Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Як події в Казахстані позначаться на українській економіці

Автор:

|

Січень 18, 2022

|

Рубрика:

Як події в Казахстані позначаться на українській економіці
Казахська поліція під час заворушень у країні

Увівши в Казахстан свої війська й фактично перетворивши Касима-Жомрата Токаєва, президента цієї країни, на слухняну маріонетку, Путін отримав ще один важіль впливу на Україну. За підрахунками UA-Energy, Казахстан є четвертим найбільшим постачальником нафтопродуктів до України після Російської Федерації (РФ), Білорусі та Литви. Головна позиція — зріджений газ, який використовують як автомобільне пальне (LPG). Саме через різке підвищення цін на нього у Казахстані й спалахнули перші протести. За інформацією «Консалтингової групи А-95», за підсумком 2021 року, на казахстанських постачальників припало близько 27 % українського споживання LPG, а в останні кілька місяців перед новим роком цей показник сягав 33 %.

Газові проблеми
«Казахстан завжди був основною альтернативою РФ та Білорусі, а тепер казахстанський канал потрапив під загрозу перекриття, що може порушити крихкий баланс українського ринку LPG. Тепер трейдери займуть вичікувальну позицію, а в разі припинення або скорочення відвантажень газу з Казахстану зростання цін буде практично неминучим», — розповів українській службі Бі-бі-сі Артем Куюн, аналітик «Консалтингової групи А-95».
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, також вважає, що дефіциту не уникнути. «Хоча останнім часом поставки були скорочені через зростання попиту на газ у самому Казахстані, проте подальше скорочення або повна зупинка постачання може призвести до дефіциту LPG в Україні та зростання цін», — прогнозує він.
Причому ціни на LPG росли, мов на дріжджах, ще до подій у Казахстані. Якщо на початку 2021-го ціна становила в середньому 13,3 грн за 1 л, то зараз — 18-19 грн.
Останніми роками українці масово переходять на автомобілі з газобалонним обладнанням (ГБО). За даними Міністерства внутрішніх справ, щороку в країні реєструють понад 100 тис. транспортних засобів зі встановленим ГБО. При цьому темпи приросту високі — на рівні 40 %. За останні дев’ять років ринок LPG в Україні зріс більш, ніж удвічі. Якщо 2012 року обсяг споживання цього виду пального становив 818 тис. т, то в 2021-го перевищив 2 млн т.
При цьому в Україні є лише два виробники LPG — Шебелинський і Кременчуцький нафтопереробні заводи (НПЗ), які сумарно забезпечують не більше 20 % потреб ринку. Решту імпортують із РФ, Білорусі та Казахстану. Путін уже почав прикручувати LPG-краник. У квітні 2019 року, за три дні до проведення другого туру президентських виборів в Україні, РФ оголосила про розширення санкцій проти Києва. До переліку товарів, продаж яких Україні дозволяли лише на підставі спеціального дозволу Міністерства економічного розвитку РФ, увійшов й LPG. Якщо тепер Кремль ще й змусить казахстанського президента Токаєва обмежити постачання до України, на ринку утвориться чималенька діра, перекрити яку буде вельми складно.
Диверсифікувати постачання LPG-газу набагато складніше, ніж бензину чи дизелю. Постачання з Польщі проблематичне, позаяк цистерни з пальним надовго затримуються на кордоні через різну ширину залізничних колій. Асоціація газових трейдерів України пояснює проблему ще й тим, що часто-густо задекларовані в контрактах терміни поставок зривають самі працівники митниці, пояснюючи свої дії труднощами в оцінці пального. Ще однією проблемою є відсутність в Україні достатньої кількості спеціальних газосховищ для зрідженого газу, який вимагає особливих умов зберігання. Наявний обсяг здатен вмістити не більше 30 % від потреб ринку.

Опалення + електрика
Підготовку до цьогорічного опалювального сезону Зе-влада примудрилася повністю провалити. У результаті запаси вугілля на українських теплоелектроцентралях (ТЕЦ) та електростанціях виявилися вчетверо меншими за норму. В жовтні минулого року Казахстан став основним постачальником імпортного вугілля для єдиної в країні державної енергогенеруючої компанії «Центренерго». За інформацією Германа Галущенка, міністра енергетики України, «Центренерго» має контракт на 660 тис. т казахстанського вугілля, яке має надійти упродовж осінньо-зимового періоду.
Контракти є, та вугілля немає. РФ заблокувала постачання, мотивуючи це тим, що російські компанії, які віддають в оренду казахам залізничні вагони, є в списку санкцій Ради національної безпеки й оборони України. Раніше надія на вирішення цієї проблеми ще залишалася. Зокрема, йшлося про маршрут: Середня Азія — поромна переправа через Каспійське море — Закавказзя — Чорне море — Одеса. Зараз ці перспективи вкрай похмурі. «Українцям не варто чекати на казахстанське вугілля. Воно тепер в одній упряжці з газом від «Газпрому», — вважає Сергій Фурса, інвестиційний банкір.
Також не варто забувати, що на Казахстан припадає 40 % світового видобутку урану, необхідного для виробництва тепловидільних елементів (ТВЕЛ) для реакторів атомних електростанцій (АЕС). Після закриття Чорнобильської АЕС в Україні залишились в експлуатації чотири станції: Запорізька, Рівненська, Хмельницька та Південноукраїнська, на яких працює 15 ядерних енергетичних установок. Вони забезпечують приблизно 25 % загальнодержавного енергобалансу, а в критичні зимові періоди на частку АЕС припадає понад 40 % виробленої електроенергії.
З одного боку Україні ніби й не варто турбуватися. «Нам урановий концентрат не потрібен — ми отримуємо тепловидільні елементи за контрактом від російської компанії «ТВЕЛ». Крім цього, «Енергоатом» має запас ядерного пального на 1,5 роки», — пояснив Геннадій Рябцев, директор спеціальних проєктів НТЦ «Психея».
З іншого боку, події в Казахстані вже призвели до стрибка цін на уран на світових біржах. Великий канадський виробник урану Cameco, партнер державного «Казатомпрому» — найбільшого в світі виробника урану — попередив, що будь-яка турбулентність у Казахстані може стати значним каталізатором на урановому ринку. «Це й нагадування, що надмірна залежність від будь-якого джерела поставок є ризикованою», — йдеться в заяві канадської компанії. За таких умов не виключено, що російська «ТВЕЛ» може суттєво підняти ціну тепловидільних елементів, які купує Україна, що здатне призвести до здорожчання електроенергії.

Енергетичні обценьки
«Участь РФ у придушенні заворушень у Казахстані може посилити її позиції в цій країні й неґативно позначитися на постачанні енергоносіїв із Казахстану до України. Якщо Москва здійснить вплив на Нур-Султан і Мінськ щодо постачання нафтопродуктів в Україну, у нас будуть суттєві проблеми, які полягатимуть в необхідності пошуків нових джерел постачання, які можуть виявитися дорожчими», — розповів Андріан Прокіп, експерт програми «Енергетика» Українського інституту майбутнього, під час круглого столу в Києві на тему «Наслідки Казахстану: чи справді Україна отримала передишку в протистоянні з РФ».
Щоправда, не все в цій ситуації залежить від Кремля. Багато що може змінитися від позиції, яку займе Китайська Народна Республіка (КНР). «Можливі два варіанти: перший — якщо після придушення протестів РФ вийде з Казахстану (що менш імовірно), тоді все буде, як і раніше. Другий варіант розвитку подій — якщо «під шумок» РФ де-факто окупує Казахстан, то почне керувати вентилями на свій смак (тобто, на шкоду всім іншим сторонам), але тут невідомо, як поведеться Пекін. Щодо структури експорту з Казахстану, зокрема, до КНР, інформацію знайти складно. Якщо частка Пекіна велика, він може увійти в процес і завадити РФ маніпулювати потоками нафти та газу», — пояснив Антон Зоркін, керівник сектору «Енергетика» Офісу ефективного регулювання BRDO.
«Тепер у Путіна є його ручний «радянський союз» і два диктатори на побігеньках — Олександр Лукашенко та Касим-Жомрат Токаєв. Поки українці та Захід переживали про те, що Путін рушить на Захід, Росія зміцнила позиції СРСР на Сході», — додає Сергій Фурса, інвестиційний банкір.
Як повідомляв «Міст», військові з Вірменії, Таджикистану та Киргизстану покинули Казахстан.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Казахстан посідає порівняно незначне за обсягом місце в структурі українських імпорту та експорту. Згідно з даними Держстату, за 10 місяців 2021 року, експорт до Казахстану склав 0,6 % від загального обсягу, імпорт дещо більший — 1,1 %. У грошовому вираженні це 353,8 млн USD експорту та 627,5 млн USD імпорту. Для порівняння, від експорту товарів і послуг у КНР Україна отримує 12 % доходів (6,5 млрд USD), в Туреччину — майже 6 % (3,2 млрд USD). Імпорт із цих держав займає 15 % (8,5 млрд USD) та 4,5 % (2,5 млрд USD) від загального обсягу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply