Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 1, 2021

Саакашвілі програв президентські вибори в Грузії

Автор:

|

Грудень 05, 2018

|

Рубрика:

Саакашвілі програв президентські вибори в Грузії

Саломе Зурабішвілі — перша жінка на посаді президента Грузії

За результатами другого туру голосування новим главою Грузії за підтримки правлячої партії стала кадровий дипломат, 66-річна Саломе Зурабішвілі, котра впевнено перемогла представника опозиції Григола Вашадзе (59,52 % і 40,48 % голосів відповідно). Крім того, що вперше в історії країни президентом стала жінка, ці вибори були цікавими, принаймні, двома моментами. По-перше, переможницю неодноразово звинувачували в симпатіях до Російської Федерації (РФ), по-друге, переможений Вашадзе є представником партії «Єдиний національний рух», створеної свого часу Михеїлом Саакашвілі. В разі приходу свого соратника до влади екс-президент, котрого в січні ц. р. суд у Тбілісі заочно засудив до трьох років ув’язнення за перевищення повноважень під час розгонів акцій опозиції, розраховував повернутися у велику грузинську політику.

«Не думаю, що зараз відповідний час для співпраці з РФ»
Основним аргументом проти Зурабішвілі для її противників були заяви про вторгнення РФ до Грузії 2008 року. Вона ніколи не приховувала, що тоді Тбілісі зробив помилку, піддавшись на провокації Кремля в самопроголошеній Південній Осетії. За тиждень до другого туру кандидат від опозиції нагадав виборцям про книгу Зурабішвілі «Трагедія Грузії 2003-2008». Справа в тому, що цитати з цієї книги РФ використовувала в Міжнародному суді Організації Об’єднаних Націй, доводячи, що 2008-го саме Грузія була аґресором, оскільки заздалегідь готувалася до воєнних дій.
Однак новий президент Грузії дуже швидко розставила все на свої місця. «Не думаю, що зараз відповідний час для співпраці з РФ. Поки Росія поводиться так, як зараз, із урахуванням того, що відбувається на лінії окупації, де викрадають людей, і ця лінія рухається вглиб нашої території, все ближче до Тбілісі… з урахуванням того, як РФ зараз поводиться щодо України, не думаю, що все це означає, що ми можемо прямо зараз перейти до співпраці», — заявила Саломе Зурабішвілі в інтерв’ю «Російській службі Бі-Бі-Сі».

Саакашвілі закинув м’яч на поле Кремля
Але повернімося до екс-президента Грузії, колишнього голови Одеської обласної держадміністрації, а тепер — людини без громадянства Михеїла Саакашвілі. Він усерйоз розраховував, що в разі перемоги Григола Вашадзе зможе знову стати активним політичним гравцем у Грузії. Тим більше, що їх пов’язують майже родинні зв’язки — 2006 року дружина Вашадзе, знаменита прима-балерина Ніно Ананіашвілі, стала хрещеною матір’ю сина Саакашвілі.
Саломе Зурабішвілі, своєю чергою, неодноразово критикувала екс-президента, котрому після її перемоги на виборах про повернення на батьківщину залишається лише мріяти. Але Саакашвілі — чоловік украй неврівноважений. Щойно було оголошено результати голосування, як він закликав своїх прихильників вийти на акції протесту. «Ми переходимо до масової непокори. Закликаю грузинську поліцію, армію дистанціюватися від кримінальної мафіозної банди, закликаю вас взяти порятунок Грузії в свої руки», — в своєму експресивному стилі заявив Саакашвілі. На його думку, результатом масових протестів мало б стати дочасне проведення парламентських виборів, які, згідно законодавства, заплановані на 2020 рік.
Цим негайно скористалися проросійські сили, які виступають за «відновлення співпраці з історичним сусідом». Голова партії «Демократичний рух», екс-спікер парламенту Ніно Бурджанадзе заявила, що готова до дочасних виборів і хоче надати виборцям альтернативу, пообіцявши в разі створення фракції налагодити контакт із керівництвом РФ. При цьому вона категорично відмовилася назвати свою партію проросійською. «Я вважаю свій рух прогрузинським, але це передбачає поліпшення відносин із РФ, налагодження прямих контактів із російським вищим керівництвом і залагодження тих проблем, які існують в російсько-грузинських відносинах. Рух до НАТО — не те, що потрібно Грузії», — зазначила Бурджанадзе і наголосила, що представляє «партію миру, а не війни». Погодьтеся, такі заяви дуже вже нагадують риторику декотрих українських політиків напередодні виборів-2019.

Дивні пригоди українців у Тбілісі
І насамкінець, про ще одну дивну історію, пов’язану з Грузією й Україною. Щойно Саакашвілі оголосив про можливість масових акцій протесту, Міністерство внутрішніх справ Грузії заявило, що в Тбілісі затримали шістьох громадян України й одного грузин, котрий воював на Донбасі. «Під час обшуків вилучили пістолети, автоматичну ручну вогнепальну зброю і різні боєприпаси», — зазначили у відомстві.
Наступного дня одразу кілька джерел у Києві заявили, що серед затриманих був і народний депутат, екс-командир добровольчого батальйону «Донбас» Семен Семенченко, котрого відпустили завдяки наявності дипломатичного паспорта. Сам колишній комбат категорично це заперечує. Про всяк випадок нагадаємо, що після скандального прориву через українсько-польський кордон у вересні 2017-го Михеїл Саакашвілі певний час відсиджувався у Львові під захистом мера Андрія Садового, лідера партії «Самопоміч». Як відомо, Семен Семенченко став нардепом саме від цієї партії.

Ігор Берчак

Довідка
Саломе Зурабішвілі народилася 18 березня 1952 року в Парижі в сім’ї політичних еміґрантів, котрі втекли від радянської влади. Її батько був головою грузинської діаспори у Франції. Зурабішвілі закінчила Паризький інститут політичних наук і Колумбійський університет у США, після чого майже 30 років працювала в Міністерстві закордонних справ (МЗС) Франції. Нагороджена найвищою відзнакою країни — орденом Почесного легіону. 2003-го, незважаючи на негласне дипломатичне правило, згідно з яким посла ніщо не повинно пов’язувати з країною, куди його призначають, стала послом Франції в Грузії. За рік Саакашвілі, котрий на той момент став президентом, особисто попросив свого французького колегу Жака Ширака звільнити її з посади, зазначивши, що «дипломата такого класу в Грузії ніколи не було». Зурабішвілі отримала грузинське громадянство й очолила МЗС Грузії. Була звільнена 2005 року за критику на адресу тодішнього спікера парламенту Ніно Бурджанадзе, після чого пішла з політики.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply