Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Спірні острови

Автор:

|

Жовтень 01, 2012

|

Рубрика:

Спірні острови

Китайські кораблі знову ввійшли в територіальні води Японії

У Пекіні, столиці Китайської Народної Республіки (КНР), учасники антияпонської демонстрації 18 вересня напали на автомобіль посла США Гері Лока. Коли дипломат під’їхав до будівлі посольства, його машину оточило близько півсотні демонстрантів. Охорона диппредставництва їх розігнала. Сам дипломат не постраждав, його автомобіль зазнав незначних пошкоджень. У зв’язку з інцидентом Держдепартамент США звернувся до китайської влади з проханням зробити все необхідне для захисту працівників дипмісії і їх майна.

А вранці 24 вересня до територіальних вод Японії неподалік спірних островів Сенкаку (китайська назва Дяоюйдао) увійшли два китайських судна далекого гідроакустичного спостереження. Японська берегова охорона оповістила судна з КНР про їхнє нелеґальне перебування в цьому районі, однак відповіді від китайської сторони так і не отримала.

Своєю чергою, у Міністерство закордонних справ (МЗС) Японії викликали Чен Юнхуа, посла КНР, де йому був переданий офіційний протест у зв’язку з інцидентом. Водночас, японський уряд висловив стурбованість щодо скасування в КНР урочистих заходів на честь святкування 40-ї річниці нормалізації відносин між двома країнами.

«Японський уряд, отримавши цю звістку, шкодує про скасування заходів до 40-ї річниці. Ми вважаємо, що окремі епізоди не повинні накладати відбиток на весь спектр японськокитайських відносин. Важливо поглиблювати стратеґічні взаємовигідні стосунки між країнами з позицій загального стану речей», — заявив Осаму Фудзімура, генеральний секретар Кабінету міністрів Японії.

Зазначимо, що напередодні влада Китаю скасувала всі заходи, приурочені до 40-річчя дипломатичних відносин із Японією, які були намічені на 27 вересня. 22 вересня Китай закликав Японію «негайно припинити всі акції проти китайського територіального суверенітету». Такою була реакція Пекіна на висадку 21 вересня японських активістів на спірних островах. Крім того, через конфлікт між країнами пекінським видавництвам заборонили друкувати книги про Японію.

Відносини між двома державами загострилися після того, як Японія націоналізувала три з п’яти спірних островів Сенкаку, викупивши їх у приватної особи. Першим проявом невдоволення китайців було входження на деякий час до територіальних вод Японії в районі спірних островів шести китайських військових кораблів 14 вересня. За цим слідували масові антияпонські виступи, що супроводжувалися погромами японських крамниць, ресторанів і підприємств у більш ніж 85 китайських містах. Біля Посольства Японії в Пекіні свої акції протесту провело більш ніж тисяча демонстрантів.

Китайсько-японський конфлікт стосується не тільки політичного, а й економічного життя обох країн. Під час акцій протесту постраждали підприємства низки японських компаній у КНР, які минулих вихідних зазнали неодноразових нападів. У зв’язку із цим японські компанії — від ритейлерів до автоконцернів — згортають операції в Китаї.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply