Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Маленька війна в Середній Азії

Автор:

|

Травень 14, 2021

|

Рубрика:

Маленька війна в Середній Азії
Війну між киргизами та таджиками вдалося зупинити

У нещодавньому конфлікті на киргизько-таджицькому кордоні постраждали 173 особи, загинули 34 людини, з них 31 — військові. Протяжність таджицько-киргизького кордону становить 970 км. З них делімітували та демаркували лише 519 км. На лінії кордону є 70 спірних ділянок, які часто призводять до розбіжностей із приводу використання води, пасовищ і землі серед жителів прикордонних районів, й іноді — аж до загибелі та поранення людей. Конфлікти між жителями сіл, розташованих поряд із водозабором«Головний», відбувалися і раніше. 2014-го в такому конфлікті з обох сторін постраждали дев’ятеро осіб. Водозабір збудували в 1960-х рр. за заявкою Киргизької РСР, але Таджикистан вважає, що він розташований на його території.
А тепер сутички селян із Киргизстану та Таджикистану переросли в збройний прикордонний конфлікт із жертвами. Він був пов’язаний зі спробою встановити камери відеостеження в районі водозабору «Головний» на кордоні. Киргизька влада раніше встановила такі ж камери зі свого боку, але виступила проти їхнього встановлення з боку Таджикистану.
Коли таджики і собі спробували встановити такі ж камери, місцеві мешканці кинулися закидати сусідів камінням. 29 квітня сутички переросли в стрілянину вже між військовими підрозділами обох країн. Прикордонні війська Таджикистану заявили, що військовослужбовці Киргизької Республіки відкрили вогонь по військовослужбовцях Прикордонних військ Республіки Таджикистан. Киргизстан звинуватили у спробі захопити водозабір.
Натомість киргизи поклали відповідальність за загострення ситуації на таджиків. «Почалася перестрілка між військовими підрозділами сторін. За попередніми даними, таджицька сторона встановлює позиції мінометних розрахунків», — заявили прикордонники.
Киргизстан запровадив режим надзвичайної ситуації та розпочав евакуацію мешканців сіл, найближчих до місця конфлікту. А киргизьке військо захопило один із прикордонних пунктів Таджикистану.
І Киргизстан, і Таджикистан почали стягувати в зону конфлікту на кордоні додаткові сили. Таджики відкрили вогонь по прикордонних заставах Капчигай, Мін-Булак, Достук, а також на прикордонні пости Кожогар і Булак-Баші. В результаті мінометного обстрілу спалахнула будівля киргизької прикордонної застави Достук.
У відповідь загін спеціального призначення прикордонної застави Киргизстану захопив прикордонну заставу Таджикистану Ходжа А’лло. В ході перестрілки поранення отримали цивільні особи та військовослужбовці Киргизстану.
Крім цього, що таджицькі військові атакували киргизьких у районі прикордонного села Кизил-Бел. За даними Міністерства охорони здоров’я Киргизстану, в ході перестрілки постраждали 17 осіб, одна людина від вогнепального поранення померла. Зі зони конфлікту евакуювали 848 місцевих жителів. Своєю чергою, Талант Мамитов, спікер парламенту Киргизстану, заявив, що у країни вистачить військових сил, аби відповісти на провокації Таджикистану.
Після цього Таджикистан і Киргизстан домовилися припинити збройний конфлікт, відвести війська до місць постійної дислокації та створити спільну робочу групу для перемовного процесу. Спільну заяву про це опублікувала державна інформаційна аґенція Таджикистану «Ховар» «Припинити збройний конфлікт, відвести особовий склад і бойову техніку до місць постійної дислокації, вжити заходів до недопущення ескалації напруженості», — йдеться в документі.
Створені за ініціативою урядів Таджикистану і Киргизстану комісії з врегулювання збройного конфлікту, що стався прикордонних районах, домовилися припинити бойові дії. Також вирішили створити робочу групу для «повної реалізації запланованих заходів і створення відповідних стабілізуючих умов для перемовного процесу в інтересах двох дружніх народів і держав».
Таджицькі військові відійшли з Баткенської області Киргизстану. Раніше перекриті дороги знову відкрили для руху. Про це заявив Омурбек Суваналієв, повноважний представник киргизького уряду в реґіоні. «Конфліктні місця звільнені», — запевнив він.
Але хто б тих політиків слухав? Таджики на бульдозерах зруйнували будинки в киргизькому с. Арка. А прикордонна служба Киргизстану заявила, що таджицькі військові відкрили в цьому селі вогонь по житлових будинках, із яким попередньо евакуювали мешканців. Крім цього, прикордонна служба Киргизстану зафіксувала пересування таджицької військової техніки в бік кордону в районі конфлікту, яка перекрила дорогу в місцевості Торт-Кочо.
Тож 1 травня Садир Жапаров, президент Киргизстану, й Емомалі Рахмон, президент Таджикистану, провели телефонні перемовини, в ході яких обговорили повне припинення вогню на кордоні між країнами і відведення військових від зони дислокації. Глави держав висловили впевненість у якнайшвидшому врегулюванні ситуації, що склалася на кордоні та ще раз підтвердили, що вся військова техніка буде відведена від прикордонних районів із обох боків. Також лідери двох країн домовилися створити спільну комісію з ревізії всієї військової техніки по периметру киргизько-таджицького кордону.
2 травня в Баткенській області відбулося засідання урядових делегацій двох країн, на якій підписали угоду про делімітацію та демаркацію кордону. Глави делегацій заявили про необхідність мирного врегулювання конфлікту на спільному кордоні. «Досягнули домовленості про активізацію подальшого опису проходження проєктної лінії киргизько-таджицького державного кордону на ділянках державного кордону, що залишилися», — йдеться в повідомленні.
3 травня Киргизстан та Таджикистан відвели сили та техніку від зони конфлікту на кордоні між країнами, ситуація зараз стабільна. Сторони відвели додаткові сили та техніку від лінії державного кордону вглиб власних територій. Спільна комісія з офіцерів оборонних відомств Киргизстану та Таджикистану продовжує інспекцію ділянок, де розташовувалися військові сили та засоби.
Як повідомляв «Міст», торік у Киргизстані відбулася революція.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply