Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Президент Афганістану втік із країни

Автор:

|

Серпень 18, 2021

|

Рубрика:

Президент Афганістану втік із країни
Ашраф Ґані

Літаки Військово-повітряних сил США 14 серпня завдали ударів по позиціях терористичної організації «Талібан» біля летовища в місті Кандагар. Атаку здійснили, щоб підтримати урядові сили Афганістану, які боронилися в цьому районі.
Однак бойовики «Талібану» без бою взяли і Кандагар, і Джелалабад, губернатор якого здався талібам. За його словами, це був єдиний спосіб врятувати життя мирних жителів. Після цього таліби без штурму увійшли до Кабула, столиці Афганістану. Абдул Саттар Мірзаквал, виконувач обов’язки міністра внутрішніх справ Афганістану, заявив, що штурму Кабула не буде, зміна влади відбудеться мирно, а правоохоронці відповідають за безпеку жителів міста. Також таліби пообіцяли амністію всім військовим і чиновникам.
Ашраф Ґані, президент Афганістану, склав із себе повноваження, покинув країну і вилетів спершу до Таджикистану, а потім — в Оман. Тимчасовим главою перехідної влади Афганістану призначили Ахмада Джалалі, колишнього міністра внутрішніх справ країни.
Представники «Талібан» вирішили оголосити Афганістан ісламським еміратом. За словами представників радикального руху, в країні не буде перехідного періоду, позаяк повстанці планують повністю контролювати владу. Афганські телеканали зараз транслюють винятково читання Корану та новини про дії «Талібану». Повністю скасували трансляцію інших телепрограм. Тільки на одному телеканалі показують документальних історичних фільмів. Крім цього, таліби взяли під цілковитий контроль афганський телеканал TOLOnews, зайнявши комплекс телекомпанії в Кабулі. Бойовики відібрали в співробітників служби безпеки зброю, яку видав уряд, і погодилися самим організувати безпеку комплексу.
Нагадаємо, що Ісламський Емірат Афганістан був заснований ще 1996 року, коли таліби захопили владу в країні в результаті громадянської війни, яка почалася 1992-го. 2001 року, коли бойовики відійшли від влади, ісламський емірат скасували.
А тепер тисячі афганців заполонили столичний аеропорт в надії залишити країну після захоплення влади «Талібаном». Летовище Кабула було змушене призупинити виконання цивільних рейсів. Там уже загинули щонайменше п’ятеро осіб. Це трапилося після того, як американські військові відкрили попереджувальний вогонь, коли юрба заполонила злітно-посадкову смугу.
Декотрі люди загинули через тисняву. Також кілька людей загинули, випавши з літака під час злету. Вони намагалися покинути країну в шасі американського літака. У Кабулі залишилися тільки три посольства — Російської Федерації (РФ), Китайської Народної Республіки (КНР) і Пакистану. Індія стала останньою країною, яка евакуювала своє посольство в Кабулі.
Москва заявила, що евакуює працівників свого посольства лише частково. Дмитро Жирнов, посол РФ в Афганістані, заявив, що планує зустрітися з представниками «Талібану» для обговорення питань безпеки працівників дипломатичної місії. Посольство КНР в Афганістані не прокоментувало свої подальші плани, але рекомендувало місцевим китайським жителям «пильно стежити за ситуацією з безпекою». Індонезія заявила, що збереже невелику дипломатичну місію» в країні, хоча також евакуює своє посольство.
Таліби зараз ведуть перемовини про майбутнє керівництво країни з відомими політиками й обіцяють не монополізувати владу. А жінки, які зараз займають посади у владі, нібито зможуть залишитися в уряді. Натомість вони вже розпочали масові арешти «причетних до злочинів».
А поки весь Афганістан намагається отямитися від стрімкої зміни влади, невелика група непримиренних бійців «Анти-Талібану» осіла у славетній Панджерській ущелині, куди стікаються інші групи колишніх вояків режиму Ґані, які не визнають влади талібів. Очолює повстанців 32-річний Ахмад Масуд, син Ахмада Шаха Маруда, відомого польового командира часів моджахедів часів радянської окупації, якого ісламісти вбили 2001 року. Він — етнічний таджик, закінчив середню школу в Таджикистані та Військову академію в Великій Британії. На батьківщину перебрався лише 2016-го, ще через три роки став займатися публічною політикою. Журналістам французького журналу La Regle du jeu Ахмад Масуд заявив: «З моїми товаришами по зброї ми будемо проливати кров. Разом із усіма вільними афганцями, які відкидають рабство, запрошую приєднатися до нас у нашій твердині Панджері, останньому вільному реґіоні нашої вмираючої країни. Ще не все втрачено».
Як повідомляв «Міст», афганські силовики сотнями здаються талібам.

Євген Клен

About Author

Meest-Online