Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Путін виходить зі Сирії?

Автор:

|

Березень 24, 2016

|

Рубрика:

Путін виходить зі Сирії?
Російські літаки в Сирії

Російські літаки в Сирії

Президент Російської Федерації (РФ) наказав вивести з Близького Сходу лише частину
військ.

Після розмови з Обамою
14 березня ц. р. Путін наказав частково вивести війська зі Сирії. Бо, за його словами, «їхнє завдання загалом виконано», і він «сподівається, що це рішення стане сиґналом для учасників конфлікту та збільшить довіру до мирного розв’язання конфлікту в охопленій громадянською війною країні». Андрій Бузаров, український експерт із міжнародних і правових питань, зауважив, що за кілька годин до цього президенти РФ і США обговорювали телефоном уреґулювання конфлікту в Сирії та Резолюцію 2268 Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) від 27 лютого ц. р., якою було схвалено заяву про припинення вогню в цій країні.
Відтак він провів аналогію з мінськими угодами щодо Донбасу, які не вирішували конфлікту на сході України, а були лише спробою локалізувати та заморозити його, при цьому застосування озброєння та загибель людей триває. «Спільна заява РФ і США покликана не вреґулювати сирійський конфлікт остаточно, а радше закріпити досягнення його сторін і зберегти теперішній баланс сил. РФ наче намагається показати всьому світу, що першою бажає миру в Сирії та першою йде на компроміс: виводить свої війська та використовує свій вплив на Башара Асада (президента Сирії. — Ред.), підштовхуючи останнього до перемовин у Женеві (Швейцарія) зі своїми політичними опонентами. По суті, Росія передала м’яч на бік Заходу і має намір подивитися, як будуть діяти західні країни та сирійська опозиція», — пояснив експерт.
А Дорон Авіталь, ізраїльський військовий експерт, дійшов такого висновку: «Путін розуміє, що більшого йому не домогтися в Сирії, а подальші кроки можуть лише нашкодити, і що тепер настав найвідповідніший час для діалогу зі Заходом».

«Під величезним стресом»
Своєю чергою, Андрій Піонтковський, російський політолог, звернув увагу на те, що коли президент РФ заявляв у телевізійному ефірі про виведення військ зі Сирії, то, за словами аналітика, «було дуже помітно, що Путін, Лавров і Шойгу перебували під величезним стресом», «вони виглядали опущеними та несли цілковиту нісенітницю».
«Спробуйте зіставити їхні мекання з тим, що кремлівська пропаґанда вселяла нам останні півроку. «Піплу» пояснювали, що основна мета цієї операції полягала в тому, щоб зупинити терористів «Ісламської держави» (ІД) на дальніх рубежах і щоб вони не прийшли до нас, у Росію. І ось тепер вожді доповідають, що за весь цей час було вбито 17 (!) польових командирів. Усе. Тепер наша «місія виконана» і військові з гідністю повертаються на Батьківщину», — кепкував він.
Розлогіше про це висловився Євген Кисельов, російський журналіст, котрий пояснив рішення вивести війська РФ зі Сирії так: «По-перше, без наземної операції перемогти не можна ні ворогів Асада, ні ІД. Ризикувати ж Путін не хоче, бо наземна операція означає неминучі втрати на далекій і мало кому зрозумілій, навіть кінченим «ватникам», війні. Це вам не Крим і не Донбас, це — Афганістан, версія 2.0.
По-друге, у загонах супротивників Асада можуть з’явитися, а за деякими повідомленнями, вже з’явилися, засоби протиповітряної оборони — переносні ракетно-зенітні комплекси, що загрожує збитими літаками та жертвами серед льотного складу російських Військово-повітряних сил. І тоді точно буде повторення Афганістану, рано чи пізно.
По-третє, як і раніше, існує великий ризик сухопутного вторгнення в Сирію Туреччини. Тому Путін, можливо, волів би, щоб у цьому разі російських військ та авіації там не було. Не хоче він випадкового конфлікту з країною-членом НАТО. Як показав інцидент зі збитим МіГом — далі істерики з биттям посуду справа не пішла. По-четверте, війна в Сирії — це витрати. Не те, щоб непідйомні, але й не малі».

«Не дуже хороші новини»
А тим часом експерти американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor уважають, що насправді Путін і не збирається виводити всі свої війська зі Сирії. Бо росіяни не лише продовжують розширювати інфраструктуру й об’єкти на своїй сирійській авіабазі Бассел-аль-Асад, а й розгорнули там додаткові ресурси. Та й на військово-морській базі в Тартусі також, за даними фахівців, «не ведуться хоч якісь істотні навантажувальні (для виведення. — Ред.) роботи».
Водночас Бутаїна Шаабан, радник сирійського президента, застерегла: «Якщо російські друзі виводять частину своїх сил, то це не означає, що вони не зможуть знову повернутися у Сирію».
Відтак Пітер Кук, речник Пентаґона, заявив: «Ми будемо оцінювати поведінку РФ, базуючись на її діях, а не на словах». А от Джон Мак-Кейн, голова комітету Сенату США з питань збройних сил, пояснив рішення Путіна так: «Москва завершила створення нової ситуації на місцях, сприятливішої для президента Асада. Путін уважає, що він розбомбив і вбив достатню кількість опонентів кривавого режиму, щоб забезпечити його виживання. Росія переорієнтує свої ресурси й увагу на інші реґіони, і я боююся, що в Україну знову приходить кривава весна».
Тієї ж думки дотримується й Тарас Березовець, український політтехнолог. «Що це означає для України? Для нас, на жаль, це — не дуже хороші новини. Путін розв’язує собі руки для дестабілізації Донбасу. Ми бачили, що ситуація в зоні проведення антитерористичної операції послідовно погіршувалася весь час. Тепер можливостей для проведення операцій тут стане більше, ніж під час занурення в Сирію», — заявив він.
Однак п. Бузаров уважає такі побоювання передчасними. За його словами, «безумовно, насамперед на Донбасі зберігається ймовірність виникнення масштабних бойових дій у будь-який момент, але потрібно розуміти, що це буде пов’язано з подальшими новими економічними санкціями проти РФ, погіршенням ставленням до Росії західних країн і появою нової антиросійської хвилі в Україні». «На сьогоднішній день росіянам вигідно стабілізувати ситуацію і на Донбасі, і в Сирії, для того щоб Путіну зберегти обличчя всередині країни, а на зовнішній арені спробувати налагодити стосунки зі США й ЄС», — упевнений експерт.

«Будуть дуже затребувані»
Натомість політолог Ярослав Макітра попередив, що російські військові, котрі «були прикомандировані» до терористичних банд на Донбасі, знову повернуться туди. Дмитро Тимчук, депутат українського парламенту та координатор групи військових фахівців «Інформаційний спротив», також очікує, що «люди, котрі пройшли Сирію, будуть дуже затребувані» на Донбасі, оскільки для багатьох найманців це в першу чергу — не стільки стиль життя, як засіб заробітку.
«Під виведенням зі Сирії військ РФ радше можна бачити політичні мотиви Кремля, який проводить подібні кроки під тиском Заходу. Інше питання: які домовленості зі Заходом існують заради того, що РФ виводить свої війська. Чи готовий Захід зменшити допомогу Україні в контексті Донбасу?» — запитує він.
На це питання відповіла 21 березня в інтерв’ю київському телеканалу «1+1» Саманта Павер, постійний представник США в ООН: «Немає торгів — проґрес у Сирії в обмін на російську аґресію в Україні».
Однак у цьому сумнівається Крістіан Тріппе, кореспондент телерадіокорпорації Deutsche Welle, котрий уважає, що «завдяки цьому політичному маневру РФ отримує вигідну позицію на мирних перемовинах щодо Сирії в Женеві». «У політичному сенсі саме це й було заплановано: «завдяки» інтервенції в Сирії знову стати рівноправним глобальним (спів)гравцем. Нині вже мало хто говорить про ситуацію на Сході України, про складну роль РФ, про так званий мінський процес. Анексія Криму два роки тому? Тема, цікава хіба що для експертів із міжнародного права. І все це побічні наслідки російської воєнної операції в Сирії, які грають на руку Путіну», — запевнив він.
Натомість Антон Михненко, ще один український військовий експерт, переконаний, що «Путін зрозумів: через фінансові проблеми РФ не готова воювати ні в Сирії, ні в Україні». «А залишивши Європі право вирішувати долю Сирії, він збирається виторгувати для себе право вирішувати долю України. Але я не очікую масштабного воєнного вторгнення в Україну: це — не так просто і спричинить великі військові втрати атакуючих, до чого російське суспільство не готове. Гадаю, може стати більше обстрілів і вилазок із боку бойовиків. Але економічний і політичний тиск РФ на Україну посилиться», — прогнозує він.
Своєю чергою, Андрій Миселюк, український політичний експерт, упевнений, що РФ намагається створити виведенням військ зі Сирії імідж миролюбної країни, яка прагне вреґулювати конфлікт і припинити воєнні дії. «Точно так само РФ буде змушена піти на поступки на Донбасі. Гадаю, що Захід чітко розділяє ситуацію в Сирії та Україні», — вважає він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply