Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Підприємцям перекрили шлях до золота

Автор:

|

Червень 07, 2012

|

Рубрика:

Підприємцям перекрили шлях до золота

Десятки мешканців сіл Джет-Огузь­кого району Іссик-Кульської області Киргизстану 31 травня вкотре перекрили єдину дорогу до родовища Кумтор, яке розробляє канадський золотошукач Centerra Gold. Вони вимагали роботи й землі та звинувачували канадську компанію в заподіянні шкоди навколишній природі. Чергова зупинка в роботі золотошукачів після цілої серії блокувань доріг торік і страйків у лютому ц. р. може призвести до зниження обсягів виробництва золота, на якому ґрунтується слабка економіка бідної країни.

Приблизно 100—250 членів молодіжного руху «Киргизька молодіжна рада» зупинили постачання копальні, частка якої у валовому внутрішньому продукті країни склала торік майже 12 %. «Дорогу — перекрито. Іноземних працівників, які спускаються з рудника Кумтор, не пропустили, і вони змушені повернутися назад», — повідомив Сергій Дедюхін, представник оператора копальні Kumtor Operating Company.

Економіка Киргизстану залежить від переказів трудових міґрантів і виробництва золота на найвисокогірнішій копальні світу, розташованій на висоті більш ніж 4 тис. м над рівнем моря. Частка золота з Кумтора в киргизькому експорті перевищила минулого року 50 %.

У березні ц. р. Centerra Gold повідомила про зниження на третину прогнозу з видобутку золота на Кумторі 2012 року до 12,13—12,75 т із передбачуваних раніше 17,8—19,4 т через танення криги в ка­р’єрі копальні та десятиденний страйк у лютому ц. р.

Компанія заявила, що повторення страйку може призвести до ще більшого зниження показників.

Наріс Калчаєв, лідер місцевого молодіжного руху, зазначив, що молодь буде блокувати дорогу, доки не отримає відповіді на вимоги про захист навколишнього середовища та повернення 16 тис. га землі. За його словами, в акції беруть участь 200—250 осіб, які пропускають автомашини, що йдуть із копальні та затримують бензовози й автобуси, які перевозять вахтові зміни на родовище. За твердженням же п. Дедюхіна, на трасі зібралося близько 100—150 пікетників, що вимагають нових робочих місць і перегляду угоди, за якою Киргизстан володіє 33 % акцій Centerra Gold, котра також виробляє золото в Монголії.

Алмазбек Атамбаєв, президент Киргизстану, який зробив ставку на розвиток гірничодобувного сектора за рахунок залучення іноземних інвестицій, стурбований черговою перешкодою найбільшому інвесторові та вважає, що місцеве співтовариство не повинно завдавати шкоди економіці країни, сказав Кадир Токтогулов, його прес-секретар. «Є різні шляхи висловлення невдоволення, але не блокування роботи одного з ключових підприємств країни», — сказав п. Токтогулов. На початку минулого тижня Centerra Gold на прохання уряду авансом перерахувала в бюджет країни частину податку на валову виручку розміром 30 млн USD.

Зазначимо, що це — не перший випадок, коли канадська компанія за кордоном уступає в конфлікт із місцевими мешканцями. У червні минулого року на півдні Перу натовп, що складався здебільшого з індіанців народності аймара, заблокував Пан­американське шосе — ключову автомаґістраль, яка з’єднує Північну Америку з Південною. Пікетники вимагали припинити підземні розробки, які веде в цьому районі Канадська гірничодобувна компанія. Роботи загрожують забрудненням навколишнього середовища, особливо озера Тітікака.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply