Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

У Сирії провели «вибори» диктатора

Автор:

|

Червень 06, 2021

|

Рубрика:

У Сирії провели «вибори» диктатора
Башар Асад

У Сирії минулого тижня провели «вибори президента», щоб продемонструвати твердість позицій Башара Асада, чия перемога була вирішена заздалегідь. Однак гарна картинка була затьмарена протестами у відвойованих районах і невизнанням Заходу легітимності цих виборів.
Міністри закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), Франції, Італії, Великої Британії та Сполучених Штатів різко розкритикували президентські вибори в Сирії. «Ми засуджуємо рішення режиму Асада провести вибори за рамками, встановленими резолюцією 2254 Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН), і приєднуємося до голосів сирійців, у т. ч. голосів представників громадянського суспільства та сирійської опозиції, які назвали це голосування незаконним», — йдеться у спільній заяві дипломатів.
Як зазначили глави зовнішньополітичних відомств п’ятьох країн, вільні та справедливі вибори в Сирії мають відбуватися винятково під наглядом ООН. «Вибори можуть заслужити довіру лише в тому випадку, якщо в них дозволять брати участь усім сирійцям, у т. ч. внутрішнім біженцям і представникам сирійської діаспори, й якщо їх проводитимуть у безпечних умовах без тиску», — зазначили вони. Дипломати наголосили, що ці «шахрайські вибори» не сприяють наближенню політичного врегулювання війни в Сирії, яка триває з 2011-го.
Жозеп Боррель, верховний комісар Європейського Союзу зі зовнішньої політики, також заявив, що президентські вибори в Сирії не відповідали критеріям справді демократичного голосування і не сприяють врегулюванню конфлікту.
Конкуренцію Асаду, який править Сирією з 2000 року після смерті свого батька, хотіли скласти більше 50 осіб, проте, крім чинного президента, зареєстрували лише двох. Суперниками диктатора стали технічні кандидати з підконтрольної йому опозиції Абдулла Шаллум Абдулла та Махмуд Ахмед Мараї. Право голосу мають близько 18 млн сирійців, які проживають у країні та за її межами (вони могли проголосувати в посольствах). Залучення кандидатів від внутрішньої опозиції мало на меті створити ілюзію демократичного процесу. Зовнішня опозиція вибори бойкотувала, назвавши їх фарсом. Ці вибори — другі, які проводять із початку військового протистояння. Попередні відбулися 2014 року, на яких Асад «переміг», отримавши 89 % голосів за оголошеної явки в 73 %. Захід їх не визнав.
Оскільки переможець виборів фактично був відомий заздалегідь, голосування стало, по суті, референдумом про довіру Асаду, який залишиться керувати країною ще на сім років. Саме в цьому ключі велася вся передвиборна агітація в країні, в т. ч. організовані за вказівкою центру місцевими адміністраціями мітинґи в підтримку глави держави.
У ході виборчої кампанії уряд наголошував, що всі інститути та процеси в Сирії працюють нормально. І це, попри те, що значна частину територію країни контролюють супротивники Асада. Але для сирійської влади голосування стало символом перемоги у війні. Саме ця заява стала ядром виступу Асада в день голосування. Сирійський лідер разом із своєю дружиною Асмою голосували в символічному місці — місті Дума в передмісті столиці Дамаск, яке з початку громадянської війни стало оплотом опору.
7 квітня 2018 року в Думі застосували хімічну зброю, що підтвердили експерти Організації із заборони хімічної зброї. Наступного дня російські військові повідомили, що Дамаск домовився з лідерами груп Східної Гути про виведення бойовиків. Місто покинули, за різними даними, від 20 тис. до 40 тис. осіб.
Опозиція та західні країни поклали відповідальність за атаку, в результаті якої загинули не менше 70 осіб, на президента Асада. За тиждень збройні сили Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції послали на Сирію понад сотню ракет, у т. ч. Tomahawk. Серед цілей були штаб-квартира президентської гвардії, система протиповітряної оборони під Дамаском і науково-дослідні центри, які, як заявили у Вашинґтоні, займаються розробкою хімічної зброї.
Для Башара Асада поїздка в Думу стала першою з моменту повернення міста. Проголосувавши, він звернувся до жителів із привітаннями у зв’язку зі «звільненням від тероризму, з поверненням у лоно батьківщини», а також подякував їм за внесок у відновлення мирного життя.
У провінції Ідліб протестували проти проведення цих виборів. Учасники закликали співвітчизників не ходити на виборчі дільниці та бойкотувати голосування «заради власного дому». В Ідлібі вибори й не проводили, позаяк провінцію контролює опозиція, підтримку якій надає Туреччина.
Демонстрації проти голосування провели не лише на території Сирії (тієї частини, яку не контролює Асад), але і в інших країнах. У ФРН сирійці, змушені втікати з країни, провели акцію протесту біля посольства країни в Берліні.
Національна коаліція опозиційних і революційних сил Сирії, яка базується в Стамбулі, також заявила про невизнання виборів легітимними. Її глава Наср аль-Харірі наполягає, що чинний президент втратив легітимність ще десять років тому, коли в країні розпочалися перші зіткнення.
Натомість 29 травня щонайменше 317 людей постраждали внаслідок стрілянини серед прихильників режиму під час святкування «перемоги» Башара Асада по всій території Сирії. «Сотні людей отримали різні тілесні ушкодження внаслідок невибіркової й інтенсивної стрілянини, яку влаштували лояльні до режиму Асада особи, по всій території Сирії під час святкування «перемоги» Асада у фарсі, який називають президентськими виборами», — повідомив Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини. Частина постраждалих перебуває у важкому стані. Серед поранених є діти.
Тож Сирія залишається розділеною, і перспективи повернути під контроль Дамаска решту території без пролиття річок крові сумнівне. Однією з головних проблем країни залишається економіка. Ряд досліджень показує, що війна знищила близько 40 % сирійської інфраструктури. У третини населення немає доступу до необхідних для нормального життя умов, таких, як вода та каналізація.
Країна, яка колись була реґіональною житницею, здатна покрити власні потреби в зерні лише на 50 %. Ціни зростають, рівень зарплат падає. За різними оцінками, для відновлення Сирії може знадобитися від 250 млрд до 530 млрд USD. Та західні країни наразі не планують скасовувати санкції щодо Сирії та виділяти кошти до проведення політичних реформ, які передбачають відхід Башара Асада від влади.
Як повідомляв «Міст», Асад оголосив у Сирії загальну амністію.

Людмила Троценко, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply