Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

ОДКБ опинилася на порозі розпаду

Автор:

|

Грудень 13, 2022

|

Рубрика:

ОДКБ опинилася на порозі розпаду
Учасники ОДКБ воювати з Україною не хочуть

Нещодавно відбувся саміт країн Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), путнської альтернативи НАТО. Цей форум відзначився скандалом. Нікол Пашинян, прем’єр-міністр Вірменії, відмовився підписувати проєкти двох підсумкових документів.
Він відмовився підписувати декларацію ОДКБ та документ про спільні заходи щодо надання допомоги своїй країні після того, як інші члени організації не захотіли підтримати запропоновані Єреваном правки до цих документів. А також закликав членів ОДКБ дати оцінку діям Азербайджану, які охарактеризував як аґресію проти Вірменії. «Політична оцінка необхідна передусім із моральної точки зору, позаяк це має бути логічним проявом союзницьких відносин. Звісно, це важливо і з погляду відновлення територіальної цілісності нашої країни, але це прагнення саме собою не означає військового втручання», — зазначив глава вірменського уряду.
Він також вимагає, щоб ОДКБ провела політико-дипломатичну роботу з Азербайджаном, аби той вивів свої війська з її територій. Натомість відмова від такої позиції може розцінюватись як відмова ОДКБ від союзницьких зобов’язань. Оскільки пропозицію Вірменії не підтримали, п. Пашинян відмовився підписувати підсумкові документи саміту.
Під час спільного фото він намагався якнайдалі відсунутися Путіна. Вірменський лідер попросив Садира Жапарова, президента Киргиз стану, відійти правіше. Емомалі Рахмон, президент Таджикистану, який стояв із іншого боку від російського диктатора, також зберіг значну дистанцію. Інші лідери стали близько один до одного, але не біля кремлівського карлика.
Свою чергою, Дмитро Пєсков, прессекретар президента Російської Федерації (РФ), заявив, що демарш Вірменії не вплине на існування організації. «Пашинян сказав, що готовий трактувати як фіаско роботу ОДКБ щодо ситуації між Вірменією та Азербайджаном. Це думка вірменської сторони й її право так розцінювати ситуацію», — наголосив він.
Нещодавно офіційний Азербайджан, який також був членом ОДКБ 1993–1999 рр., скасував чотиристоронню зустріч із Еммануелем Макроном, президентом Франції, і Шарлем Мішелем, главою Європейської ради у Брюсселі (Бельгія) 7 грудня. Причина — Баку не хоче, щоб Франція брала участь у мирних перемовинах із Вірменією. Про це заявив Ільхам Алієв, президент Азербайджану. Він вважає, що п. Макрон «образив» Баку і не повинен виступати як посередник.
Азербайджанський лідер також звинуватив прем’єр-міністра Вірменії у спробі зірвати наступний етап перемовин, наполягаючи, що Франція виступила посередником. «Макрон атакував Азербайджан і звинуватив нас у тому, чого ми не робили», — оголосив він і додав, що французький лідер зайняв «антиазербайджанську позицію». «Ясно, що за таких обставин, із таким ставленням Франція не може бути частиною мирного процесу між Азербайджаном і Вірменією», — виснував президент Алієв.
Натомість Міністерство закордонних справ Вірменії заявило, що хоче зберегти «празький формат» обговорень, у якому брали участь п. Макрон і п. Мішель. Прессекретар відомства вважає, що твердження Азербайджану про те, що Єреван намагається зірвати мирні перемовини, не має нічого спільного з реальністю. А президент Макрон звинуватив РФ у розпалюванні напруженості між Баку й Єреваном, а також підтвердив свою підтримку суверенітету Вірменії.
У відповідь Міністерство оборони Азербайджану заявило, що Збройні сили Вірменії порушили режим припинення вогню й обстріляли позиції азербайджанської армії. У відомстві стверджують, що армія опонента відкрила вогонь із різнокаліберної стрілецької зброї по позиціях азербайджанських військових на ділянці Кельбаджарського району Азербайджану. А також додали, що позиції азербайджанської армії на Агдамському, Ходжавендському та Тертерському напрямках обстріляли вірменські незаконні збройні формування. Натомість підрозділи азербайджанської армії вжили «адекватних заходів реагування».
Вірним соратником Путіна в ОДКБ зараз залишається хіба що білоруський диктатор Олександр Лукашенко. Але й він заявив, що стає все більш поширеною думка, що якщо РФ програє війну в Україні, то ОДКБ розвалиться. «Якщо Росія переможе, ОДКБ житиме, якщо, ні, ОДКБ існувати не буде. І в наших країнах теж багато гарячих голів взялися обговорювати цю проблему. Відчуваю, що ми дійшли єдиної думки, що якщо, не дай, Боже, завалиться РФ, то під цими уламками буде наше місце», — сказав він, але додав, що таких розмов не має бути, а ОДКБ існуватиме, і ніхто нікуди не впаде.
Крім цього, нелегітимний президент Білорусі заявив, що білоруські війська начебто не беруть участі у війні проти України, бо цим вони зроблять ще гірше і не вирішать конфлікту. «Якщо ми безпосередньо Збройними силами вплутаємося у цей конфлікт, то нічого до цього не додамо, а зробимо навпаки. Це не роль Білорусі у цьому конфлікті», — наголосив він. За словами Лукашенка, він ніколи не відмовлявся від участі його країни в так званій спеціальній військовій операції за багатьма напрямками. «Але ми не вплутуємося, нікого не вбиваємо, живої сили туди не вводимо, бо в цьому немає необхідності. Наші Збройні сили, хай їх там 35-40 тис., проблеми не вирішать», — визнав він.
Крім цього, Лукашенко вчергове повторив пропаґандистське кліше про те, що на Білорусь буцімто можуть напасти. Він намагався погрожувати Європі «чистими», «брудними», «атомними» й «ядерними» бомбами. А відповідь на можливий «напад» буде «несподіваною і потужною». За словами диктатора, він уже сказав «кому треба» про це. «Ми відповімо так, що не тільки Європа затремтить. Це не тільки ми, є ще й наші домовленості з РФ, це наша спільна група військ», — запевнив невизнаний цивілізованим світом лідер Білорусі.
Тим часом у Білорусі раптово помер Володимир Макей, міністр іноземних справ. Він десять років працював на Лукашенка. Саме він відповідав за відносини зі Заходом. «Лукашенко весь час шукав можливості переконати Захід любити його таким, яким він є. І це давало якийсь шанс Білорусі на якесь не дуже криваве майбутнє», — зазначив Валерій Сахащик, член об’єднаного перехідного кабінету Світлани Тихановської з питань оборони та національної безпеки.
А російський опозиціонер Леонід Невзлін стверджує, що отруєння глави зовнішньополітичного відомства викликало паніку у самого Лукашенка. Останній наказав негайно замінити своїх кухарів, обслугу та службу охорони, побоюючись замаху на себе чи членів своєї родини. «Диктатор нікому не довіряє. Небезпідставно вважає, що після Макея пишний похорон можуть влаштувати вже йому, — прогнозує він. — Адже Кремль не влаштовує така тривала затримка з офіційним вступом Білорусі у війну. Таким чином білоруському керівництву натякнули, що настав час діяти».
Водночас в американському Інституті вивчення війни повідомили, що російські воєнні кореспонденти перебрехали заяву міністра оборони Білорусі, щоб посилити інформаційну операцію щодо загрози нового вторгнення. Так, Віктор Хренін заявив, що дії прикордонних країн-членів НАТО свідчать про підготовку до ведення бойових дій. Коментарі міністра передбачають кілька варіантів розвитку ситуації, натомість пропаґандисти стверджують, що його заява прямо свідчить про підготовку НАТО до наступальних операцій на східному напрямку, тобто проти Білорусі, що насправді є безглуздям.
Як повідомляв «Міст», ОДКБ тріщить по швах.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply