Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Суперечка за узбецького племінника

Автор:

|

Лютий 23, 2017

|

Рубрика:

Суперечка за узбецького племінника

Племінник дружини президента Узбекистану зміг дозволити собі збудувати релігійний комплекс «Алі Авлія Бува» в Ташкентській області

14 січня ц. р. в міжнародному аеропорту «Бориспіль» українські прикордонники за орієнтуванням Інтерполу затримали такого собі Акбаралі Абдуллаєва. 33-річний чоловік мав при собі паспорти Узбекистану та Домініканської Республіки.
Чоловік із двома паспортами виявився не звичайним злодюжкою. Акбаралі Абдуллаєв — рідний племінник Іслама Карімова, дружини покійного президента Узбекистану. Як повідомив радіо «Озодлік» один зі співробітників Генеральної прокуратури України (ГПУ), правоохоронні органи Узбекистану надіслали в Україну запит щодо екстрадиції п. Абдуллаєва.
Генеральна прокуратура України опинилася в складному становищі. З одного боку, в разі видачі узбецького втікача, доведеться підтвердити легітимність мінської угоди. Але не тієї, про яку всі подумали, а документа, підписаного далекого 1993 року в столиці Білорусі, згідно з яким держави-члени СНД прийняли на себе зобов’язання з надання правової допомоги. Водночас зараз в офіційному Києві будь-які натяки на СНД чи ще якісь форми прояву співпраці з РФ сприймаються мало не як «зрада».
З іншого боку, затриманий у «Борисполі» узбек, так виглядає, є ще тим злодієм. Згідно з обвинувальним висновком генпрокуратури Узбекистану, п. Абдуллаєв знаходиться в міжнародному розшуку за підозрою в привласненні коштів в розмірі понад 91 млн USD, укритті іноземної валюти на суму близько 200 млн USD і 271 602 EUR, легалізації доходів, отриманих у результаті злочинної діяльності на суму 77,4 млн CHF і 200 тис. латвійських латів, а також у службовому злочині. Абдуллаєв, котрого неофіційно прозвали князем Ферганської долини, контролював разом із кланом Акрамова ряд прибуткових підприємств Ферганської і Навоїйської областей Узбекистану.
Затримані учасники групи дали свідчення, що тільки готівкою передали Акбаралі близько 800 млн USD. Як і куди ці гроші вивозилися з Узбекистану, хто цьому сприяв, скільки коштів йшло в сімейний бюджет Карімових — всі ці визнання Абдуллаєва можуть справити ефект вибуху бомби.
Зрозуміло, що мова не йде про «зачистку» опонентів Шавката Мірзоєва, нового президента Узбекистану. Як наголошує радіо «Озодлік», наказ на арешт племінника своєї дружини віддав ще сам Іслама Карімов у жовтні 2013-го. Акбаралі Абдуллаєв був звинувачений в скоєнні тяжких економічних злочинів і отримав спочатку 15 років в’язниці, потім покарання було зменшене до шести років.
Як вдалося з’ясувати репортерам радіо «Озодлік», відсидівши два з половиною роки в тюрмі, п. Абдуллаєв вийшов з колонії й утік із Узбекистану. Де він ховався до лютого 2017 року, коли його за списком розшукуваних Інтерполом злочинців затримали українські прикордонники, наразі невідомо. Також невідомо, що привело його до Києва, адже п. Абдуллаєв мусів знати про мінську угоду 1993-го.
Поки що, з огляду на серйозність карної справи стосовно Акбаралі Абдуллаєва, суд у Києві ухвалив взяти його під арешт терміном на 40 днів. Що буде далі з узбецьким втікачем — незрозуміло. Адвокат п. Абдуллаєва наполягає на неможливості його видачі владі Узбекистану «через наявність в цій державі тортур і нелюдського поводження у в’язницях». З іншого боку — ГПУ в особі Юрія Луценка опинилася перед серйозним вибором: віддати Узбекистану нібито економічного злочинця, чи публічно заявити на увесь світ: Україна не визнає жодних угод у рамках СНД.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply