Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Після тривалого протистояння Перська затока та Катар замирилися

Автор:

|

Січень 19, 2021

|

Рубрика:

Після тривалого протистояння Перська затока та Катар замирилися
Катар

На саміті Ради співпраці арабських держав Перської затоки, що відбувся минулого тижня в саудівському місті Ель-Уля, підписали угоду про припинення дипломатичного бойкоту Катару. У саміті взяли участь представники Бахрейну, Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), Кувейту, Оману, Саудівської Аравії, а також Катару. Угода про примирення націлена на нормалізацію взаємин із Дохою та передбачає зняття блокади, відкриття повітряного простору та морських і сухопутних кордонів із Катаром. «Дякую лідерам країн Перської затоки за ці сміливі кроки. Саміт зіграв важливу роль у зміцненні братства та стабільності в реґіоні», — заявив Мухаммед ібн-Салман, спадковий принц Саудівської Аравії, котрий головував на саміті. На заході також був присутній Джаред Кушнер, старший радник і зять президента США, котрий брав участь у перемовинах.

Перетворити на «острів»
Найбільші країни Перської затоки оголосили про розрив дипломатичних відносин із Катаром улітку 2017 року, звинувативши його у фінансуванні тероризму. Катар не перший рік критикують за підтримку ісламістських рухів. ОАЕ особливо проти зв’язків Дохи з організаціями «Брати-мусульмани» і ХАМАС, оскільки Абу-Дабі вважає їх смертельною загрозою для Перської затоки. Катар також підтримував і підтримує ісламістські партії та повстанські групи в різних конфліктах, в т. ч. Лівії та Сирії.
Його вважаються найаґресивним союзником ісламістських груп у Сирії, які прагнуть повалити режим Башара Асада. За словами критиків, йдеться про непряму допомогу таким пов’язаним із «Аль-Каїдою» організаціям, як «Тахрір аш-Шам».
У розпал кризи на адресу Дохи надіслали перелік вимог із 13 пунктів — закрити телеканал «Аль-Джазіра» та турецьку військову базу, розірвати дипломатичні стосунки з Іраном і зупинити фінансування терористичних груп тощо. У Катарі назвали звинувачення з боку чотирьох держав необґрунтованими. Населення Катару обурилося, адже вважало санкції, які ввели проти Дохи деякі арабські країни, несправедливими. Та місцеві жителі запевняли, що не відчували неґативного впливу санкцій на своє повсякденне життя. Вони були впевнені, що завдяки багатим запасам природного газу і наявності політичних союзників Катар зможе гідно вийти зі ситуації, що склалася.
Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини, схвалив законопроєкт про розміщення турецьких військ на базі в Катарі. Документ передбачає перебування турецьких військовослужбовців на базі в цій країні, а також співпрацю із жандармерією Катару.
Свою чергою, Іран надіслав повітрям до Катару продукти харчування. «Ми надіслали шість літаків із фруктами й овочами; на кожному облавку було приблизно 90 т вантажу» — розповів Шарук Нушабаді, представник авіакомпанії Iran Air. Також до Катару відправили три іранські кораблі з 350 т продовольства.
Саудівська Аравія — єдина держава, з якою у Катару є сухопутний кордон. У розпал блокади у вересні 2018 року Ер-Ріяд погрожував навіть викопати на кордоні широкий канал, щоб «перетворити Катар в острів».
А 1 січня 2019-го Катар вийшов зі складу Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), аби зосередитись на видобутку власного природного газу. За словами Саада бен Шаріда аль-Каабі, державного міністра з питань енергетики цієї країни, до 2024 року Доха має намір збільшити щорічний видобуток газу з 77 млн т до 110 млн т. Катар є найбільшим в світі експортером зрідженого природного газу та займає 11-те місце серед членів ОПЕК із видобутку нафти.
На противагу арабській коаліції Катару вдалося вибудувати динамічну мережу союзників, що залишило чимало простору для маневру. Про це розповів Фабіан Блумберґ, експерт із питань країн Перської затоки німецького Фонду Конрада Аденауера. За його словами, у катарському союзництві присутній також антагонізм, адже з одного боку емірат підтримує добрі стосунки з Туреччиною й Іраном, а з іншого — зі США. За словами фахівця, базування у Катарі американських військових гарантує безпеку реґіональній монархії, у т. ч. через стримування Ірану. «Таким чином Катар стоїть на зовнішньополітичних позиціях, що дозволяють співпрацю з дуже різними реґіональними гравцями і теоретично можуть сприяти розрядці у взаєминах як із Ізраїлем, так і зі Саудівською Аравією й ОАЕ», — зазначив фахівець.

Антиіранський фронт
The Wall Street Journal вважає, що процесу примирення в Затоці посприяло схвалення адміністрацією Трампа багатомільйонних оборудок із продажу зброї Саудівській Аравії й Єгипту. Крім цього, відновлення дипломатичних відносин із Катаром може стати останнім кроком у створенні антиіранського альянсу в реґіоні за участю Ізраїлю й арабських держав.
«Сьогодні ми гостро потребуємо об’єднання зусиль для розвитку нашого реґіону та протидії навколишнім викликам, особливо загрозам, які створює ядерна програма іранського режиму, його програма балістичних ракет і його проєкти саботажу та руйнувань, у т. ч. терористичні та релігійні дії, спрямовані на дестабілізацію безпеки та стабільності в реґіоні», — заявив принц ібн-Салман. Серед інших чинників примирення експерти називають передавання йому влади від короля Саудівської Аравії: спадкоємцю важливо показати успіхи в міжнародній політиці.
Попри символічну важливість примирення Катару зі сусідами, вони залишаються по різні сторони конфлікту в ряді реґіональних конфліктів, у т. ч., громадянській війні в Лівії. Катар і Туреччина в ньому підтримують визнаний Організацією Об’єднаних Націй уряд у Тріполі, в який входять представники «Братів-мусульман», а ОАЕ — армію бунтівного генерала Халіфи Хафтара.
Раніше «Міст» розповідав, як Катар завойовує світ за допомогою «м’якої сили».

Євген Клен

Довідка
Катар — країна на Близькому Сході, що займає півострів Катар у Перській затоці, у східній частині Аравійського півострова. На південному заході межує зі Саудівською Аравією, на півдні — з ОАЕ. З VII ст. країна перебувала у складі Арабського халіфату. Упродовж XIII-XIV ст. — під владою емірів Бахрейну; на початку XVI ст. — португальців, потім — Османської імперії. У 1916-1971 рр. Катар перебував під британським протекторатом. Незалежність отримав 3 вересня 1971 року. Починаючи з 1992-го Катар тісно співпрацює у військовій сфері зі Сполученими Штатами. На розташованій неподалік від летовища Абу аль-Удейд військовій базі дислокується 609-й Центр управління повітряними та космічними операціями Центрального командування Збройних сил США. В листопаді-грудні 2022 року в Катарі запланували провести фінальний етап 22-го чемпіонату світу (ЧС) із футболу під егідою FIFA. Але згідно з розслідуванням британського часопису The Sunday Times, рішення надати право на проведення ЧС-2022 Катару було куплене за 5 млн USD членам виконавчому комітету FIFA, які заплатив Мохамед бін-Хамам, голова Азійської конфедерації футболу.

До слова
На ядерному об’єкті в Фордо в Ірані розпочався процес збагачення урану на рівні 20 %. Про це поінформував Алі Рабії, офіційний представник уряду країни. «Президент Ірану розпорядився почати збагачення на рівні 20 %. Після низки попередніх заходів почався процес подачі газу UF6 (гексафториду урану). Перший продукт уже отримали», — заявив він. Минулого місяця в Ірані ратифікували ініційований парламентом закон про стратегічні заходи щодо скасування санкцій, який передбачає виробництво урану з рівнем збагачення 20 % (більш збагачений уран вважається бойовим). Також закон передбачає залучення впродовж трьох місяців центрифуг нових поколінь: 1 тис. центрифуг IR-2M і щонайменше 174 центрифуги IR-6. Кількість останніх зобов’язують довести до 1 тис. за рік. Водночас ядерна угода передбачає лише використання центрифуг першого покоління IR-1 і збагачення урану на рівні 3,67 %. Закон зобов’язує уряд відмовитися від додаткового протоколу з МАГАТЕ щодо розширених перевірок ядерної діяльності, якщо впродовж двох місяців із моменту набуття «чинності» закону сторони угоди не виконають угоду. Депутати наполягають на нормалізації банківських операцій і експорту нафти до Європи, чому заважають санкції США.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply