Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Вибух на ядерному заводі в Ірані

Автор:

|

Квітень 13, 2021

|

Рубрика:

Вибух на ядерному заводі в Ірані
Хасан Рухані, президент Ірану, ознайомлюється з установкою зі збагачення урану

Останні події в Ірані нагадують сюжет шпигунського серіалу. Уявіть собі, Хасан Рухані, президент країни, урочисто в етері державного телебачення проводить церемонію введення в експлуатацію нових центрифуг на ключовому об’єкті іранської ядерної програми.
І тут же на цьому ж об’єкті стається аварія. Незабаром з’являються повідомлення про вибух. І замість прориву Іран отримує проблеми в збагаченні урану. Ось тільки все це не сценарій серіалу, а реальні події, які напередодні відбулися в Ірані.
Центрифуги — це пристрої, необхідні для виробництва збагаченого урану, який можна використовувати для виготовлення реакторного палива, а також ядерної зброї. Церемонія введення в експлуатацію центрифуг 164 IR-6 і 30 IR-5 на підземному об’єкті в Натанзі (провінція Ісфахан) за участі президента Рухані транслювали в етері державного телебачення.
Наступного дня іранське аґенція з атомної енергетики повідомила про аварію в енергомережі на ядерному об’єкті в Натанзі. Бехруз Камальванді, представник аґенції, заявив, що інцидент не призвів ні до жертв, ні до ядерного зараження.
Однак іранська влада тут же назвала подію терактом. «Іран засуджує цей огидний акт і нагадує світовій спільноті та МАГАТЕ про необхідність боротися з такими проявами ядерного тероризму. Іран залишає за собою право вжити заходів проти зловмисників», — заявив Алі Акбар Салехі, віцепрезидент Ірану.
The New York Times, посилаючись на власні джерела, стверджує, що на ядерному заводі міг статися контрольований вибух, який повністю зруйнував незалежну і добре захищену внутрішню енергосистему об’єкта. Це вона живила підземні центрифуги, які збагачують уран.
У виданні відзначають, що вибух завдав серйозного удару по здатності Ірану збагачувати уран. Для відновлення виробництва в Натанзі може знадобитися не менше дев’яти місяців. Натомість іранська влада запевняє, що швидко відновить роботу заводу.
Ізраїльська громадська телерадіокомпанія припустила, що вірус Stuxnet, виявлений 2010 року, створили США й Ізраїль для того, щоб вивести з ладу іранські центрифуги для збагачення урану. А газета Haaretz написала, що нинішню аварію можна пов’язати з кібератакою ізраїльських спецслужб. Рон Бен-Ішай, аналітик із питань безпеки порталу Ynet, вважає, що причиною аварії могла стати не випадковість, а навмисна диверсія для уповільнення темпів розвитку іранської ядерної програми.
Цікаво, що в липні 2020-го на підприємстві зі збагачення урану в Натанзі сталася пожежа, причиною якої в Ірані також вважають диверсію. Тегеран не сумнівається в причетності Ізраїлю і до теперішнього інциденту.
Вибух стався на тлі відновлених перемовин Ірану зі США про зняття санкцій і наближення Тегерана до можливості виробляти ядерну зброю. Джавад Заріф, міністр закордонних справ Ірану, заявив, що Тель-Авів хоче «помститися за наш прогрес у знятті санкцій» і пообіцяв помститися Ізраїлю.
Нагадаємо, що нещодавно у Відні (Австрія) розпочалися перемовини про повернення до дотримання умов Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) за участю США. 2 квітня відбулася відеоконференція спільної комісії з СВПД, а 6 і 9 квітня у Відні відбулися зустрічі робочих груп в очному форматі. Президент США Джо Байден заявив про можливість повернення Вашинґтона до участі в угоді, з якої країна вийшла під час президентства Дональда Трампа.
СВПД підписали в столиці Австрії 14 липня 2015 року шість держав (п’ять постійних членів Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй плюс Німеччина) й Іран. В обмін на зняття санкцій Іран погодився впродовж 15 років не збагачувати уран до збройового рівня, обмежити обсяг наявного в нього низькозбагаченого урану 300 кг і скоротити кількість діючих центрифуг для збагачення урану з 19 тис. до 6,1 тис.
Іран заявляє, що його атомна програма переслідує мирні цілі, однак США й інші країни підозрюють, що Тегеран таємно шукає можливості для розробки ядерної зброї. «Це гігантська вигадка: вважати, що режим вбивць бажає лише мирної атомної програми», — заявив Дональд Трамп і відновив жорсткі економічні санкції проти країни, сподіваючись, що це змусить Іран піти на нові поступки.
Іран у відповідь оголосив, що не буде дотримуватися накладених угодою обмежень, передусім щодо кількості центрифуг. З того часу Іран продовжував порушувати угоду, щоб посилити тиск на США. У січні ц. р. іранська влада заявила про підвищення збагачення урану на своїх підприємствах до 20 %.
Це було найсерйозніше порушення домовленостей із боку Ірану. Для виробництва атомної бомби потрібен уран, збагачений до 90 %, але коли є уран 20 %, який зазвичай використовують у дослідницьких ядерних реакторах, технологічно виробити ядерну зброю стає легше.
Як повідомляв «Міст», Іран виробляє уран, який використовують для атомної бомби.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply