Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 20, 2021

Туреччина хоче порушити конвенцію Монтре

Автор:

|

Квітень 29, 2021

|

Рубрика:

Туреччина хоче порушити конвенцію Монтре
План Стамбульського каналу

Реджеп Таїп Ердоган, президент Турецької Республіки (ТР), побачив у листі більше сотні відставних турецьких адміралів, котрі виступили проти будівництва каналу «Стамбул», ознаки перевороту. Військові бояться, що його спорудження загрожує стратегічній безпеці ТР. Водночас суд у ТР засудив чотирьох чоловіків до довічного позбавлення волі за організацію теракту в Стамбулі 2016 року, в результаті якого загинули 12 німецьких туристів. Четверо людей, чиє громадянство не уточнюють, отримали довічні вироки. 18 інших підозрюваних у цій справі виправдали. Вибух у центрі Стамбула прогримів вранці 12 січня 2016-го у районі площі Султанахмет поруч зі зупинкою, коли там перебувала група туристів. Турецьким засобам масової інформації (ЗМІ) заборонили писати про цей вибух, однак стало відомо, що гід частину туристів врятувала.

«Змова» пенсіонерів
А нещодавно 104 адмірали у відставці виступили з відкритим листом, у якому висловили неспокій у зв’язку з дискусією про можливий вихід Туреччини з конвенції Монтре про статус проток Босфор і Дарданелли. Колишні чільні військові «зі занепокоєнням стежать за обговоренням теми створення каналу «Стамбул» і конвенції Монтре в контексті скасування міжнародних договорів».
Конвенцію Монтре прийняли 1936 року. За нею, торгові кораблі всіх країн мають право проходити через протоки Босфор і Дарданелли в мирний і воєнний час. Режим для бойових кораблів різниться для чорноморських і нечорноморських держав. Чорноморські держави можуть проводити через протоки свої кораблі будь-якого класу. Однак таке проходження потрібно попередньо узгоджувати з турецькою владою.
У разі успіху Стамбульського каналу він не потраплятиме під міжнародні угоди, тому в ТР з’явиться можливість впливати на проходження цивільних кораблів із Чорного моря в Середземне. Крім цього, на канал не будуть поширюватися існуючі обмеження щодо проходження з Середземного моря в Чорне військових кораблів (зараз є певний ліміт щодо їхньої водотоннажності та спеціалізації).
Адмірали впевнені, що порушення конвенції Монтре може призвести до втягнення Туреччини в збройний конфлікт. Вони також висловили думку про необхідність збереження теперішньої Конституції, змінити яку планує президент Ердоган, і засудили «спроби показати, що турецька армія відходить від заповітів Мустафи Кемаля Ататюрка, засновника республіки».

Усупереч заповітам Ататюрка
У ТР, створеній Ататюрком, до військових ставилися як до охоронців світського режиму. Але Реджеп Ердоган, котрий очолює панівну «Партію справедливості та розвитку з ісламськими країнами», обмежив владу військових і дедалі частіше озирається в бік консервативних традиційних поглядів.
А нещодавно турецька влада затвердила план спорудження каналу «Стамбул», будівництво якого обіцяють розпочати вже незабаром. Канал стане штучним дублером Босфору, який сполучає Мармурове та Чорне моря. Нагадаємо, що Босфор упродовж багатьох століть є однією з ключових транспортних артерій Європи. А канал «Стамбул», протяжність якого складе 45 км, проходитиме західними околицями міста. Проєкт оцінюють у 15-25 млрд USD. Анонсуючи канал ще 2011-го, президент Ердоган назвав його «проєктом певної схибленості».
Офіційним обґрунтуванням проєкту називають перевантаженість Босфору. Турецька влада повідомляє, що замість 25 тис. кораблів, щороку через нього проходять 40-42 тис. Через канал Стамбул щодня зможуть проходити 185 кораблів (через Босфор зараз проходять 120 на день).
Турецькі чиновники кажуть, що однією з головних цілей каналу Стамбул є захист світової історичної спадщини, яка розташована по обидва береги Босфору. Аділ Караїзмайлоглу, міністр транспорту й інфраструктури ТР, також зазначив, що новий канал дозволить уникнути ситуації, що сталася з кораблем Ever Given у Суецькому каналі та стала причиною глобальної транспортної кризи.

Примара перевороту
Тож п. Ердоган терміново скликав уряд і керівництво «Партії справедливості та розвитку» і виступив із телевізійним зверненням до нації. «Ця акція посеред ночі неприйнятна в країні, де були військові перевороти. Жоден відставний військовий не може втручатися в політичні теми. Це не має стосунку до свободи слова. Хоч вони й адмірали, та не мають права на наклеп на адресу нашої доблесної армії. Навіть сама ця дискусія — загроза. Ми не дозволимо речі, які кидають тінь на армію, підривають її моральний дух», — заявив він.
Президент зазначив, що відкритий лист відставних адміралів містить у собі ідею державного перевороту і його не можна вважати проявом свободи слова. «Конвенція Монтре була важливим звершенням для Туреччини в той період. І ми маємо намір продовжити виконувати положення конвенції Монтре, принаймні, доти, доки з’явиться відповідна заміна», — сказав турецький лідер і додав, що спроба пов’язати конвенцію та проєкт каналу є хибною.
Проєкт будівництва каналу «Стамбул» має посилити права ТР над суверенітетом протоки Босфор. «І ті, хто виступає проти цього проєкту, є справжніми ворогами нашої республіки й її засновника Мустафи Кемаля, — вважає він.

Будуть наслідки
Теза про загрозу Монтре виникла на тлі прийнятого Анкарою рішення відмовитися від Стамбульської конвенції про боротьбу з насильством щодо прав жінок. Турецька опозиція обурилася, що президент одноосібно може перекреслити всі міжнародні угоди.
Генеральна прокуратура Анкари почала розслідування у зв’язку з листом. Десятьох колишніх адміралів затримали в Стамбулі, Анкарі та Коджаелі за підозрою в змові проти конституційного ладу й етапували до Анкари.
Серед них є Чим Гюрденіз, автор доктрини, відповідно до якої Туреччина має право розширювати свої морські кордони, зокрема, і в районі островів в Егейському морі, що належать Греції. Турецькі ЗМІ також пишуть, що Збройні сили позбавили пенсійних прав деякого з тих, хто підписав цей лист, зокрема, ті не зможуть претендувати на житло й охорону.
Мурат Еткін, турецький політолог, у своїй статті для порталу YetkinReport зазначає, що переслідування адміралів викликано бажанням влади зберегти за собою ініціативу на внутрішньому політичному порядку денному, а лист військових зачіпає важливі для Ердогана теми — армію та Конституцію.
Критики Стамбульського каналу також стверджують, що економіка Туреччини зараз не може дозволити собі такий проєкт. Стамбул потребує кращого захисту від землетрусів, а проєкт ще більше забруднить багатомільйонне місто, вважають опоненти каналу. Екологи ж кажуть, що через новий канал у Мармурове море потраплятиме вода з Чорного моря зі сірководнем, а рівень води в Чорному морі зменшиться, що торкнеться всіх чорноморських країн, зокрема, й України.

Петро Йосип

До слова
24 квітня турецьке військо розпочало нову військову операцію проти курдів. Об’єкти Робочої партії Курдистану (РПК) у м. Хаккярі біля кордону з Іраком зазнали артилерійського обстрілу й авіаційних атак за участю турецьких винищувачів F-16. Операцією керує Хулуси Акар, міністр національної оборони ТР. А президент Ердоган назвав «терористами» тих, кого атакували, і заявив про знищення багатьох з них. Він також запевнив, що Туреччина поважає територіальну цілісність Іраку. Раніше офіційний Багдад не раз звинувачував Анкару в завдаванні збитків своєму суверенітету турецькими операціями. В середині лютого ц. р. ТР завершила чергову військову операцію на півночі Іраку проти РПК. Крім боротьби з тероризмом, Анкара займається тим, що шукає нові маршрути, які дозволять їй обійти Іракський Курдистан.

Довідка
У березні ц. р. вантажний контейнеровоз Ever Given, прямуючи з Китаю до Нідерландів, сів на мілину в Єгипті та заблокував Суецький канал, який сполучає Середземне та Червоне море. Через інцидент на місці утворився корок із морських кораблів, а черга розтягнулася аж до Індії. Зусилля, спрямовані на витіснення 400-метрового контейнерного судна із Суецького каналу сповільнив нічний відлив. Фірма морських послуг GAC заявила, що умови вітру та величезні розміри судна заважають операції. Контейнеровоз Ever Given змогли зняти з мілини аж через три дні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply