Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Як Катар завойовує світ за допомогою «м’якої сили»

Автор:

|

Вересень 29, 2020

|

Рубрика:

Як Катар завойовує світ за допомогою «м’якої сили»
Гравці «ФК Баварія»

Нещодавно у місті Доха, столиці Катару, розпочалися перемовини між представниками уряду Афганістану та радикального руху «Талібан». Делегацію уряду Афганістану очолив Абдулла Абдулла, голова Вищої ради з національного примирення Афганістану, а талібів — Абдул Хакім, високопоставлений представник руху «Мавлаві». Головними темами перемовин стало довготривале припинення вогню та політичне врегулювання конфлікту. Спершу перемовини планували в березні ц. р., однак їх кілька разів переносили. Оголошення про дату початку перемовин з’явилося після того, як остання група захоплених у полон афганськими силами талібів переправили з Кабула до столиці Катару. Це була остання групу талібів зі списку з 5 тис. полонених бойовиків, звільнення яких вимагав «Талібан» як умову для початку міжафганських мирних перемовин. Також у Катар приїхали Майк Помпео, державний секретар США, і Замір Кабулов, спеціальний представник президента РФ з питань Афганістану. Таким чином влада Катару змогла знову підтвердити свої наміри досягти ще вагомішого впливу у світі.

Мережа союзників
На противагу арабській коаліції Катару вдалося вибудувати динамічну мережу союзників, що залишає чимало простору для маневру. Про це розповідає Фабіан Блумберґ, експерт із питань країн Перської затоки німецького Фонду Конрада Аденауера.
За його словами, у катарському союзництві присутній також антагонізм, адже з одного боку емірат підтримує добрі стосунки з Туреччиною й Іраном, а з іншого — зі США. За словами фахівця, базування у Катарі американських військових гарантує безпеку реґіональній монархії, у т. ч. через стримування Ірану. «Таким чином Катар стоїть на зовнішньополітичних позиціях, що дозволяють співпрацю з дуже різними реґіональними гравцями і теоретично можуть сприяти розрядці у взаєминах як із Ізраїлем, так і зі Саудівською Аравією й Об’єднаними Арабськими Еміратами (ОАЕ)», — зазначає п. Блумберґ.

Політичний футбол
Власну стратегічну безпеку та політичну вагу в реґіоні та світі Катар намагається зміцнити через інвестиції, особливо у галузях спорту та науки. «Це сприяє зміцненню «м’якої сили» Катару та поліпшенню його іміджу за кордоном як відкритої до світу та космополітичної країни», — додає експерт.
Даніель Райхе, німецький політолог, який викладає у Бейруті, столиці Дівано, ще категоричніший. «Якби з початку 1990-х Катар не інвестував у спорт, ця країна була б майже непомітною для світу», — вважає він.
Таку ж мету переслідують і катарські інвестиції в науку. На початку 2000-х Катар запросив низку американських університетів та експертних центрів відкрити філії на своїй території. Поважний аналітичний центр Rand Corporation одним із перших скористався цим запрошенням 2003-го. Співпраця з місцевим фондом Qatar Foundation тривала до 2013 року, але припинилася, вочевидь, під тиском ОАЕ.
Крім цього, Катар вклав мільйони доларів в університети США. За даними газети Jerusalem Post, лише інвестиції у Джорджтавнський університет у Вашинґтоні становили 330 млн USD. Така турбота, пояснює ізраїльська газета, цілком очевидна: цей університет, розташований прямо під боком у головних владних органів США, тож має стратегічне значення для Дохи. Саме там готують майбутніх дипломатів і політиків. На думку видання, Катар сподівається, що його грошові пожертви могли б пом’якшити ймовірну критику на його адресу.
А нещодавно мюнхенська «Баварія» обіграла у Лізі чемпіонів «Парі Сен-Жермен» із рахунком 1:0. Однак, незалежно від спортивного результату, переможець у цьому матчі був відомий заздалегідь — Катар. Саме цей невеликий емірат виступає головним спонсором обох футбольних команд. Парижани перебувають повністю у катарському володінні через державну інвестиційну групу Qatar Sports Investments, а баварців «платиновим контрактом» підтримує авіакомпанія Qatar Airways.
За допомогою активного спонсорства спортивних подій Катар сподівається поліпшити власний імідж у світі. Це стосується і таких престижних проєктів, як Чемпіонат світу з футболу-2022, а також планів провести у своїй країні Олімпійські ігри.

Мовник із двома обличчями
Між тим на Близькому Сході імідж Катару не настільки позитивний: уже три роки Доху на всіх рівнях бойкотує коаліція арабських держав, до якої входять Саудівська Аравія, ОАЕ й Єгипет. Ці країни закидають Катару підтримку радикального руху «Брати-мусульмани» та вбачають у цьому загрозу стабільності влади й інтересам цих держав у реґіоні. Докучає їм і критичне висвітлення ситуації з правами людини у цих країнах на провідному катарському телевізійному каналі Al-Jazeera, а також хороші стосунки Катару з Іраном — головним конкурентом саудитів за вплив у реґіоні.
Телеканал Al-Jazeera, який мовить арабською й англійською мовами, наполегливо працює на імідж Катару, але орієнтований він на дві різні цільові групи. Так, редакційна політика арабської версії тяжіє до ісламсько-консервативного курсу. Там навіть виходить передача «Шаріат і життя», ведучого якої Юсуфа аль-Карадаві, єгипетського проповідника, пов’язують із «Братами-мусульманами». Висвітлення ситуації у Сирії та ізраїльсько-палестинського конфлікту часто підіграє популістським настроям у багатьох країнах реґіону. Натомість англомовний канал підкреслено дотримується нейтральності, позиціонуючи себе як сучасний і відкритий до світу мовник. «Без Al-Jazeera про Катар знали б у світі набагато менше», — пише у своїй книзі «Катар. Мала держава — велика політика» Мехран Камрава, професор філії Джорджтавнського університету в Досі.

А що з правами людини?
Позитивний імідж Катару як відкритої до світу країни має і темний бік: ситуація з правами людини у Катарі далека від задовільної. За гомосексуальні контакти там можуть засудити до трьох років в’язниці. Позашлюбні інтимні стосунки також передбачають суворі покарання. Серйозно обмежена й свобода слова.
«Друковані й електронні медіа перебувають під впливом правлячих кланів і підлягають цензурі. Усі катарські журналісти тією чи іншою мірою вдаються до самоцензури і мусять бути готовими до можливого тюремного покарання за наклеп», — ідеться у звіті правозахисної організації Freedom House за 2019 рік.
«Іноземні працівники, котрі становлять майже 90 % населення країни, також стикаються з порушенням своїх прав», — запевняє Махам Джаваїд, представниця правозахисної організації Human Rights Watch. Це стосується і своєчасності виплати заробітної плати. До того ж система «Кафала» забезпечує нагляд за іноземними працівниками, котрі прикріплені до певного громадянина Катару або організації. За словами п. Джаваїд, катарська влада більше турбується про свій імідж за кордоном, ніж про реформи усередині власної країни.

Катар та Україна
Згідно з даними станом на кінець 2019 року, в Катарі мешкає близько 1,5 тис. українців. Про це розповів Андрій Кузьменко, посол України в Державі Катар. «Однак, беручи до уваги безвізовий режим між нашими країнами, загальна кількість наших співвітчизників тут більша і може становити до 2,5 тис. осіб», — додав він і повідомив, що більшість українців у цій країні працюють у галузі охорони здоров’я, спорту та сфері послуг. Крім цього, Катар стає дедалі популярнішим місцем для українських туристів.
У травні ц. р. спецрейсом компанії Qatar Airways в Україну доправили майже 9 т гуманітарної медичної допомоги від Держави Катар для боротьби з пандемією Covid-19. В аеропорту «Бориспіль» її зустріли Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, та Гаді аль-Гаджрі, посол Держави Катар у Києві. Крім цього, з моменту припинення регулярного авіасполучення внаслідок пандемії коронавірусу з Дохи до Києва організували п’ять спецрейсів українського авіаперевізника «СкайАп» для евакуації громадян України. Тож Катару та найвіддаленіших куточків світу транзитом через Доху вдалося повернути додому близько 800 громадян України.
Також Дмитро Кулеба домовився з шейхом Мухаммадом бін Абдулрахман бін Джассім аль-Тані, своїм катарським колегою, що Катар розгляне низку інвестиційних проєктів, які можуть реалізувати в Україні. Насамперед йдеться про інвестиції в українську інфраструктуру: мости, дороги, залізниці, летовища тощо. А зважаючи на роль України гаранта світової продовольчої безпеки, керівники зовнішньополітичних відомств обох країн обговорили експорт до Катару української сільськогосподарської продукції.
Як повідомляв «Міст», у Катарі також стартував проєкт українських митців.

Євген Клен

Довідка
Катар — країна на Близькому Сході, що займає півострів Катар у Перській затоці, у східній частині Аравійського півострова. На південному заході межує зі Саудівською Аравією, на півдні — з ОАЕ. З VII ст. країна перебувала у складі Арабського халіфату. Упродовж XIII-XIV ст. — під владою емірів Бахрейну; на початку XVI ст. — португальців, потім — Османської імперії. У 1916-1971 рр. Катар перебував під британським протекторатом. Незалежність отримав 3 вересня 1971 року. Починаючи з 1992-го Катар тісно співпрацює у військовій сфері зі Сполученими Штатами. На розташованій неподалік від летовища Абу військовій базі аль-Удейд дислокується 609-й Центр управління повітряними та космічними операціями Центрального командування Збройних сил США. В листопаді-грудні 2022 року в Катарі запланували провести фінальний етап 22-го чемпіонату світу (ЧС) із футболу під егідою FIFA. Але згідно з розслідуванням британського часопису The Sunday Times, рішення надати право на проведення ЧС-2022 Катару було куплене за 5 млн USD членам виконавчому комітету FIFA, які заплатив Мохамед бін Хамам, голова Азійської конфедерації футболу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply