Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Ліван близький до колапсу економіки й усієї країни

Автор:

|

Червень 29, 2021

|

Рубрика:

Ліван близький до колапсу економіки й усієї країни

Жителі Лівану знову страйкують на знак протесту проти важкої економічної ситуації та нездатності правлячих еліт протягом майже цілого року сформувати уряд. Уряд пішов у відставку торік у серпні після вибуху в порту Бейрута, який нищівно вдарив по економіці країни. Ситуація в Лівані така погана, що Світовій банк (СБ) висловив стурбованість дієздатністю армії Лівану. Ті ж побоювання є й у Франції, яка взяла кураторство над реформами в країні. Зараз Париж збирає по світу кошти для ліванських військових.

У трійці найважчих
Економічна криза в Лівані, ймовірно, ввійде в трійку найважчих фінансових криз у світі із середини ХІХ ст. Життя в країні, яку колись називали Швейцарією Близького Сходу, стало катастрофічним із осені 2020-го через вибух у порту Бейрута, столиці країни, адже тоді знищило пів міста і ліванську економіку.
Ще торік Ліван констатував дефолт за своїм боргом, національна валюта втратила близько 90 % своєї вартості. Згідно з офіційною статистикою Лівану, ціни на продовольство підстрибнули в країні на 400 %. За повідомленням СБ, падіння ліванської економіки за останні 18 місяців значною мірою можна пояснити корупцією та поганою організованістю політичної еліти країни.
Керівництво країни не змогло ефективно впоратися з наслідками пандемії коронавірусу та руйнівного вибуху, внаслідок чого криза лише поглибилася. У доповіді СБ наголосили, що більша частина ліванців живуть за межею бідності, через зростання рівня безробіття дедалі більша кількість домашніх господарств зазнає труднощів із доступом до основних послуг, зокрема, до охорони здоров’я. Водночас криза спричинила зростання злочинності. У республіці зараз вибухнула ще й паливна та енергетична кризи: довгі черги збираються біля заправних станцій через дефіцит бензину, електрику постачають із великими перебоями.
Такі показники зазвичай фіксують на тлі військових конфліктів. У Лівані ситуація щодо цього відносно стабільна, але з урахуванням історії громадянської війни та внутрішніх конфліктів, які не раз спалахували в Лівані, країна буквально балансує на межі.

Єдина стабільна сила
Нещодавно СБ попередив, що економічний колапс Лівану чинить безпрецедентний тиск на оперативні можливості ліванської армії. «Ліван зараз опинився у центрі великої небезпеки і для порятунку потребує екстреної допомоги дружніх країн», — заявив на початку червня ц. р. Хасан Діаб, виконувач обов’язків прем’єр-міністра цієї арабської республіки. «Або ви збережете його (Ліван) зараз, поки не пізно, або ніяке висловлювання жалю не допоможе», — звернувся він до іноземних партнерів Бейрута.
Пізніше Мішель Аун, президент Лівану, висловив надію, що структури Організації Об’єднаних Націй (ООН) і дружні держави нададуть більше підтримки, щоб країна подолала теперішні труднощі. На зустрічі з представницею ООН, яка прибула з візитом, глава ліванської держави розповів про причини кризи: вибухи в порту, епідемія коронавірусу та проблема сирійських біженців, що завдали Лівану величезних збитків.
Президент зазначив, під час війни в Сирії більше 1,8 млн сирійців втекли до Лівану, який більше не може нести цей важкий тягар. Він закликав світову спільноту допомогти сирійським біженцям повернутися на батьківщину.
Свою чергою, Франція ініціювала проведення міжнародної віртуальної конференції, щоб допомогти ліванській армії. Раніше Париж зробив низку невдалих спроб згуртувати й організувати ліванське політичне керівництво для проведення реформ, щоб розморозити іноземні фінансові активи в цій країні.
Тепер французький уряд прагне залучити інші країни для надання допомоги ліванській армії, яку вважають одним із небагатьох інститутів держави, здатного об’єднати народ після розколу суспільства, який стався в період громадянської війни 1975-1990 рр.
17 червня Франція провела віртуальну конференцію зі збирання коштів для ліванських військових, в якій узяли участь представники майже 20 країн. Передбачається, що зібрані гроші спрямують на продукти харчування, ліки та медичне обладнання для ліванської армії.

Солдати рік не їдять м’яса
Напередодні конференції інформаційна аґенція AFP написала, що ліванська армія заявила про гостру потребу в донорській допомозі. «Ми потребуємо продовольчих посилок, медичної допомоги та підтримки з виплатами солдатам. Девальвація ліванського фунта впливає на військових. Їм потрібна підмога, їхньої зарплати не вистачає», — заявило джерело аґенції.
Економічна криза в Лівані позначилася на зарплатах солдатів і призвела до скорочення військового бюджету, що загрожує стабільності республіки. Військові завжди були нейтральною силою в Лівані, що принципово важливо, коли тривають протести, які не вщухають уже майже два роки. Втім, у квітні ц. р. військові відмовилися розганяти мітинґарів, які блокували дороги.
До кризи військовослужбовець в країні в середньому заробляв близько 800 USD на місяць, але зараз цей показник упав нижче за 100 USD. Офіцерські зарплати вищі, але й вони знизилися та становлять зараз менше 400 до USD.
Ще рік тому армія була змушена відмовитися від м’ясних страв через зростання цін на провіант. «Ми робимо неможливе, щоб полегшити страждання й економічні проблеми наших солдатів. Ми змушені звернутися за допомогою до держав-союзниць, й я готовий піти на край світу заради допомоги, яка дозволить військам знову стати на ноги», — заявив Джозеф Аун, головнокомандувач армії Лівану.

Страйки триватимуть
На тлі погіршення економічних показників громадяни Лівану висловлюють своє невдоволення через нездатність тимчасового уряду вирішити кризу. Раніше аптеки республіки зачинилися через нестачу базових медикаментів і дитячого харчування. До будинку Міністерства охорони здоров’я вийшли активісти в білих халатах і закликали раціоналізувати субсидії на медицину.
Загальна конфедерація трудящих Лівану 17 червня провела страйк у зв’язку з важким соціальним становищем громадян і нездатністю влади приборкати злидні. Бішара аль-Асмар, глава Конфедерації, заявив, що страйки триватимуть до того часу, поки в Лівані не сформують уряд, який зможе вирішити економічні проблеми країни.
Як повідомляв «Міст», у Лівані зараз — жорстока криза.

Світлана Надтока, «Кореспондент»

Хроніка вибуху та його наслідків
4 серпня 2020 року на складі в порту Бейрута стався потужний вибух. Число загиблих сягнуло більше 100 осіб, ще понад 4 тис. отримали поранення.
8 серпня у ліванській столиці спалахнули антиурядові протести, на вулицях розпочався хаос. Постраждали 109 осіб. Учасники протестів зайняли будівлю Міністерства закордонних справ (МЗС), а в центрі столиці стріляли. Також у будівлю МЗС увійшли військові з ліванської армії. Мітинґарі підпалили кілька автівок на автостоянці біля зовнішньополітичного відомства, а ліванські сили безпеки відкрили вогонь.
10 серпня ліванський уряд подав у відставку.
18 серпня заарештували Гасана Крейтема, генерального директора порту в Бейруті. Також ордер на арешт вручили Бадрі Дахеру, голові митної служби Лівану.
11 вересня в порту Бейрута знову спалахнула масштабна пожежа. Інцидент стався на складі з автомобільними покришками. Рятувальники насилу ліквідували вогонь, до гасіння пожежі залучали військові гелікоптери.

Довідка
Ліван був заселений фінікійськими племенами близько 3 тис. р. до Р. Х., з того часу його узбережжя отримало назву Фінікія. У VI-IV ст. до Р. Х. територія Лівану входила до складу Персії, потім — до імперії Олександра Македонського, Селевкидів, а з I ст. до Р. Х. — Римської імперії. Після арабських завоювань VII ст. сюди починають проникати арабська мова й іслам. У XII ст. територія Лівану увійшла до складу Єрусалимського королівства хрестоносців. З 1261-го Ліван перебував у складі Єгипту. Після вигнання хрестоносців із Сирії 1291 року друзький клан Бухтур утвердився в Бейруті, і його представники пішли на службу до єгипетських мамлюків. З 1517 року Ліван переходить до складу Османської імперії. З 1918-го Ліван підпадає під протекторат Франції. Останні британські й французькі солдати покинули територію Ліван 1946 року у. 1973-го почалися озброєні зіткнення між ліванськими урядовими військами та палестинськими загонами, створеними переселенцями під час Шестиденної війни. Ліванські мусульмани підтримали палестинців, що 1975 року призвело до початку громадянської війни в Лівані, яка закінчилася Таїфською угодою 1989-го.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply