Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

У Москві вигадали терористів, аби приборкати Казахстан

Автор:

|

Січень 13, 2022

|

Рубрика:

У Москві вигадали терористів, аби приборкати Казахстан
Казахська поліція встановила заслін

Кремль спровокував непокору громадян ще однієї країни, аби повернути її собі?

Росія каталізувала
До кривавої трагедії в черговій сусідній із Російською Федерацією (РФ) країні — Казахстані — спонукало підвищення 1 січня вдвічі ціни на зріджений газ — автомобільне пальне для бідних. Оглядач Олександр Коваленко з’ясував: «Зростання стало наслідком підвищення ціни постачання газу до Казахстану з Росії. Тобто РФ каталізувала невдоволення в Казахстані перевіреним і добре випробуваним енергетичним інструментом тиску й дестабілізації. Народ не став особливо розбиратися в першопричині зростання цін і вийшов на вулицю з радикальними вимогами на адресу як уряду, так і Нурсултана Назарбаєва (президент Казахстану до 2019 року, фактично керував країною до 5 січня як голова її Ради безпеки. — Ред.).
А Максим Білявський, експерт аналітичного «Центру Разумкова», пояснив: «Тримати найменшу ціну на зріджений газ дозволяли корупційні схеми, які розбудовували за участю «Газпрому» (російського державного концерну. — Ред.). Проте, коли Касим-Жомарт Токаєв, президент Казахстану, почав демонтовувати корупційні схеми й позбуватися російського зашморгу через вирівнювання цін, «раптово» утворився штучний дефіцит і детонував соціальний наратив про справедливу ціну на енергоносій. У Москві очікували, що казахи звернуться по допомогу, аби реалізувати свої геополітичні амбіції — об’єднати Казахстан, Білорусь і РФ в єдину союзну державу».

Боротьба за владу
Тисячі казахів протестували 2 січня у місті Жанаозен. Наступного дня — в Актау. 4 січня — в Алмати, Уральську, Актобе, Тараз, Шимкенті та Кокшетау. 5 січня президент доручив запровадити на 180 днів державне регулювання цін на паливо та прийняв відставку уряду. Але протестувальники зажадали реального припинення керівництва країною Назарбаєвим, який багатіє попри те, що народ повсякчас бідніє. Відтак, Токаєв замінив його ще й на посаді голови Ради безпеки та пообіцяв розпустити парламент і призначити позачергові вибори. Це стало приводом для висновків експертів, що протести організували навмисно, щоб передати реальну владу від Назарбаєва Токаєву.
Адже силовики поводилися дивно — не скрізь протистояли тим, чиї мирні протести переросли в штурми адміністративних будівель. Зокрема, юрби увірвалися до мерій Алмати й Актобе, силовики в якому заявили, що вони — з народом. Можливо, частина їх них щиро перейшла на бік протестувальників. Але британський аналітик Бенджамін Ґодвін дійшов такого висновку: «Збройні угруповання, які ми бачили на вулицях Алмати й інших міст, пов’язані з теперішньою боротьбою за владу між сім’єю Назарбаєва та Токаєвим. Ці люди, вочевидь, є потужною й добре підготовленою силою, яку, мабуть, розгорнули, щоб дискредитувати Токаєва та змусити його піти у відставку».
Державне телебачення Казахстану повідомило: «За 40 хвилин до нападу на аеропорт Алмати віддали команду повністю зняти оточення. Це була змова у верхівці правоохоронних органів. Захоплення управління Комітету національної безпеки в Алмати стало результатом державної зради у вищому керівництві правоохоронних органів».
І хоч влада вимкнула Інтернет, він періодично з’являвся, щоб показати в соціальних мережах відео, на яких юрба відбирала зброю в силовиків і викрадала її в крамницях. А також відео, на яких дивні мародери не хаотично, а організовано пакували в крамницях побутову техніку, а не ювелірні вироби — протести дискредитували, аби виправдати їхнє жорстоке придушення. Причому — інтервентами.

Зовнішня загроза
Бо Токаєв закликав президентів держав-учасників Організації договору про колективну безпеку, до складу якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, РФ і Таджикистан, допомогти відбити «зовнішню загрозу» — «напад терористичних банд», які «пройшли серйозну підготовку за кордоном». Але жодну закордонну країну не назвав.
Натомість написав 7 січня в Twitter: «На Алмати скоїли щонайменше шість хвиль терористичних атак, а загальна кількість нападників — 20 тис.».
Але цей запис уже зник. А затримали в Казахстані єдиного іноземця — киргизького музиканта Вікрама Рузахунова. й оприлюднили запис його «зізнання», що він — нібито «мародер, який отримав гроші від організаторів безладів».
Утім, не виключено, що Токаєв запросив інтервентів тому, що ті вдерлися б самі. Телеграм-канал Kazakhstan Now повідомив 5 січня, що російські підрозділи у прикордонних з Казахстаном районах приведені в бойову готовність. А їхнім офіцерам наказали готувати початок марш-кидка на суміжну територію в найближчі 72 години.
Телеграм-канал пояснив: «У Казахстані армія масово відмовляється виступати проти протестувальників і під час зіткнень одразу ж складає зброю. Майже у кожного є родичі, яких торкнулися економічні проблеми останніх років. У таких умовах Токаєву залишається сподівається тільки на допомогу Збройних сил РФ».

Без розпізнавальних знаків
І хоч 5 січня речник Путіна запевняв, що в Казахстані «можуть самостійно вирішити свої внутрішні проблеми», до цієї країни прибули наступного дня з РФ два літаки Ту-214 з «президентського авіаполку» й Іл-76. Оглядачі припускають, що вони транспортували для придушення протестів найманців приватної військової компанії «Ваґнер». Ардак Букеєва, журналістка видання Forbes Kazakhstan, розповіла, що солдати, які стріляли в цивільних, були без розпізнавальних знаків, «між собою перемовлялися російською і команди віддавали їм російською». Вірні Токаєву силовики теж розпочали активніше протистояти протестувальникам — відбили у них аеропорт та адміністративні будівлі.
При цьому слухняно виконували наказ президента стріляти на ураження — у соцмережах поширили відео мертвих тіл із вогнепальними пораненнями в моргу. Речниця поліції заявила: «Десятки нападників ліквідовані, їхні особи ідентифікують».
Але казахстанські правозахисники сумніваються, що їх ідентифікують. І пояснюють із посиланням на своє джерело у Федеральній службі безпеки РФ, що силовики доручили погроми, мародерства й напади на правоохоронців кримінальним злочинцям.
Правозахисники дійшли такого висновку: «Тож є «проблеми» з підрахунком убитих — левова частка перебитого криміналітету (як спеціально для цього випущених, так і залучених на волі) буде утилізована без фіксації. Своє завдання в’язні виконали «досконало» — є безліч задокументованих фактів мародерства та нападів на силовиків, що дає потрібне обґрунтування для введення зовнішніх сил і деморалізації протестувальників».

«До повної стабілізації»
Міністерство внутрішніх справ Казахстану заявило про 5969 затриманих учасників заворушень. Міністерство інформації й суспільного розвитку — про 164 загиблих. Але Міністерство охорони здоров’я назвало цю інформацію «технічною помилкою». Бо оприлюднення прізвищ загиблих підтвердить висновки правозахисників?
Міністерство оборони РФ запевнило, що відправило в Казахстан війська перешкоджати «інспірованій ззовні спробі насильницьким шляхом, із використанням підготовлених та організованих збройних формувань, підірвати безпеку та цілісність держави». Але Ентоні Блінкен, держсекретар США, нагадав «один урок із історії минулого — коли у твоєму домі опинилися росіяни, їх буває складно змусити піти».
І не помилився. Бо російський генерал-полковник Андрій Сердюков анонсував 9 січня: «Виконання завдань підрозділами миротворчих сил продовжиться до повної стабілізації ситуації в Казахстані».
Але ті, кому загрожують у Казахстані репресії, навряд чи складуть зброю. Тож політолог Андрій Воропаєв констатував: «Росія увійшла до Казахстану надовго. У Кремлі свідомо розклали й підпалили бікфордів шнур, підірвавши зсередини відносно стабільну державу».
І пояснив: «Назарбаєв вибудовував відносно незалежний від Кремля курс національної держави, здатної маневрувати між інтересами Москви, Вашинґтону та Пекіну. Натомість чинний президент Токаєв, як виглядає, схиляється до ставки на путінський режим».

«Це була спецоперація»
Експерт-міжнародник Руслан Осипенко підсумував криваві події в Казахстані так: «Це спецоперація росіян, які використали протистояння між елітами всередині Казахстану, щоб повернути його собі».
Турецьке видання Akit повідомило, що Путін допоміг придушувати протести в обмін автономію для росіян Казахстану, розміщення у ньому російських військових баз, повернення російській мові статусу другої офіційної та визнання Криму російським. А Султан Хамзаєв, депутат Держдуми (нижньої палати парламенту) РФ, написав у Facebook: «Центральна Азія — російська земля! Підтримую проведення референдуму в Казахстані про возз’єднання Казахстану з історичною Батьківщиною — Росією».
Як повідомляв «Міст», за два дні протестів у Казахстані затримали 700 людей.

Ігор Голод

До слова
Герман Галущенко, міністр енергетики України, заявив, що РФ блокує постачання законтрактованого Центренерго енергетичного вугілля з Казахстану через свою територію. «Вугілля з Казахстану не йде. Є укладений контракт на 660 тис. т вугілля для опалювального сезону, але через дії з боку Російської Федерації відбувається блокування транзиту. Ні ми, ні Центренерго не бачимо можливості фізично це вугілля отримати», — пояснив він. З слів міністра, морським шляхом вугілля постачають в Україну стабільно. Також він повідомив, що ціна на вугілля знизилася з 300 до 140 USD. Деякі експерти пояснюють, що Путін прагне викликати в Україні протести, якщо в оселях українців стане холодно через провал Зе-влади в своєчасній закупівлі вугілля, і знову скористатися ними.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply