Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Саакашвілі повернувся до Грузії й одразу опинився під арештом

Автор:

|

Жовтень 08, 2021

|

Рубрика:

Саакашвілі повернувся до Грузії й одразу опинився під арештом
Заарештований Михайло Саакашвілі

Третій президент Грузії (січень 2004-го — листопад 2013-го), голова Одеської обласної державної адміністрації (травень 2015-го — листопад 2016-го), чинний голова виконавчого комітету Національної ради реформ при президенті України Володимирові Зеленському тепер став арештантом у Грузії. Михайло Саакашвілі несподівано для всіх ні сіло, ні впало вирішив повернутися на батьківщину, де проти нього порушили одразу кілька карних справ, а за двома з них засудили заочно (йому загрожує шість років за ґратами). Пікантності цій історії додали й екстравагантний спосіб перетину кордону (у вентиляційній кабіні вантажівки-трейлера) та романтична історія кохання з Єлизаветою Ясько, народною депутаткою від партії «Слуга народу» (СН).

Причини повернення
Як повідомив Іраклій Гарібашвілі, прем’єр-міністр Грузії, вони мали інформацію про маршрут пересування п. Саакашвілі з України. «Тривали відповідні заходи, відомства працювали координовано. Обрали такий час і місце, щоб кількість чинників, які перешкоджають затриманню, була мінімальною», — пояснив він.
Хоча сам п. Саакашвілі навіть не пробував ховатися. Він сам опублікував в Інтернеті ролик, в якому зізнався, що вже перебуває в Батумі. «Ось воно, моє Батумі… Я так скучив за цим місцем. Сьогодні здійснилася моя мрія та остаточно вона справдиться, коли Грузія стане на ноги… До швидкої зустрічі у Тбілісі», — заявив політик.
Він задоволено посміхався на камери і стверджував, що повернувся, щоб підтримати своїх прихильників під час місцевих виборів, що відбулися минулими вихідними. «Завданням будь-якої політичної партії є мобілізація власного електорату й тих, хто вагається. До появи Саакашвілі мобілізувати електорат опозиції явно не вдавалося. Тобто опозиція виглядала блякло та банально. А вчинок Саакашвілі — це, звісно, мобілізація електорату», — таку думку в етері телеканалу «Дом» висловив Гела Васадзе, грузинський політолог.
На його думку, п. Саакашвілі прагне увійти в історію за допомогою яскравих політичних кроків і рішень. «Він чудово розумів, що увійде в історію: або як людина, що залишила країну, й не зробила нічого, аби повернути свою партію до влади, або як людина, здатна на дуже яскраві серйозні політичні вчинки. Повернення — це був серйозний політичний вчинок. Багато хто в Грузії здивувалися цьому», — наголосив експерт.
Щоправда, політична сила Михайла Саакашвілі «Єдиний національний рух» таки поступилася провладній «Грузинській мрії» (30 % голосів проти 46 % відповідно). Але це лише початок. Володимир Фесенко, голова правління київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента», впевнений, що п. Саакашвілі прагне домогтися дочасних парламентських виборів. «На місцевих виборах для грузинської опозиції, і, мабуть, для самого Саакашвілі — це гра ва-банк. Тобто потрібно будь-що домогтися не просто перемоги на виборах, а домогтися дочасеих парламентських виборів», — заявив він інформаційній аґенції «Укрінформ». На думку фахівця, для п. Саакашвілі «дуже важливо підняти всіх представників опозиції на масові протести й таким чином вплинути на внутрішню грузинську ситуацію». Перші заклики до масових протестів уже лунають. Наскільки активно грузини готові виходити на вулиці, дізнаємося вже незабаром.
Наразі опозиційний політик оголосив голодування й заявив, що припинить його тільки тоді, коли з-за ґрат відпустять його самого й усіх його прихильників. «Як і очікувалося, режим мене заарештував, але я залишаюся вільною людиною будучи за ґратами. Як вам напевно відомо, я оголосив голодування. Хочу, щоб ви знали: я не припиню його в жодному разі, доти, доки я і затримані через мене люди не будуть звільнені. Я дуже люблю життя, але голодування, в будь-якому випадку, триватиме до кінця мого життя. Моїм існуванням я своєму народу велику допомогу не надам. Готовий хоча б своєю знедоленістю підтвердити, що за Грузію варто жити та варто померти», — заявив він.
Своєю чергою, Саломе Зурабішвілі, президентка Грузії, на запитання щодо можливості помилування п. Саакашвілі сказала, як відрубала: «Моя відповідь проста й остаточна: ні та ніколи». В Генеральній прокуратурі Грузії також заявили, що наявність українського громадянства не завадить п. Саакашвілі відбувати тюремний термін у Грузії, а його екстрадиція до України неможлива.

«В’язень Путіна» і Київ
Однак з цим не згоден Володимир Зеленський. «Я як президент України займаюся постійно тим, що повертаю громадян України різними можливостями, які у мене є, які мені надала влада. Михайло Саакашвілі є громадянином України, тому його це теж стосується, й усі інституції, включно з Міністерство закордонних справ і наші посольства, які працюють у Грузії, і на рівні посла Грузії, який працює в Україні, і на рівні розмов між нашими урядами, на рівні розмов прем’єрів — ми всі будемо цим займатися», — заявив він на виїзному засіданні фракції СН у Трускавці Львівської області.
У відповідь в’язень написав листа з подякою. «Я більше за життя люблю свою Грузію, але дуже люблю й Україну, мою другу Батьківщину, де провів багато років свого життя і де у мене є сім’я і друзі, і громадянство, яке дуже ціную. Я все життя буду пишатися тим, що мав можливість внести свій скромний внесок у впроваджувані Вами історичні зміни та реформи. Оскільки я фактично є особистим в’язнем Путіна, то дуже високо оцінюю Вашу принципову позицію стосовно захисту України, всього реґіону і всіх в’язнів імперії», — йдеться в листі п. Саакашвілі.
Однак існує й інша версія. Тарас Чорновіл, політичний аналітик і колишній народний депутат, вважає, що арешт грузинського експрезидента був вигідний обом сторонам — як Грузії, так і Україні. «Зеленський, який пообіцяв повернути Саакашвілі назад в Україну, може розказувати що завгодно, але подяка грузинської сторони свідчить сама про себе. Можна робити скільки завгодно демонстративних «розборів польотів» на кшталт відсторонення прикордонників у одеському порту, звідки п. Саакашвілі відплив до Поті, але всі ці імітації спрямовані всередину України. Бо у Грузії доволі серйозно розглядають питання про те, що Саакашвілі підштовхнули до цієї дурості й здали його грузинській владі саме представники України. Свого часу Порошенко не міг видати його Грузії, через що йому довелося буквально виштовхувати Саакашвілі до Варшави, де тому нічого не загрожувало саме тому, що тоді політик мав підтримку США. Однак із того часу Грузія надала США матеріали, які підтверджували реальну корумпованість Саакашвілі на «вищому рівні» (попри те що «унизу» її справді побороли)», — написав п. Чорновіл у блозі на сайті «Главред».

Історія кохання
І наостанок — трохи романтики. Напередодні повернення до Грузії 54-річний Саакашвілі записав зворушливе відео із 31-річною Єлизаветою Ясько, випускницею Оксфордського університету, депутаткою від СН і ексочільницею Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи. Вона також входить до складу кількох груп із міжпарламентських зв’язків, зокрема, зі США й Японією.
У політичних колах запевняють, що всі київські горобці цвірінькали про цей роман ще рік тому, але закохані зізналися лише зараз: так, кохають одне одного. «Якщо ви уважно подивитесь відео, Михайло каже, що він дуже вдячний своєму минулому, в т. ч. — своїй колишній дружині. Але зараз правда така, що ми разом, і час Іти вперед. Це велика боротьба, і ми разом», — заявила п. Ясько.
Тим часом Сандра Руфолс, екс-дружина п. Саакашвілі, яка мешкає в Нідерландах, висловила підтримку своєму колишньому чоловіку. «Він виконав обіцянку!.. Чітко показав справжнє обличчя уряду і системи. Завтра ви оціните його героїчну та геніальну поведінку — на кожному референдумі!! Міша переможець!» — написала вона у Facebook.
Як повідомляв «Міст», Михайла Саакашвілі заарештували в Батумі.

Ігор Берчак

До слова
Сполучені Штати поінформовані про затримання експрезидента Грузії та закликають владу в Тбілісі поводитися з ним відповідно до національних законів і міжнародних зобов’язань Грузії. Про це «Голосу Америки» заявив Нед Прайс, речник Державного департаменту США. «Ми отримали повідомлення про арешт Михайла Саакашвілі й уважно стежимо за розвитком подій», — зауважив він і наголосив, що США закликають владу Грузії забезпечити справедливе ставлення до п. Саакашвілі відповідно до грузинського законодавства та міжнародних зобов’язань Грузії щодо прав людини. Келлі Дегнан, послиня США в Грузії, теж вважає справу затриманого п. Саакашвілі тестом для судової системи Грузії.

Підпис до фото:
Заарештований Михайло Саакашвілі

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply