Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

На кордоні Азербайджану та Вірменії знову спалахнули бої

Автор:

|

Вересень 30, 2020

|

Рубрика:

На кордоні Азербайджану та Вірменії знову спалахнули бої
На азербайджансько-вірменському кордоні

Як писав «Міст», у липні ц. р. на кордоні між Вірменією й Азербайджаном стався найбільший військовий інцидент за останні роки. За версією азербайджанської сторони, підрозділи Збройних сил (ЗС) Вірменії обстріляли їхні позиції з артилерійських установок. Натомість у Міністерстві оборони (МО) Вірменії заявили, що це азербайджанські військовослужбовці спробували порушити кордон на автомобілі, а потім, використовуючи артилерійський вогонь, спробували захопити опорний пункт. Тож Вірменія дала «адекватну відповідь» на вогонь по своїх позиціях. Тоді Європейський Союз та Організація Об’єднаних Націй якось зуміли втамувати апетити мілітаристів. Але 27 вересня сталася нова ескалація конфлікту.

Азербайджан
У неділю МО Азербайджану заявило, що ЗС Вірменії обстріляли позиції азербайджанських військових уздовж усієї лінії фронту в районі невизнаної Нагірно-Карабаської республіки (НКР), яка раніше належала Азербайджану, але заселена і контролюється вірменами. «27 вересня близько 6.00 ЗС Вірменії, здійснивши масштабні провокації, піддали інтенсивному обстрілу позиції азербайджанської армії уздовж всієї лінії фронту та наші населені пункти, розташовані в прифронтовій зоні, з великокаліберної зброї, мінометів і артилерійських установок різного калібру», — заявили у відомстві та додали, що ЗС Азербайджану вживають відповідних заходів «із метою припинення цієї провокації супротивника й організації безпеки цивільного населення».
Анар Ейвазов, представник пресслужби МО Азербайджану повідомив, що їхні військові взяли під контроль чотири селища Фізулінського району та два Джебраїльського району в НКР і додав, що під час операції знищили пости в напрямку Агдарінського району та Муровдага, а панівні висоти взяли під контроль.
В Азербайджані запровадили військовий стан. Комендантську годину оголосили в Баку, Гянджі, Гейгелю, Євлаху та низці інших міст. Влада заблокувала Facebook, WhatsApp, YouTube, Instagram, TikTok, LinkedIn, Twitter, Zoom і Skype. «Нарешті настав час для звільнення окупованих територій», — заявив Ільхам Алієв, президент Азербайджану.
У МО Азербайджану заявили, що кількість поранених і вбитих серед вірменських військовослужбовців становить понад 550 осіб, а армія Вірменії втратила 22 танки, 15 зенітно-ракетних комплекси «Оса», 18 дронів і вісім артилерійських установок. Свої втрати замовчали.

Вірменія
Айк Чобанян, губернатор Тавушської області Вірменії, запевнив, що це Азербайджан розпочав наступ із ракетного обстрілу та використав дрони в напрямку НКР. «Наша потужна армія готова до руйнівного контрудару. В Тавуші всі від малого до великого, висловлюють готовність підтримати наших співвітчизників, братів і сестер в Арцаху (та іще називають НКР. — Ред.)», — зазначив він.
Свою чергою, Нікола Пашинян, прем’єр Вірменії, заявив, що НКР «атакував ворог». «Армія оборони (АО) успішно чинить опір атаці. Ситуація перебуває в оперативній розробці, інформація буде узагальнюватися і передаватися у разі необхідності», — поінформував він.
Арцрун Ованисян, представник МО Вірменії, повідомив, що в результаті зіткнень у НКР загинули 16 вірменських військових, поранили понад 100. Натомість із азербайджанської сторони загинули близько 200 осіб.
Відтак вірменський уряд також запровадив військовий стан та оголосив загальну мобілізацію. «Весь особовий склад закликаю з’явитися до військових комісаріатів», — закликав п. Пашинян. Він також розповів, що уряд Вірменії має намір розглянути питання про можливість визнання незалежності НКР. Також прем’єр пригрозив, що конфлікт між Азербайджаном і Вірменією в Нагірному Карабасі може вийти за межі Кавказького реґіону. Він вважає, що Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) та міжнародне співтовариство мають втрутитися та сфокусувати свою увагу на серйозності цієї ситуації, адже зараз світ опинився на порозі широкомасштабної війни на Південному Кавказі, яка може мати непередбачувані наслідки.

Нагірний Карабах
Ваграм Погосян, прессекретар «президента» НКР, також звинуватив в обстрілах Азербайджан. Він зазначив, що відповідь буде адекватною. «Супротивник перейшов в активний наступ на всій лінії зіткнення. Обстрілу піддає мирні населені пункти, в т. ч. столицю Степанакерт. Ми закликаємо населення ховатися», — закликав він.
Уже загинули 84 карабахських військових. Також у результаті обстрілу загинули двоє мирних жителів — дорослий і дев’ятирічна дитина. Поранено понад 200 осіб.
До НКР прибув Давид Тоноян, міністр оборони Вірменії. Джалал Арутюнян, командувач АО НКР, заявив, що ситуація повністю контрольована, а також створені хороші можливості для подальшого розвитку зафіксованих успіхів». А Ваграм Погосян додав, що АО НКР збили літак Військово-повітряних сил Азербайджану.
Тепер Вірменія та НКР обговорюють можливість укладення військово-політичного союзу. «У ситуації, що створилася, активно обговорюють наші можливі співмірні дії паралельно до розвитку подій», — поділилася Ліліт Макунц, представниця панівної вірменської партії «Мій крок».

Росія
У неділю Путін провів телефонну розмову з Ніколою Пашиняном. «Ми висловили серйозну заклопотаність у зв’язку з поновленням широкомасштабних бойових зіткнень. Зараз важливо докласти усіх необхідних зусиль для того, щоб не допустити подальшої ескалації протистояння, а головне — потрібно припинити військові дії», — повідомив Дмитро Пєсков, прессекретар президента Російської Федерації (РФ).
Він заявив, що Кремль закликає сторони конфлікту в Нагірному Карабасі до припинення бойових дій і до максимальної стриманості. «Закликаємо до відмови від військових методів ведення справ і також до відмови від будь-яких кроків, які можуть спровокувати подальше небажане загострення ситуації, що і без того перебуває на стадії, по суті, військового зіткнення», — сказав п. Пєсков.
І Вірменія, і РФ є членами Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), військового союзу, який Москва створила на противагу НАТО. Крім них, до ОДКБ входять Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан.

Туреччина
Турецька Республіка (ТР) традиційно стала на бік свого союзника Азербайджану. «Ми й надалі будемо підтримувати Азербайджан усіма можливими засобами. Конфлікт потрібно розв’язати мирними перемовинами, втім Вірменія ніколи не була в цьому зацікавлена. Закликаємо Єреван припинити окупацію Азербайджану», — повідомив Ібрагім Калін, речник Реджепа Таїпа Ердогана, президента ТР.
Сам же глава ТР заявив: «Азербайджан чекав 30 років для вирішення цієї проблеми, тепер він робить це самостійно. Негайне звільнення Вірменією окупованих земель Азербайджану відкриє шлях до встановлення миру та стабільності в реґіоні. Криза в реґіоні, що почалася з окупації НКР, має закінчитися. Настав час покінчити з окупацією Вірменії, час платити за рахунками. Інакше Вірменія продовжить чинити свавілля. Вона повинна піти з окупованих земель. Всі знають, що це землі Азербайджану».
Він також звинуватив в нездатності вирішити карабаську проблему ОБСЄ. «За 30 років вони не змогли вирішити це питання. Зараз вони нас вчать, іноді й погрожують. Вони питають: чи є там турецькі військові? Чи постачає Туреччина зброю? Ті, хто це запитує, самі на північ Сирії тисячі вантажівок зброї відправили», — заявив президент.
Армен Саркісян, президент Вірменії, впевнений, що ТР допомагає Азербайджану. «Член НАТО Туреччина надає Азербайджану повноцінне сприяння у вигляді дронів, кібератак, радниками, найманцями та навіть винищувачами F-16», — зазначив він.
Відтак обмінний курс турецької ліри 28 вересня впав до 7,83 за 1 USD, оновивши попередній рекордний мінімум 7,27 ліри за долар, зафіксований у серпні ц. р. Знецінення ліри пов’язане з побоюваннями міжнародних фінансових інвесторів, що ТР може взяти участь у військовому конфлікті між Азербайджаном і Вірменією.

Заклик до миру
Цивілізований світ із реакцією не забарився. В Європейській раді (ЄР) Вірменію й Азербайджан закликали припинити бойові дії, щоб запобігти подальшій ескалації. «Негайне повернення до перемовин без попередніх умов — єдиний шлях уперед», — заявив Шарль Мішель, глава ЄР.
Міністерство закордонних справ (МЗС) Франції також закликало керівництва Азербайджану та Вірменії негайно припинити бойові дії в НКР. «У ролі співголови мінської групи Франція разом із своїми російськими й американськими партнерами підтверджує свою прихильність до досягнення довготермінового врегулювання нагірно-карабахського конфлікту шляхом перемовин», — наголосили французькі дипломати.
Дональд Трамп, президент США, заявив, що уважно стежить за ситуацією в НКР та оцінює можливість зупинити те, що там відбувається. «У цьому реґіоні у нас із багатьма хороші стосунки. Ми подивимося, чи можемо це зупинити», — зазначив він.
Своєю чергою, Джо Байден, кандидат у президенти США, закликав Білий дім активізувати дипломатичні зв’язки з метою мирного врегулювання ситуації в НКР, оскільки, на його думку, ці бойові дії можуть перерости в широкий конфлікт у реґіоні. «Сполучені Штати повинні домагатися розміщення більшої кількості спостерігачів на лінії зіткнення, а також закликати РФ припинити постачання озброєнь обом сторонам», — додав він.
На мирному вирішенні конфлікту наполягає й МЗС України. «Ми глибоко занепокоєні у зв’язку зі загостренням конфлікту між Вірменією й Азербайджаном. Уважно вивчаємо обставини, що призвели до загострення. Закликаємо сторони повернутися до діалогу заради мирного врегулювання конфлікту», — повідомили дипломати.
Висловився про ситуацію і Папа Римський. «Молюся за мир на Кавказі й прошу сторони конфлікту проявити братерство й з доброї волі зробити кроки до розв’язання проблеми не силою і зброєю, а діалогом та перемовинами», — заявив він.
А от Афганістан у карабаському конфлікті підтримав Азербайджан. «Нагірно-Карабаський реґіон отримав міжнародне визнання як частина Азербайджану. Тож Афганістан вимагає припинення окупації НКР і підтримує зусилля в цьому азербайджанського народу й уряду та інших країн світу», — заявили в МЗС країни і додали, що Кабул стурбований сутичками на Південному Кавказі та жалкує про людські втрати.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply