Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Російські танки проти союзника Вірменії

Автор:

|

Січень 25, 2018

|

Рубрика:

Російські танки проти союзника Вірменії

Бронетехніка з РФ у трюмі російського корабля в порту Баку

Нещодавно в Азербайджан надійшла чергова партія нової військової техніки з Російської Федерації (РФ). «Доправлена кораблями РФ у порт Баку велика партія сучасної військової техніки і боєприпасів в найкоротші терміни буде передана в розпорядження військових частин, дислокованих на лінії фронту», — зазначили в Міністерстві оборони Азербайджану. Як додали у відомстві, «ці види озброєння вже були успішно застосовані в ході бойових операцій в Нагірному Карабаху в квітні 2016 року. Знищення великої кількості живої сили, техніки й інших засобів противника продемонстрували їхню високу ефективність».
Вірменам аж заціпило. Єреван завжди вважав Москву вірним союзника. Мало того, що Вірменія є членом виплеканих Путіним Євразійського Економічного Союзу та Митного Союзу, вона ще й входить в очолювану РФ Організацію договору про колективну безпеку, статут якої передбачає взаємну воєнну допомогу. Більше того, на території Вірменії в місті Гюмра розташована 102-а військова база РФ.
Нагадаємо, що між Азербайджаном та Вірменією ще з початку 1990-х рр. точиться збройних конфлікт через Нагірний Карабах. Цей реґіон, заселений переважно етнічними вірменами, 1921-го постановою Політбюро ЦК РКП(б) включили до складу Азербайджанської РСР зі створенням Нагірно-Карабаської автономної області (НКАО). Після розвалу СРСР НКАО вирішила проголосити незалежність, що спричинило повномасштабний збройний конфлікт із використанням авіації та бронетехніки, в яких брали участь не лише вірмени й азербайджанці, а й численні найманці з різних країн.
Зараз НКАО (самоназва — Республіка Арцах, столиця — Степанакерт) вважається самопроголошеною державою з населенням 138 тис. осіб, яку визнали лише такі ж невизнані державні формування, як Республіка Абхазія, Південна Осетія та Придністровська Молдавська Республіка. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованими територіями.
Довгий час на лінії розмежування було тихо, але в квітні 2016 року в реґіоні з новою силою спалахнули бойові дії. Як виявилося, азербайджанці вбивали вірменів придбаним у РФ озброєнням. Вірмени, щоправда, відповідали тим самим. Москва є основним постачальником зброї до Єревану, причому йдеться не лише про стрілецьку зброю, але й про бронетехніку, ракетні установки залпового вогню «Смерч», зенітні ракетні комплекси «Игла-С» тощо. Щоправда, приблизно таку ж саму номенклатуру з Москви також отримав і Баку. По Вірменії даних немає, але відомо, що Азербайджан із початку 2010-х рр. придбав у РФ озброєння щонайменше на 4 млрд USD.
Але чи справа тут лише в грошах? Так виглядає, що на Кавказі Путін застосовує своєрідні методи гібридної війни. Озброюючи до зубів й одних, й інших, Кремль знову й знову роздмухує нібито давно пригаслий конфлікт, тримаючи і Баку, і Єреван у постійній напрузі, водночас не даючи можливості нікому з них перемогти.
Наочним доказом цього є передача наприкінці 2016-го Вірменії чотирьох ракетних комплексів «Іскандер» із дальністю дії 280 км. «Призначення та параметри цієї зброї дозволяють завдати непоправної шкоди інфраструктурі країни, проти якої воно може бути застосоване. У будь-якому випадку ми розглядаємо «Іскандери» як зброю гарантованого удару, якщо буде така необхідність. Це насамперед зброя стримування», — радісно заявив тоді Віген Саркісян, міністр оборони Вірменії. А вже за рік у Баку не менше раділи появі російською далекобійної ракетної системи «Фаворит» зі схожими бойовими характеристиками.
Філософія Путіна приблизно така: «ви там, хлопці, хоч повбивайте один одного (а так воно, на жаль, і відбувається), але командувати парадом буду я». Москві не подобається, що Азербайджан плекає плани будівництва газогону від своїх багатющих родовищ через Туреччину до країн Південної Європи. Водночас теперішні поставки озброєння Баку виглядають очевидним покаранням Єревану за несподіване підписання в листопаді 2017 року Угоди про розширене та всеосяжне партнерство з Європейським Союзом (ЄС). Хоча документ дещо відрізняється від Угоди про асоціацією з ЄС, відмова під підписання якої коштувала Януковичу політичної кар’єри, Кремль вирішив продемонструвати Сержу Саргісяну, президенту Вірменії, що його кар’єру можуть поховати передані азербайджанцям російські танки.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply