Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Москва та Пекін спробували налякати Вашинґтон

Автор:

|

Вересень 27, 2018

|

Рубрика:

Москва та Пекін спробували налякати Вашинґтон

Сі Цзиньпін і Путін у Владивостоку відсвяткували початок навчань «Схід-2018» за російською традицією — чаркою горілки

Нещодавно у Російській Федерації (РФ) пройшли найбільші з часів СРСР військові навчання «Схід-2018». Як повідомив Сергій Шойгу, міністр оборони РФ, до маневрів залучили 300 тис. військових, 36 тис. одиниць військової техніки та понад тисячу літальних апаратів. За його словами, маневри «Схід-2018» стали найбільшими з 1981 року — тоді відбулися навчання «Захід-81» армії та флоту СРСР і країн Варшавського договору, в яких узяли участь 150 тис. військовослужбовців. Теперішні навчання пройшли на майже всіх полігонах Центрального та Східного військових округів РФ. Проте значно більший інтерес викликала участь у них підрозділів двох сусідніх держав. І якщо солдатів з Монголії мало хто помітив, то присутність 3,2 тис. військовослужбовців, 30 літаків і кількох десятків одиниць бронетехніки Народно-визвольної армії Китайської Народної Республіки (КНР) викликала чималий резонанс на Заході.

Сигнал для Заходу
Нагадаємо, що у військовій доктрині США зазначено, що РФ і КНР є «ревізіоністськими державами», які можуть кинути виклик Сполученим Штатам. Багато західних засобів масової інформації вважають, що головна причина участі військ КНР у навчаннях «Схід-2018» — спроба налякати Вашинґтон, продемонструвавши єдність позицій двох потенційних ворогів Америки.
«РФ і КНР регулярно співпрацюють у рамках двосторонніх навчань. Але це перший випадок, коли Москва інтегрувала китайські сили в свої щорічні стратегічні навчання, які зазвичай зарезервовані для найближчих союзників Москви», — пише The Washington Post. Індійське видання The Economic Times зазначає, що маневри демонструють зростаючі зв’язки Москва та Пекіна, які «значно посилилися після санкцій Заходу проти РФ через українську кризу».
«Це показує, що, хоча між Москвою та Пекіном усе ще існує велика недовіра, Москва не бачить іншого вибору, крім як співпрацювати з КНР, тим більше що відносини зі США залишаються нестабільними, а китайська фінансова підтримка необхідна для пом’якшення наслідків західних санкцій», — розповів часопису South China Morning Post Джонатан Голслаґ, професор міжнародної політики Брюссельського вільного університету. А Чжоу Ченьмін, військовий спостерігач із Пекіну, заявив, що участь китайців у навчаннях «Схід-2018» є ознакою політичної підтримки Піднебесної президента РФ, котрий перебуває під дипломатичним тиском зусібіч.
Американське видання The Atlantic назвало навчання «Схід-2018» «складовою частиною дипломатії геві-метал»: «РФ за допомогою своєї армії хоче вселити побожний страх Заходу. Дуже символічно, що коли російські та китайські війська почали спільні маневри, Путін і Сі Цзиньпін проводили зустріч, на якій обіцяли нарощувати ділову та політичну співпрацю. Тепер, коли Вашинґтон та Європа намагаються ізолювати Москву дипломатичними засобами, це є недвозначним сигналом про те, що Путін все ж у стані налагоджувати зв’язки з країнами, що не бажають коритися Заходу».
Проте у виграші залишився не лише Путін, але й лідер КНР. Жаклін Вестерманн із Австралійського інституту стратегічної політики пояснила, що Пекін відчайдушно намагається згуртувати міжнародну підтримку проти торгових мит Дональда Трампа. «Я б не сказала, що це альянс, але сигнал про те, що вони обоє вважають один одного потенційними союзниками», — сказала вона.
Дмитро Тренін, директор Московського центру Карнеґі, зазначив, що РФ і КНР навмисно демонструють єдність. Він сказав, що навчаннями «Схід-2018» РФ «посилає сигнал, що розглядає США як потенційного ворога, а КНР — як потенційного союзника». А КНР своєю участю в цих навчаннях сигналізує про те, що «тиск США підштовхує його до набагато тіснішої військової співпраці з Москвою».
«Ні в тієї, ні в іншої країни немає сильних союзників. Ні та, ні інша країна не входить у добре організований військовий альянс, яким є НАТО. КНР і РФ не бажають опинитися в міжнародній ізоляції, не хочуть, щоб їх стримували. Саме тому вони, проводячи різний політичний курс, здебільшого діють заодно в час, коли в Організації Об’єднаних Націй і на інших міжнародних майданчиках вирішуються важливі питання безпеки», — розповів американському виданню The National Interest Пітер Звак, бригадний генерал у відставці, котрий у 2012-2014 рр. був військовим аташе США в РФ, а зараз працює в Інституті національних досліджень проблем безпеки при Університеті національної оборони.
При цьому багато експертів кажуть, що все це було більше грою на публіку. «Незважаючи на те, що обидва лідери одержимі ідеєю знову зробити свої країни великими, ймовірно, кожен із них буде стежити за тим, щоб один не досяг якихось успіхів у зміцненні національної могутності та впливу за рахунок іншого», — пише австралійська інформаційна аґенція ABC News. Схожої думки дотримується і Джеймс Меттіс, міністр оборони США. Коментуючи навчання, глава Пентаґону засумнівався в можливості укладення повноцінного військового союзу між РФ і КНР: «Бачу мало можливостей того, що в довготерміновій перспективі об’єднує ці дві держави».

Back to USSR
І ще одна російська новина на армійську тематику — в РФ відродили Головне військово-політичного управління Збройних сил (ЗС) і, відповідно, посади заступників командирів із політичного виховання в усіх підрозділах — від роти до округу. За радянських часів замполіти, які мало розумілися власне на військовій справі, зате були «політично грамотними», всіляко пропагували радянську ідеологію, стежили за будь-якими проявами неблагонадійності, а в разі надзвичайної ситуації навіть мали право скасувати наказ командира, якщо вбачали в ньому «ідеологічну диверсію».
Цікаво, що теперішній головний замполіт, начальник Головного військово-політичного управління РФ генерал-полковник Андрій Картаполов, пояснює необхідність своєї структури термінами, які нагадують розпал «холодної війни», коли СРСР нібито був із усіх боків оточений «клятими імперіалістами». «Проти нас ведеться справжня інформаційна війна, відверто цинічна, неприкрита і місцями просто шалена пропаганда, причому це здійснюється проти нашої країни на всіх фронтах, і ми повинні захищатися, адже нашими ворогами робляться наполегливі спроби змінити політичну свідомість російського суспільства», — заявив він у ході зустрічі з журналістами. Щоправда, ідеологічні засади, на яких працюватимуть замполіти, генерал виклав доволі туманно: «знання своєї історії, історичні та культурні традиції російського народу, безмежна відданість і любов до батьківщини».
Вочевидь, повернення до радянських методів виховання сталося не просто так. Треба думати, що путінський режим не надто впевнений у власних ЗС, більше 30 % особового складу яких становлять призовників, котрі служать усього рік. Водночас саме серед молоді найбільше людей, налаштованих опозиційно до президента РФ. Замполіти займатимуться не стільки вихованням, скільки виявленням критично налаштованих до режиму солдатів.
І не лише їх. «Під ковпаком» опиняться й офіцери та генерали, адже власний заступник із політичної роботи незабаром з’явиться в кожного командира дивізії, армії й округу. Варто зазначити, що в армійських генералів є причина бути невдоволеними. Вони чудово усвідомлюють, як на тлі тотальної корупції та величезних повноважень їхні колеги-генерали з Федеральної служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ (МВС), Слідчого комітету та прокуратури стають мільйонерами. Водночас у вищого командування ЗС можливості для корупції значно менші.
Доказом того, що президент РФ усерйоз побоюється можливої змови серед армійських генералів, стало створення в квітні 2016 року Федеральної служби військ національної гвардії, підпорядкованої особисто Путіну. До її складу увійшли внутрішні війська та позавідомча охорона МВС, міліційні спецпідрозділи, Центр спеціального призначення сил оперативного реагування й авіації МВС. Прикметно, що командувати кишеньковою армією з близько 250 тис. осіб поставили генерала армії Віктора Золотова, багатолітнього (2000-2013) начальника Служби безпеки президента РФ.
Тож відродження інституту замполітів не виглядає випадковим. Нагадаємо, що вперше комісари з’явилися у війську ще за часів Леніна, котрий, з одного боку, не міг обійтися без колишніх царських офіцерів, а з іншого — страшенно боявся заколоту в армії. Не дивно, що теперішній російський «вождь» з його ностальгією за СРСР повторює шлях «вождя світового пролетаріату».

Ігор Берчак

Гоп-ля
Доки лідери РФ і КНР під час Східного економічного форуму у Владивостоку смакували млинцями з чорною та червоною ікрою, запиваючи їх горілкою, стало відомо, що китайські банки відмовляються проводити транзакції за участі російських компаній через запроваджені проти РФ санкції США й Європейського Союзу (ЄС). «Існують проблеми, пов’язані з розширеною інтерпретацією низкою китайських банків обмежувальних заходів третіх країн щодо РФ. Комерційні банки КНР посилаються на санкції країн ЄС і США, і подають їх як причини відмови в обслуговуванні платежів клієнтів російських банків», — заявив Володимир Данилов, глава представництва Центробанку РФ у КНР. Нагадаємо, що 13 вересня ц. р. Маніша Сінґх, помічник держсекретаря США, заявляла, що Вашинґтон планує запровадити новий пакет санкцій щодо РФ. За її словами, обмеження будуть «дуже жорсткими» і пов’язані зі спробою отруєння у Великій Британії нервово-паралітичною речовиною «Новачок» колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply