Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

В Ірані перемогла опозиція

Автор:

|

Травень 10, 2012

|

Рубрика:

В Ірані перемогла опозиція

Політичні опоненти президента Ірану Махмуда Ахмадінежада 4 травня отримали впевнену перемогу в другому турі парламентських виборів. Боротьба йшла за 65 місць 290-місного парламенту (меджлісу). Прибічники Ахмадінежада отримали вісім місць, опозиція — 20, ще 11 осіб увійшли до парламенту як незалежні депутати.

У першому турі, що пройшов 2 травня, більшість голосів здобули члени коаліції: консерватори та прихильники верховного лідера Ірану аятоли Алі Хоменеї. Політики, близькі до нинішнього спікера парламенту Алі Ларіджані й мера Тегерана Мохамада Бахера Калібафу, створили Об’єднаний фронт консерваторів (ОФК). Це об’єднання критикує президента Махмуда Ахмадінежада за поганий стан економіки, у якому зараз перебуває країна, і закликає до проведення більш раціональної політики.

Консерваторам ОФК протистоїть інша коаліція — Фронт продовження ісламської революції (ФПІР), який уважається виразником поглядів духовного лідера Ірану аятоли Алі Хоменеї. Прихильники аятоли засуджують «м’якотілу» політику Ларіджані й Калібафа. «Продовжувачі» захищають Ахмадінежада й, разом із тим, нещадно критикують його близького соратника Есфандіарі Рахіма Машаї, який заявляв, що Іран повинен бути «другом» для всіх націй, включаючи народ Ізраїлю.

Вибори до меджлісу стали першим заходом такого масштабу після останніх президентських виборів у країні 2009 року та подальшого погіршення внутрішньополітичної ситуації. Упевнену перемогу на виборах президента тоді здобув Ахмадінежад, набравши понад 60 % голосів, а його основний суперник — лідер іранської опозиції Мірхосейн Мусаві — більш ніж 30 %. Проте опозиція звинуватила владу в підтасовуванні результатів голосування й зажадала їх скасування. Під час масових заворушень у Тегерані, що спалахнули тоді, загинуло не менше за 30 людей, близько тисячі осіб було заарештовано.

Наступні вибори президента відбудуться 2013 року. Президент Ірану не може обиратися більше ніж на два терміни поспіль. Загальні вибори пройшли також на тлі погіршення економічного становища Ісламської республіки, пов’язаного з низкою міжнародних санкцій.

 Марко Стріха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply