Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Війна між Кореями нарешті завершилася?

Автор:

|

Травень 03, 2018

|

Рубрика:

Війна між Кореями нарешті завершилася?

Кім Чен Ун і Мун Чже Ін

Нарешті з’явилася надія, що Північна Корея перестане погрожувати всьому світу своїм ядерним арсеналом.

«Тільки час покаже!»
Кім Чен Ун та Мун Чже Ін, керівники Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР) і Республіки Корея (РК) відповідно, заявили 27 квітня, що вони домовилися в селі Пханмуджі на демаркаційній лінії між їхніми державами працювати над ядерним роззброєнням Корейського півострова й прискорити перетворення перемир’я у війні між ними 1950-1953 рр. у повноцінну мирну угоду. Але ж підписаний у Пханмуджі документ не передбачає жодних нових конкретних заходів, до яких мала б вдатися Північна Корея на шляху до денуклеаризації.
Лідер КНДР наразі лише пообіцяв закрити ядерний полігон у Пхунґері у травні ц. р., відтак більше не будити вранці президента РК ракетними випробуваннями. Обоє також запевнили, що проведуть наступного місяця військові перемовини й будуть домагатися «поетапного роззброєння».
Тому наразі доводиться втішатися також підписаній керівниками КНДР і РК декларацію «про мир, процвітання й об’єднання», в якій вони запевнили: «Південна та Північна Кореї підпишуть пізніше цього року мирну угоду про формальне закінчення Корейської війни, через 65 років після припинення військових дій», — йдеться у повідомленні. Обидва лідери урочисто заявляють, що на Корейському півострові «більше не буде війни, і почалася нова епоха миру».
Однак Дональд Трамп, президент США, після своєї схвальної оцінки домовленостей у Пханмуджі, «після несамовитого року ракетних пусків і ядерних випробувань відбувається історична зустріч між Північною та Південною Кореєю» додав: «Хороші речі відбуваються, але тільки час покаже!».
А Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, котрий заявляв 26 квітня ц. р., що міжнародна спільнота має зберігати санкції проти КНДР до помітних «конкретних змін» у її діях, констатував наступного дня: «Це перший крок, це обнадіює, але ми маємо усвідомлювати, що попереду ще багато важкої роботи».
Політичний оглядач Юрій Мацула підсумував ці заяви так: «Зараз усіх цікавить одне питання: чи пройдуть домовленості випробування часом та перевіркою».

«Чи варто чекати прориву»
А політичний оглядач Анатолій Максимов резюмував те, з чим важко не погодитися: «Ключові питання — чи варто чекати прориву від підписаної декларації й якими будуть майбутні кроки соціалістичної Кореї. Найголовніше — підписаний учора документ дуже схожий на попередні, певні речення навіть повторюються один в один. Ідея відмови від ядерної зброї — не нова, мирної Кореї — тим більше. Тому поки ми не побачимо перших серйозних кроків вибудовування взаємної довіри, варто ставитися до підписаного двома лідерами зі здоровою часткою скептицизму».
«Поки ще точно не відомо про те, скільки сторін буде на мирних перемовинах (документ визначає або три — зі США, або чотири — ще й із Китаєм) та коли вони відбудуться. З цього логічно випливає, що майже єдине, що має великий шанс на виконання — тверда лінія Півночі на замирення зі своїм південним сусідою. Причини для цього майже очевидні — по Пхеньяну стали потужно бити санкції США й Організації Об’єднаних Націй (ООН), які частково підтримали навіть у Пекіні. Це стало неочікуваним «ножем у спину», — конкретизував експерт.
Він також зауважив: «Другим важливим пунктом декларації стала обіцянка працювати разом задля роззброєння півострова, щоб на ньому не було ядерної зброї. Але сторони по-різному розуміють «денуклеаризацію». Немає єдності щодо самої термінології, бо одні кажуть про повне знищення усіх ракет Кіма та його зарядів, інші ж вимагають лише припинити тести при збереженні ракетно-ядерної програми. Кім, звісно, хоче вийти з перемовин із мінімальними втратами, бо від цього значною мірою залежить виживання його режиму. У Пхеньяні добре знають, що сталося з Каддафі та Саддамом. Та й із Башаром Асадом, котрому КНДР, як кажуть, допомагає, перепродаючи ядерні технології та хімічну зброю».
Відтак, п. Максимов констатував «серйозний скепсис щодо того, чи виконає КНДР взяті Кімом обов’язки, чи декларація так і залишиться підписаним папером, як її попередниці 2000-го та 2007 року». Тому оглядач висловив такі сподівання: «Міжкорейський саміт у Пханмунджомі заклав підвалини та відкрив шлях для зустрічі Кіма та Трампа у травні або у червні ц. р. У принципі, відомий як добрий перемовник, Трамп може спробувати домовитися, але головне запитання — що Захід запропонує Кіму в обмін на його ядерну зброю».
Однак фахівець не виключає й наступне: «Саміт Трампа та Кіма — другий, як кажуть у драматургії, «поворотний пункт» сюжету, коли сценарій може піти зовсім неочікуваним шляхом. Не можна виключати, що саміт провалиться, і тоді Трамп може сказати, що він спробував дипломатію, вона не допомогла, і тепер США можуть завдати удару по КНДР, як-от по Сирії».
Відтак оглядач попередив: «Підписана декларація не змінює факту, що КНДР залишається одним із найбрутальніших світових режимів. Обіцянку зупинити ядерні випробування та ракетні запуски можна легко розвернути назад, якщо буде потреба. Ракети малої та середньої дальності Кім собі залишив, отже, ми все ще можемо чекати нових запусків».

Непростий діалог
Британський часопис Financial Times також застерігає в своїй редакційній статті, що «навіть до очевидного успіху у питанні денуклеаризації Корейського півострова варто ставитися з обережністю, а поступкам Північної Кореї потрібно довіряти, але перевіряти». А політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі вважає: «На США і Південну Корею чекає непростий діалог із Північною Кореєю щодо умов денуклеаризації. Кім Чен Ун буде набивати ракетно-ядерній програмі високу ціну і вимагати гарантій недоторканності його режиму й економічних преференцій від США та РК».
Однак п. Кухалейшвілі підбадьорює опонентів КНДР таким чином: «Північнокорейський диктатор став поступливішим після введення Радою Безпеки ООН останнього пакету міжнародних санкцій в грудні минулого року. Нові обмежувальні заходи вимагають від країн — членів ООН скоротити постачання очищеної нафти в Північну Корею на 89 %, повернути на батьківщину всіх північнокорейських трудових міґрантів і перевіряти всі північнокорейські кораблі, щоб припинити незаконне перевезення палива».
Тому політолог резюмує: «Зараз Кім Чен Ун діє на основі раціонального розрахунку. Він краще за будь-якого перебіжчика усвідомлює наслідки міжнародних санкцій для північнокорейської економіки, які США готові посилювати до нескінченності. У минулому році за допомогою провокацій Кім Чен Ун випробовував терпіння нової адміністрації республіканців і переконався в тому, що тепер у владі в США жорсткі люди, у яких вистачить політичної волі застосувати військову силу заради реалізації своїх цілей, якщо дипломатія та санкції виявляться марними. Мабуть, на Пхеньян справили враження недавні точкові удари США крилатими ракетами «Томагавк» по об’єктах, де могла зберігатися або вироблятися хімічна зброя в Сирії, а також знищення загону російських найманців із російської приватної військово-компанії «Вагнер» у сирійській провінції Дейр-ез-Зор. Така ж доля рано чи пізно могла спіткати і північнокорейські полігони, заводи, дослідницькі центри, які беруть участь у ракетно-ядерній програмі».
Своєю чергою, політичний оглядач Борис Немировський звернув увагу на наступне: «Замість похвалити корейців бодай за прагнення до миру, замість заохотити Кім Чен Уна до конкретних кроків у напрямку згортання ядерного арсеналу, Росія проявила невдоволення. Так, приміром, член міжнародного комітету Ради Федерації РФ Олег Морозов заявив, що реалізація плану ядерного роззброєння Північної Кореї неможлива без Росії, бо це — спільна система міжнародної безпеки».
«Щойно мова піде про міжнародні гарантії Пхеньяну при відмові від ядерного озброєння, стане необхідним російський фактор. Неможливо створити систему міжнародної безпеки без Росії, — цитує Морозова російська інформаційна агенція «Новості».
«Якщо перекласти це з російської дипломатичної мови на російську загальновживану, то вийде мало не таке: «Ми не для того тому Кімові ядерні ракети дали, аби він від них відмовлявся!», — пояснив п. Немировський. Схоже, Кремль усерйоз образився, що в Кореї чудово обійшлись без нього, і бажає тепер всіма силами протидіяти можливому миру на Корейському півострові, аж допоки його не покличуть «посередником».

Ігор Голод

До теми
Президія Верховних народних зборів КНДР вирішила перевести годинник на південнокорейський час. Час у Північній Кореї відстає від південного сусіда на півгодини після відповідного рішення Пхеньяну 2015 року. Указ від 30 квітня свідчить, що це зроблено для синхронізації часу Півдня та Півночі. Стрілки годинника переводяться на 30 хвилин уперед із 5 травня ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply