Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Турки прагнуть змінити кордони в Європі й Азії

Автор:

|

Вересень 01, 2020

|

Рубрика:

Турки прагнуть змінити кордони в Європі й Азії
«Сірі вовки» — фанатики

Російська Федерація (РФ) допомагає Вірменії, Турецька Республіка (ТР) допомагає Азербайджану. На тлі напруженої ситуації на Південному Кавказі співробітники органів державної безпеки та фахівці з конфліктології попереджають про її наслідки для Федеративної Республіки Німеччина (ФРН). При цьому акцій очікують більше з боку турецьких правих радикалів, ніж із боку вірменів та азербайджанців. Про це ведуть жваві дискусії у середовищі «сірих вовків» — турецьких націоналістів, котрі симпатизують Партії націоналістичного руху (MHP) Туреччини, що входить до урядової коаліції в Анкарі.

Хочуть створити «Туран»
«Сірі вовки» можуть задовольняти апетити турецьких націоналістів у ФРН, — застерігає німецьке видання Der Tagesspiegel. — Вирішувати конфлікт лідери спільноти на стику злочинності та «сірих вовків» планують у разі крайньої необхідності. По суті це старі османи».
Мережу цих османів Хорст Зеехофер, міністр внутрішніх справ ФРН, заборонив ще 2018 року. Вони відкрито протестували проти «вірменської резолюції» бундестагу 2016-го, використовуючи символіку «сірих вовків». Серед них поширена ідея створення великої турецької імперії під назвою «Туран», що має об’єднати тюркські народи від Балканів до Західного Китаю. Ворогами вони вважають греків, курдів, вірменів, при цьому близьким союзником вважають «братерський народ» азербайджанців.
«У вільному турецькому правоекстремістському середовищі спостерігають підвищену готовність до насильства і прагнення застосування зброї», — повідомляє Відомство з охорони конституції ФРН.
«Розслідування про те, хто в липні ц. р. напав на місце зустрічі вірменів у Кельні та підпалив автомобіль Посольства Вірменії в Берліні, ще триває. Приводом для інцидентів, ймовірно, стали багатоденні бої між Вірменією й Азербайджаном», — пише газета.
«Те, що Реджеп Таїп Ердоган (президент ТР. — Ред.) втручається у справи інших країн, а «сірі вовки» постають у ролі помічників Азербайджану, знижує ймовірність вирішення конфлікту, — запевняє Хайко Ланґнер, автор книжки «Кризова зона: Південний Кавказ» і представник Лівої партії в Бундестазі. — Натомість сторони конфлікту повинні виконати базові Мадридські принципи, узгоджені ще 2007 року: Вірменія йде з Нагірного Карабаху для повернення туди внутрішньо переміщених осіб. Для самого Нагірного Карабаху передбачений тимчасовий статус і референдум».
На його думку, якщо турецькі екстремісти підігріватимуть конфлікт, це дасть вірменам арґументи для збереження окупації. Однак ісламського «Великого Турану» побоюються й інші нації реґіону.

Звідки вони взялися
«Сірі вовки» — турецька ультраправа ультранаціоналістична молодіжна організація. Її створили наприкінці 1960-х рр. із ініціативи полковника Алпарслан Тюркеша під патронажем Партії націоналістичного руху, з якою її іноді ототожнюють. Однак є версії, що рух існує з 1948-го. Це найрадикальніше крило MHP, яке дотримується ідеології пантюркізму та неофашизму. Бойовики організації брали активну участь у політичному насильстві 1970-х рр., діючи в рамках міжнародної антикомуністичної системи. «Вовків» звинувачували у низці вбивств і терористичних актів, у т. ч. в замаху на Папу Римського Івана Павла II.
З 1990-х вони перемкнулися на боротьбу з курдським сепаратистським рухом і етноконфесійними меншинами. З початку 2000-х перебувають в опозиції до ісламістської партії Ердогана.
Назва та символіка організації походять від тюркської міфології, в якій вовк (Асена) є символом доблесті та честі. У концепції «вовків» є расистські риси, тези про перевагу тюркської раси та турецької нації. Водночас турком вони проголошують кожного, хто поділяє їхні національні цінності та світогляд. Мусульманське віросповідання є головною умовою членства в організації, але воно не переходить в ісламізм, оскільки етнокультурний фактор ставлять вище за релігійний.
Ворожими «вовки» називають тоталітарні ідеології — не лише комунізм, а й фашизм. Останнє виглядає парадоксально, враховуючи відверто неофашистський характер доктрини «Сірих вовків», котрі також акцентують ворожість до капіталізму як матеріалістичної системи, й імперіалізму, що загрожує турецькій незалежності.
Ідеологія пантюркізму спонукає «Сірих вовків» до активної експансії за межами ТР. Організація підтримує тісні зв’язки не лише з турецькими діаспорами в Європі та з Північним Кіпром, а і з уйгурським сепаратистським рухом у Китаї.
Після розпаду СРСР «вовки» з’вилися в Азербайджані, де створили філію структури під орудою Іскандера Гамідова, міністра внутрішніх справ цієї країни у 1992-1993 рр. Близько 200 турецьких активістів брали участь у війні з Вірменією на боці Азербайджану. 1995-го «вовків» в Азербайджані заборонили за причетність до заколоту проти президента Гейдара Алієва.

Протистояння в Австрії
Цій ультраправій організації намагаються протистояти і в Австрії. У грудні 2018 року австрійський парламент доповнив закон про заборону символів «екстремістських організацій» у країні з метою блокування пропаґанди тероризму. Людей, котрі порушують законодавство у громадських місцях, можуть оштрафувати на суму до 4 тис. EUR або ув’язнити на місяць. Повторне порушення передбачає штраф від 10 тис. EUR або шість тижнів буцегарні. 1 березня 2019-го в Австрії набув чинності закон, який забороняє жест привітання організації «Сірі вовки».
Турецька влада засудила рішення Відня заборонити жест, який використовує MHP. «Скандально, що салют «Сірих вовків», який є символом легальної політичної партії в Туреччині, внесли до того ж списку, що і символ Робочої партії Курдистану, кривавої терористичної організації», — заявили в Міністерстві закордонних справ (МЗС) ТР. Відомство закликало Австрію «виправити цю помилку», заявивши, що «вона глибоко ображає двосторонні взаємини між Туреччиною й Австрією».
А 29 червня ц. р. вже МЗС Австрії викликало посла ТР для бесіди після нападів аґресивно налаштованої турецької молоді на курдських демонстрантів у Відні. У відповідь МЗС Туреччини запросило на розмову австрійського посла, розкритикувавши дозвіл на курдські демонстрації. «Ми не хочемо бачити в Австрії, особливо у Відні, на вулицях картини насильства, як в інших країнах», — заявив Себастьян Курц, федеральний канцлер країни.
Цей же месидж повторив і Карл Негаммер, міністр внутрішніх справ Австрії, котрий заявив про повне неприйняття того, щоб на австрійську територію переносили турецькі конфлікти. Александр Шалленберґ, міністр закордонних справ Австрії, засудив зіткнення на вулицях Відня, заявивши, що турецький посол має вплинути на учасників безладів для деескалації ситуації.
Сутички між турками та курдами розпочалися у дільниці австрійської столиці Фаворітен 24 червня, коли курдські демонстранти проводили мирну акцію за права жінок. Аґресивно налаштована турецька молодь спробувала зірвати демонстрацію, ображаючи її учасників. При цьому вони демонстрували заборонені в Австрії жести «Сірих вовків».
На підтримку курдських демонстрантів виступили антифашистські та ліві організації, які наступного дня провели спільну акцію за участі близько 500 осіб. Однак і їх атакувала турецька молодь, закидавши учасників ходи камінням та пляшками. Вуличні сутички у дільниці Фаворітен відбувалися й 26 червня. Постраждали, зокрема, семеро правоохоронців.

Фактор Росії
Звісно, що осторонь цих подій не залишається Кремль. Підтримуючи Єреван, вони все ж залишаються прихильними й до Анкари, яка намагається дестабілізувати Європу, підігруючи прагненням Путіна.
Відтак РФ і ТР підписали контракт на постачання другого полку систем протиповітряної оборони С-400. Про це 23 серпня ц. р. повідомив Олександр Міхєєв, генеральний директор «Рособоронекспорту». «Угоду уклали, тепер ми з партнерами обговорюємо фінансову модель виконання цього контракту», — заявив він. Досягнення принципової домовленості між сторонами раніше підтвердив і Ісмаїл Демір, глава секретаріату оборонної промисловості Туреччини.
У грудні 2017 року ТР придбала у РФ чотири дивізіони С-400. У жовтні 2019-го «Рособоронекспорт» повідомив, що виконали цей контракт на 2,5 млрд USD дочасно, відвантаживши Туреччині всі елементи систем С-400, у т. ч. ракети. 55 % контракту оформили в кредит. В якій валюті ТР платить за С-400, не повідомляли. Угода Анкари спричинила конфлікт у стосунках із Вашинґтоном. В результаті США вилучили Туреччину з програми виробництва та купівлі винищувачів F-35 і пригрозили подальшими санкціями.
Як повідомляв «Міст», нещодавно Азербайджан і Туреччина провели спільні навчання.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply