Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

КНР підтримала вимогу РФ заблокувати вступ України до НАТО

Автор:

|

Лютий 10, 2022

|

Рубрика:

КНР підтримала вимогу РФ заблокувати вступ України до НАТО
Сі Цзіньпін та Володимир Путін, Пекін, 4 лютого

Доки увесь світ спостерігає за перебігом зимових Олімпійських ігор у Пекіні, експерти обговорюють підсумки перемовин лідерів Китайської Народної Республіки (КНР) та Російської Федерації (РФ). Сі Цзіньпін і Путін перед церемонії відкриття Олімпіади підписали спільну заяву, в якій виступили проти подальшого розширення НАТО на схід. Проросійські посіпаки в Україні миттєво здійняли радісний ґвалт: ось, мовляв, і кінець євроатлантичним прагненням українців. Насправді ж у величезному документі жодного разу не згадують Україну, там також не використовують слова «союзники» щодо відносин РФ та КНР. Заява, радше, є спробою задекларувати якийсь «спільний фронт» проти США, ніж реальною підтримкою Пекіном аґресивних намірів Москви щодо Києва.

«Дружба не має меж»
У заяві йдеться, що РФ і КНР «глибоко стурбовані серйозними викликами у сфері міжнародної безпеки», виступають проти дій зовнішніх сил щодо «підриву безпеки та стабільності у спільних суміжних реґіонах». Також зазначають, що Москва і Пекін виступають проти «кольорових революцій», мають намір «протистояти втручанню зовнішніх сил під будь-яким приводом у внутрішні справи суверенних країн» і будуть нарощувати взаємодію. Зокрема, в документі зазначили, що «дружба між нашими країнами не має меж».
«Сторони виступають проти подальшого розширення НАТО, закликають Північноатлантичний альянс відмовитися від ідеологізованих підходів часів «холодної війни», поважати суверенітет, безпеку й інтереси інших країн, різноманіття їхніх цивілізаційних і культурно-історичних укладів, об’єктивно та справедливо ставитися до мирного розвитку інших держав», — йдеться в заяві. Також там зазначають, що КНР «з розумінням ставиться та підтримує висунуті РФ пропозиції щодо формування довготермінових юридично обов’язкових гарантій безпеки в Європі».
Путін висловив підтримку позиції КНР щодо невизнання незалежності Тайваню та підтримав тезу, що Тайвань є невід’ємною частиною комуністичного Китаю. РФ також анонсувала нову газову угоду з КНР і пожвавлення торгівлі між країнами в національних валютах «через непередбачуваність щодо використання американського долара».

Про «зраду» не йдеться
Насправді, нічого надзвичайного не сталося. Москва і Пекін, маючи спільне протистояння з Вашинґтоном, мусіли так чи інакше продемонструвати ознаки якогось «союзу». Путін зі своїми аґресивними планами щодо України в очах світу давно перетворився на таку собі мавпу з гранатою. Що є стосується Сі Цзіньпіна, то його зоряний час як господаря Олімпійських ігор затьмарив дипломатичний бойкот із боку низки західних країн, уряди яких хочуть таким чином продемонструвати засудження порушень прав людини в КНР, зокрема, щодо уйгурів, а також політики Пекіна щодо Тайваню та ситуації в Південно-Китайському морі.
«РФ потрібен потужний союзник через її ізоляцію від Заходу, а КНР потрібен надійний міжнародний партнер із реґіональною проєкцією сили, щоб посилити свої глобальні позиції та глобальний геополітичний вплив», — вважає Веліна Чакарова з Австрійського інституту європейської політики та політики безпеки.
Путін намагається повернути собі сферу впливу часів СРСР, куди мали б увійти колишні радянські республіки, своєю чергою, Сі Цзіньпін стурбований тріщинами в дипломатичній блокаді Тайваню (як писав «Міст», у листопаді минулого року в Литві відкрили офіційне представництво цієї острівної республіки. — Ред.). І там, і там аґресивні наміри наштовхуються на протидію США. Зокрема, в жовтні минулого року Джо Байден у телефонній розмові із Сі Цзіньпіном учергове наголосив на необхідності дотримуватися угоди щодо Тайваню.
Ось як перемовини лідерів РФ і КНР прокоментував Російській службі «Голосу Америки» Пол Ґобл, американський політолог, колишній радник держсекретаря США: «Гадаю, що Пекін явно намагався надіслати сигнал про бажання тісніших відносин із РФ, але водночас стурбований конфліктом між Москвою та Заходом, який може мати наслідки і для нього. Особливо після попереджень Вашинґтону: якщо КНР спробує допомогти РФ обходити санкції, то й щодо самого Пекіну може ввести санкційний режим. Я думаю, що це була спроба продемонструвати взаємну підтримку, не роблячи конкретних кроків, які були б незворотними. Навіть газова угода на 30 років — це просто привід щось спільно підписати двом лідерам, бо КНР у будь-якому разі намірялася купувати цей газ».
Зазначимо, що Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки, заявив, що КНР також зазнає економічних втрат у разі російського вторгнення до України. В етері телеканалу ABC він зазначив, що «спрямовані проти РФ санкції матимуть прямий вплив на КНР, оскільки вони вдарять по фінансовій системі РФ, яка, звісно ж, пов’язана з китайською економікою».
Своєю чергою, Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, коментуючи китайсько-російську заяву, наголосив, що питання про розширення чи не розширення Альянсу стосується винятково права суверенних держав обирати власний шлях. «Йдеться про повагу до незалежного вибору незалежних країн не повертатися до епохи сфер інтересів, коли великі держави вирішували, що інші можуть робити або не можуть» — зазначив він.
Тож зрозуміло, що про чергову «зраду». не йдеться Доки заголовки західних медіа рясніють словосполученнями на кшталт «Путін нападе вже завтра», в офіційній китайській пресі Україну практично не згадують. Редакційних статей або коментарів, що виражають китайську підтримку аґресивній політиці Путіна, також немає. Натомість КНР має в Україні свої інтереси, адже остання є одним із найбільших постачальників зерна та соняшникової олії. Зрозуміло, що російсько-український воєнний конфлікт міг би зірвати необхідні китайцям поставки.
Хоча накапостити Україні Володимир і Сі таки здатні. «Річ у тім, що КНР не має наміру втручатися в українське питання, бо КНР не втручається у потенційно гарячі конфлікти за межами Азії. Занадто великі витрати. І РФ не збирається втручатися, принаймні, активно, в суперечку навколо Тайваню. Але що може статися — якщо українське питання дійде до резолюції Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН), Пекін підтримає Москву або спробує обмежити якісь дії. І, певна річ, РФ, якщо будь-коли будуть намагатися визнати Тайвань через ООН, підтримає КНР», — пояснив Російській службі «Голосу Америки» Скотт Лукас, професор політології.
Як повідомляв «Міст», президент Туреччини знову хоче стати посередником між Зеленським і Путіним.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply