Новини для українців всього свту

Monday, May. 10, 2021

Між військовими двох ядерних країн — конфлікт із людськими жертвами

Автор:

|

Липень 06, 2020

|

Рубрика:

Між військовими двох ядерних країн — конфлікт із людськими жертвами
На китайсько-індійському кордоні

Наприкінці травня ц. р. Індія та Китайська Народна Республіка (КНР) перекинули низку своїх військових підрозділів до кордону між двома країнами. Це сталося після того, як військові обох країн вступили в рукопашний бій біля гірської прикордонної застави на кордоні з окупованим КНР Тибетом. Минулого разу в цьому прикордонному районі смертельні конфлікти сталися більше 45 літ тому.

Зброю не застосовували
Головне запитання — яким чином сторони, які всього лише два тижні до цього домовилися відвести війська від кордону, дозволили конфлікт із великою кількістю жертв. І це при тому, що згідно з двосторонньою угодою від 1996 року військові КНР та Індії не можуть застосовувати у спірних прикордонних районах вогнепальну зброю та вибухівку. Тож коли виникають сутички, вони використовують рукопашний бій, палиці та каміння.
У травневому зіткненні брали участь близько 500 осіб. Воно сталося пізно ввечері, тож темрява лише погіршила становище. В процесі розведення сил китайські солдати мали прибрати один із житлових наметів, але його просто перенесли в інше місце, що не сподобалося індійській стороні, так виникла катавасія.
А 15 червня на китайсько-індійському кордоні знову сталися зіткнення між прикордонниками КНР та Індії, в результаті якого загинули 20 індусів. «Упродовж кількох годин, аж до півночі, між двома сторонами відбувалися запеклі зіткнення, як зброю використовувалися камені та залізні прути, хоча пострілів не було», — повідомили індійські військові.
Спершу вони заявили, що китайські військові вбили двох індійських солдатів та офіцера. Проте пізніше в Збройних силах Індії повідомили, що серйозні поранення при виконанні службових обов’язків на лінії зіткнення отримали ще 17 військових, вони також зазнали впливу низьких температур у високогірній місцевості та загинули від отриманих ран.
Китайські ж офіційні особи повідомили, що індуси вбили десятки солдатів КНР. Вони заявили, що 15 червня військові Індії «порушили свої зобов’язання, знову нелегально перетнули лінію фактичного контролю і планували здійснити провокаційну атаку». «Вони били наших хлопців по голові металевими кийками, на які намотали колючий дріт. Наші хлопці билися голими руками», — розповів у відповідь один індійський офіцер, котрий попросив не називати його ім’я.
Індійські військові уточнили, що високопоставлені військові чиновники з обох сторін проводять зустріч на місці для розрядки ситуації. 22 червня стало відомо, що індійська сторона звільнила китайських військовослужбовців, захоплених під час сутички в Ладакху. У відповідь китайці звільнили індійських солдатів, котрих вони взяли в полон.

Ніхто відступати не хоче
25 червня КНР перекинула до кордону з Індією авіацію, в т. ч. винищувачі J-20, гвинтокрили Z-20, багатофункціональні дрони Wing Loong II, а також легкі танки Type 99A і Type 15, здатні вести бій у високогірних умовах.
Інформаційна аґенція Reuters із посиланням на супутникові знімки американської компанії Maxar Technologies уточнила, що китайські військові будують новий укріплений табір на лінії контролю з індійським Ладакхом. Згідно з даними космічної зйомки, на контрольованій китайською армією території з’явилися намети та розпочали будівництво об’єктів, яких раніше не було.
Китайські солдати зводять табір із вогневими позиціями для кулеметів на місці, де раніше стояв китайський спостережний пункт, знищений індійської армією. Крім цього, китайський уряд спрямував у реґіон 20 майстрів бойових мистецтв, аби вони тренували китайських військових. Державний телевізійний канал CCTV повідомив, що тренери з клубу бойових мистецтв Enbo працюватимуть у Лхасі, адміністративному центрі Тибету.
Натомість індійський уряд дозволив прикордонникам відкривати вогонь на ураження в разі зіткнень зі китайцями на лінії контролю.

Задавнений конфлікт
Проблема спірних територій між КНР та Індією сягає корінням ще в часи Британської імперії. Тоді провели дві умовні лінії, які розділили Британську Індію та Китай. У Делі кордон визнали, а в Пекіні — ні.
Територіальна суперечка між країнами розпочалася 1947 року під час поділу Британської Індії, в якому брали участь в основному Індія та Пакистан. А 1959-го після втечі з батьківщини духовного лідера Тибету, індійський уряд вирішив прихистити далай-ламу на своїй території.
1962 року між Індією та КНР спалахнула прикордонна війна, в результаті якої під контроль китайців перейшов реґіон Аксайчин, що неподалік від Тибету. Відтоді між Індією та Китаєм зіткнення біля кордону відбуваються регулярно. 2017-го на плато Доклам на віддаленому Гімалайському хребті знову вибухнув конфлікт між Індією і КНР. На його врегулювання знадобилося кілька місяців.
Усі ці конфлікти відбуваються в Кашмірі — величезному гімалайському реґіоні з давньою та дуже складною історією, стратегічно розташованому на стику кордонів Індії, Пакистану, КНР та Афганістану, й який у всіх цих країнах називають «Дахом світу».
Уже багато десятиліть Кашмір залишається розділеним на кілька частин, це земля розбрату, перестрілок, нападів бойовиків і «вічного» прикордонного конфлікту між Делі, Ісламабадом і Пекіном. Частина Кашміру під назвою Аксайчин в останні десятиліття контролює КНР. Це величезна високогірна соляна пустеля на висоті в середньому майже в 5 тис. м, частина Тибетського плато.
Аксайчин до його захоплення князівством Кашмір у ХІХ ст. був частиною гімалайського королівства Ладакх. Потім він увійшов до складу Британської Індії. 1914-го незалежний Тибет і британці провели демаркаційну лінію, яка досі залишається незатвердженим кордоном між КНР та Індією.

Що далі?
В Індії почали кремації військових, котрі загинули під час бійки з китайцями у долині Галван у Гімалаях. Водночас китайська Global Times заявила, що долина Галван належить КНР.
Проте після останньої сутички сторони вкотре наголосили, що не хочуть продовження конфлікту, а Міністерство закордонних справ КНР заявило, що ситуація на кордоні загалом «стабільна та контрольована». Нарендра Моді, прем’єр Індії, висловив надію, що «розбіжності з Китаєм не приведуть до нового конфлікту».
Однак, як повідомляє аґенція Bloomberg із посиланням на свої джерела, на тлі конфлікту Індія має намір якнайшвидше організувати постачання до країни російських зенітно-ракетних комплексів С-400. Індійська сторона також зацікавлена в купівлі у Росії 33 нових винищувачів МіГ-29 і СУ-30МКІ.
Своєю чергою, французька газета Le Figaro пише, що Пекін переконаний у своїй тактичній військовій перевазі, тому перебуває в сприятливих умовах для того, щоб вдавати умиротворення. «Стриманість Китаю при вступі в реальні перемовини з визначення кордону вражає. Судячи з усього, санітарні й економічні труднощі, з якими зіштовхується Індія, є доброю нагодою, якою хоче скористатися Пекін», — вважають експерти.
Віктор Константинов, доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, вважає, що наявність перемовин між офіцерами свідчить, що наказу щодо переходу до смертельного протистояння не було. «Люди загинули, бо обидві сторони достатньо сповнені неприязні, всі довгий час заплющували очі на сутички», — пояснив він.
На думку експерта, факторами загострення ситуації, крім суперечок за території, стали зближення Індії та США та посилення позицій уряду індійських націоналістів Нарендри Моді після виборів 2019 року. «У Китаї фахівці обговорюють можливу поразку Трампа на виборах, і те, що за Байдена розпочнеться ще більше зближення Індії та США. Тому існує загроза оточення КНР, це зараз дуже популярна тема», — зазначив д-р Константинов.
Сприяє ворожнечі і підйом націоналізму в обох країнах, який присутній як у внутрішній, так і зовнішній політиках. «Саме за уряду Моді почали згадувати про незгоду з результатами війни 1962 року і з фактичним розмежуванням у Гімалаях, — додав експерт. — Та зараз про війну між КНР та Індією мова не йде, вони лише хочуть налякати один одного. Постійні зіткнення, гра на нервах буде — частина як індійської, так і китайської стратегій».
Проте в індійському суспільстві існує консенсус: якщо Китай нападе першим, це буде перехід червоної лінії. «Поступитися навіть невеличкою територію ще раз в Індії вважають неприпустимим. Теза чітка: ні клаптика території не віддамо. Конфлікт може бути коротким, але дуже гарячим», — наголосив він.
Проте ймовірним експерт вважає конфлікт швидше між Індією та Пакистаном. На його думку, якщо Індія першою почне конфлікт із Пакистаном, КНР може надати останньому політичну та військову-технічну підтримку. Але дуже малоймовірно, що відкрито воюватиме за пакистанців.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply