Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

«Турецький потік» втрачає своє значення?

Автор:

|

Вересень 15, 2020

|

Рубрика:

«Турецький потік» втрачає своє значення?
Схема газогону «Турецький потік»

Теперішній уряд Турецької Республіки (ТР) останнім часом робить велетенські кроки для досягнення енергетичної незалежності. Як писав «Міст», на початку серпня ц. р. Анкара провела геологорозвідувальні роботи у районах східної частини Середземного моря, чим спричинила конфлікт із Афінами, де заявили, що дії ТР є порушенням міжнародного права.

Операція «Диверсифікація»
Досі Анкара покладалася на постачання газу зі закордону, в т. ч. з Російської Федерації (РФ). Та вже зовсім скоро, якщо вірити Реджепу Таїпу Ердогану, президенту ТР, знахідка Туреччини в Чорному морі відкриє нову еру в країні. Чи так це?
На думку західних експертів, після відкриття великого газового родовища в Чорному морі Анкара утримається від закупівель російського газу, що поставить під загрозу проєкт «Турецький потік». У повідомленні, опублікованому російським новинним сайтом News.ru, оглядачка Любов Глазунова заявила, що нещодавно виявлене буровим кораблем «Фатіх» газове родовище в Чорному морі розташоване неподалік від кордонів Румунії та Болгарії. Запаси в ньому складають близько 320 млрд куб. м, і Анкара продовжить розвідувальні роботи в цьому реґіоні. Президент Ердоган запевняє, що виявлені запаси є лише частиною покладів.
Незадовго до офіційного оголошення обізнані джерела повідомили інформаційній аґенції Reuters, що в турецьких територіальних водах виявили, за різними оцінками, від 800 млрд до 26 трлн куб. м газу, і цього буде достатньо, щоб задовольнити потреби Туреччини в газі на 20 років наперед. Тож декотрі експерти засумнівалися в майбутньому імпорті газу з РФ.
А Крістоф Меркель, керуючий директор консалтингової компанії Merkel Energy заявив, що не здивується, якщо за цим стануться нові події. Такі країни, як Болгарія, Україна та Греція, можуть зацікавитися купівлею цього газу, якщо ТР вирішить його експортувати. Тому можна очікувати скорочення імпорту газогоном «Турецький потік». Однак, на думку інших експертів, ціна та попит на газ через пандемію коронавірусу зараз досягли історичного мінімуму, тому неясно, наскільки прибутковим буде видобуток газу в Туреччині і чи буде Анкара його експортувати взагалі.

Історія газогону
«Турецький потік» — міжнародний газогін, що проходить дном Чорного моря з Анапського району РФ до Туреччини. Через газовий хаб на кордоні ТР і Болгарії газ можна транспортувати в європейські країни. Він став заміною скасованого проєкту «Південний потік». Перше постачання газу до Болгарії відбулося 1 січня ц. р. Офіційно в експлуатацію газогін ввели 8 січня ц. р.
На відміну від «Південного потоку», «Турецький потік» вимагав менше інвестицій, оскільки російський газовий монополіст «Газпром» зміг скористатися на власну користь положенням Третього енергопакету Європейського Союзу (ЄС), який забороняє власникам газогонів володіти більше 50 % транзиту. «Газпром» може використовувати 50 % потужностей «Трансадріатичного газогону», що начебто конкурує з «Південним потоком».
2015 року ТР купила у РФ близько 27 млрд куб. м газу, з якого приблизно половину транспортували через «Блакитний потік», а половину — через газотранспортну систему України. Таким чином, одна з цілей цього газогону — припинення постачання газу до Туреччини територією України, що за умови введення в дію газогону «Північний потік-2» або другої черги «Турецького потоку», дозволило б досягти офіційно оголошеної урядом РФ мети — припинення транзиту газу територією України.
Крім цього, в рамках проєкту «Турецький потік» планували реалізувати відгалуження газогону «Краснодарський край — Крим» потужністю 2,2 млрд куб. м на рік, задля енергобезпеки півострова з урахуванням початку виснаження шельфових родовищ, а також збільшення потреби тимчасового окупованого Криму в газі внаслідок спорудження нових теплоелектроцентралів і теплових електростанцій, а також газифікації приватного сектора.
26 липня 2016-го Аркадій Дворкович, заступник голови уряду РФ, заявив про готовність ТР відновити проєкт «Турецький потік». У вересні «Газпром» дипломатичними каналами отримав перший дозвіл у рамках підготовчих процедур із відновлення проєкту. 10 жовтня Москва й Анкара уклали міжурядову угоду на прокладання двох ниток газогону «Турецький потік» потужністю 15,75 млрд куб. м на рік кожна (сумарна потужність — 31 млрд куб. м). Документ підписали міністр енергетики РФ Олександр Новак і його турецький колега Берат Албайрак у присутності президентів двох країн — Путіна й Ердогана.
За оцінками Андрія Коболєва, голови правління «Нафтогазу України», через введення в експлуатацію «Турецького потоку» обсяг транзиту газу через Україну 2020-го скоротиться на 15 млрд куб. м.

Конкурентний ринок
Ситуація ще довго не зможе змінитися. Як зазначає Ігор Юшков, аналітик Фонду національної енергетичної безпеки України, необхідно дочекатися офіційного аудиту турецького газового родовища, перш ніж говорити про його рентабельність. Та на його погляд, виявлені запаси не такі вже й великі, і хоча добувати газ звідти можна довгий час, але, здебільшого річні обсяги виробництва будуть не дуже великі.
Враховуючи глибину Чорного моря та високу собівартість видобутку, багато хто задається питанням, який варіант для ТР найбільш вигідний у теперішніх умовах: купувати газ чи добувати його, що дорого та невигідно.
Тож на думку п. Юшкова, постачанню російського газу в короткотерміновій перспективі ніщо не загрожує. Але зараз РФ стикається з іншими проблемами, такими, як альтернативні закупівлі Анкари і низькі ціни на ринку, що дозволяє Туреччині купувати багато зрідженого природного газу за доступною ціною.
Експерт висловив упевненість у збереженні попиту на проєкти «Турецький потік» і «Блакитний потік», зазначивши, що виявлення великих запасів газу не означає негайний початок їхнього видобутку. Наприклад, кілька років тому в Польщі відкрили одне з найбільших родовищ сланцевого газу, але досі з нього не видобули й одного кубометра. На думку експерта, видобуток турецького газу може початися аж за п’ять-сім років, і вже тоді це загрожуватиме інтересам Москви.
Завдяки відкриттю газових родовищ Туреччина отримає не лише економічну вигоду, а і геополітичні переваги, що дозволить їй досягти повної енергетичної незалежності й ігнорувати газові угоди з РФ та іншими державами, що купують у неї енергію.

Примирення
А тим часом Туреччина та Греція погодилися розпочати технічні перемовини в рамках Північноатлантичного альянсу про створення механізму для військової деескалації та зниження ризику збройних інцидентів у східній частині Середземного моря. Про це повідомив Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО. Він вказав на те, що обидві країни є важливими союзниками в НАТО, а також на необхідність пошуку рішення в дусі солідарності НАТО.
Це зроблено для залагодження конфлікту між Грецією та ТР через поклади природного газу в Середземному морі. Афіни закидають Анкарі незаконну розвідку поблизу грецького острова, натомість остання запевняє, що буріння проводять на турецькому континентальному шельфі.
Греція у конфлікті намагається заручитися підтримкою ЄС, наполягаючи на санкціях Євросоюзу щодо Анкари. Військову підтримку Афінам пообіцяв Еммануель Макрон, президент Франції, і країни провели спільні навчання в східному Середземномор’ї.
Реджеп Таїп Ердоган та Анґела Меркель, канцлерка Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), 3 вересня провели розмову в режимі відеоконференції щодо конфлікту між Афінами й Анкарою. Президент ТР розкритикував позицію Греції як егоїстичну та необґрунтовану, а також засудив країни, які стали на бік Афін у цій суперечці. Німецька лідерка не раз намагалася виступити посередницею в конфлікті між двома країнами. Тепер же столиці двох держав із метою врегулювання суперечки відвідав Гайко Маас, міністр закордонних справ ФРН. Схоже, йому вдалося досягти успіху.

Євген Клен

До слова
Турецькі сили безпеки затримали одного з ватажків терористичної організації «Ісламська держава» (ІД). Про це повідомив Сулейман Сойлу, міністр внутрішніх справ ТР. «Був заарештований так званий емір терористичної ІД у Туреччині. При обшуку у бойовика виявили план підривної діяльності», — зазначив він, подякував і привітав сили безпеки республіки, проте деталей спецоперації не оприлюднив.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply