Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Україна шукає газову альтернативу в Катарі

Автор:

|

Квітень 11, 2021

|

Рубрика:

Україна шукає газову альтернативу в Катарі
Володимир Зеленський і Тамім бін Хамад Аль Тані

У розпал загострення ситуації на сході України Володимир Зеленський відвідав із офіційним візитом Доху, столицю Держави Катар. Попри шквал критики з боку опозиції, яка закидала главі держави те, що він покинув країну в дуже тривожний момент протистояння з Кремлем, президент вважає свою поїздку вдалою. Хоча в межах візиту підписали 15 міждержавних документів, найважливішим можна вважати меморандум про взаєморозуміння щодо енергетичної співпраці. Але чи вдасться Києву знайти альтернативу російській «газовій голці» на узбережжі Перської затоки?

Дайте грошей
Головна мета п. Зеленського, як завжди, — залучення іноземних інвестицій. Українська влада розраховує на катарські гроші для модернізації портів, будівництва доріг і мостів, розвитку «зеленої» енергетики та готельного бізнесу тощо. За підсумками візиту, пресслужба Офісу президента України (ОПУ) хизувалася, що ідеться про залучення «мільярдних інвестицій», хоча конкретних сум і проєктів не назвала.
Окрема тема — постачання українських харчових продуктів. «Україна розглядає Катар як одного із ключових партнерів у районі Перської затоки та має всі можливості повністю забезпечити його продовольчу безпеку», — наголосив український лідер у розмові з Тамімом бін Хамаді Аль Тані, еміром Катару.
Проте найголовніший результат — Міністерство енергетики України й Qatar Petroleum, державна компанія Катару, яка здійснює нафтогазову діяльність — уклали меморандум про взаєморозуміння щодо енергетичної співпраці. Держави мають намір розвивати співпрацю щодо інвестицій Катару в розвідку та видобуток газу в Україні (зокрема, на Чорноморському шельфі), а також постачання скрапленого природного газу (СПГ).
«Співпраця в нафтогазовій сфері — перспективна та важлива для нашої країни. Катар є одним із найбільших виробників газу в світі та має цінний досвід і значні фінансові ресурси для інвестицій у розвідку і видобуток газу в Україні. Збільшення власного видобутку газу, диверсифікація джерел постачання газу відповідає інтересам споживачів газу та сприятиме сталому розвитку економіки та зміцненню енергетичної безпеки України», — заявив Юрій Вітренко, виконувач обов’язки міністра енергетики України.

«Газові кліщі» Кремля
Шукати газові альтернативи справді потрібно, адже Російська Федерація (РФ) у своїй гібридній війні проти України використовує не лише терористичні організації, але й шалений тиск у галузі енергетики. Напередодні візиту п. Зеленського до Катару стало відомо, що «Газпром» повністю припинив транзит через українську газотранспортну систему (ГТС) на південному напрямку.
«Після запуску «Турецьких потоків-1 і 2» транзит до Туреччини, Греції та Болгарії повністю перейшов із України до нових газогонів. Із 1 квітня постачання газу до Румунії також повністю забезпечують із боку Болгарії через «Турецький потік-2», — повідомив Сергій Макогон, директор державного підприємства «Оператор ГТС України».
Він зазначив, що наразі на південному напрямку через Україну транзит виконують лише для споживачів Молдови. «Якщо завершать продовження «Турецького потоку» через Болгарію та Сербію, «Газпром» переведе і транзит до Угорщини також через «Турецький потік-2». Для України це означає додаткову втрату 10-12 млрд куб. м транзиту щороку», — наголосив він.
Невтішна ситуація і на півночі. Компанія Nord Stream 2 AG, оператор будівництва «Північного потоку-2», оприлюднила дані про хід трубоукладання: «Станом на 31 березня прокладено 2 339 км (зі загальної протяжності 2 460 км), або 95 %. Залишилося прокласти близько 121 км (5 %) від загальної протяжності газогону».

«За арабські гроші йде величезна конкуренція»
Але чи допоможе Катар Україні вислизнути із цих «кліщів»? Розмови про можливість постачання катарського газу в Україну тривають уже давно. Першим про це 2012 року заговорив тодішній прем’єр Микола Азаров, останнім у березні 2018-го — п’ятий президент Петро Порошенко.
Катар має треті в світі (після РФ та Ірану) запаси природного газу й потенційно міг би створити конкуренцію «Газпрому» в Європі. Дехто з аналітиків вважає, що пряме втручання Кремля в громадянську війну в Сирії було не в останню чергу спричинене планами Катару прокласти територією цієї країни газогін до Туреччини, звідки газ можна було б помпувати по всій Європі.
Зараз експорт йде у вигляді СПГ, що суттєво здорожчує сировину, адже достачати її доводиться спеціальними танкерами. Крім того існує й серйозна технічна проблема — країна-імпортер повинна мати LNG-термінал, де СПГ проходить процес регазифікації (перетворення скрапленого газу з рідкого стану в газоподібний, після чого він стає придатним для транспортування звичайними газогонами. — Ред.). Україна власного LNG-терміналу не має. І навряд чи найближчим часом спроможеться його збудувати. Для порівняння: термінал у порту Свіноуйсьце коштував сусідній Польщі приблизно 1 млрд EUR, а його спорудження тривало п’ять років.
Власне в повідомленні пресслужби ОПУ згадували, що серед іншого сторони обговорили можливість залучення Україною катарських інвестицій для спорудження LNG-терміналу. Однак ключове слово тут — «можливість».
«Колись хтось сказав президенту та його команді, що близькосхідні країни — це розлите море грошей і що можна там добре попрацювати», — розповів «Громадському» Ігор Семиволос, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень. Однак він радить не розраховувати на суттєве збільшення інвестицій із Катару й інших країн реґіону, адже Україна в цій сфері не приваблива, і щоб це змінити, треба провести відповідні реформи й установити правила гри.
На запитання, що, можливо, в п. Зеленського думають, що інвесторів із Близького Сходу буде легше «заманити», ніж зі США й Європи, експерт відповів: «Я маю великі сумніви, вони ж не дурні. Можна мріяти про якийсь потік нафтодоларів від арабів, котрі начебто не знають, куди гроші дівати. Такого немає. За ті гроші йде величезна конкуренція».
Тож так виглядає, що поїздка на узбережжя Перської затоки була зроблена, так би мовити, «для галочки». Підписані двосторонні документи мають статус меморандумів, тобто необов’язкових угод. А заяви пресслужби ОПУ про залучення «мільярдних інвестицій», швидше за все, так і залишаться заявами. Нагадаємо, що в лютому ц. р. Володимир Зеленський здійснив візит до Об’єднаних Арабських Еміратів, за підсумками якого йшлося про підписання меморандумів аж на 3 млрд USD. «Тоді розповідали те саме, що й зараз. І що, власне, сталося такого, щоби можна було казати, що той візит якось серйозно вплинув на відносини? Назвіть хоч якісь інвестиції?» — каже п. Семиволос. І наостанок, для довідки: 2020 року товарообіг між Україною і Катаром склав жалюгідних 150 млн USD.
Як повідомляв «Міст», Зеленський із дружиною відвідав Катар.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Члени української делегації під час візиту до Катару припустилися двох грубих хиб у протоколі. ЇХ помітив Роман Безсмертний, колишній посол України в Білорусі. По-перше, в мусульманських державах категорично недопустимо закидати нога на ногу і демонструвати підошви свого взуття; по-друге, український прапор торкався підлоги. На фотографії зі зустрічі помітно, що ногу на ногу заклали Андрій Єрмак, голова ОПУ, та Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України! Пізніше ця світлина зникла із сайту ОПУ.

Мовою чисел
Упродовж березня ц. р. з підземних сховищ газу (ПСГ) України відібрали 2,2 млрд куб. м, що в 17 разів перевищує показники за аналогічний період минулого року. Тим не менш, за даними пресслужби «Укртрансгазу», рівень наповнення ПСГ (15,8 млрд куб. м) залишається найвищим за десять років і дещо перевищує минулорічний показник, на 1 %.
Загалом із початку опалювального сезону 2020/2021 із ПСГ відібрали 12,45 млрд куб. м газу. «Значні обсяги відбору пояснюються як низькими показниками температури повітря, так і затребуваністю послуг зберігання газу з боку українських та іноземних замовників. Тільки за перші три місяці ц. р. «Оператор газосховищ України» (філія «Укртрансгазу». — Ред.) розширив своє портфоліо клієнтів на 50 компаній (сім із яких є резидентами іноземних країн). Наразі послугами оператора користуються вже 889 замовників із України й інших держав», — йдеться в повідомленні пресслужби «Укртрансгазу». Станом на 1 квітня іноземні трейдери зберігали в українських ПСГ у режимі «Митний склад» майже 5 млрд куб. м газу, що всемеро більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply