Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Іран повертається на ринок нафти

Автор:

|

Липень 23, 2015

|

Рубрика:

Іран повертається на ринок нафти

Добування нафти

Іран націлений на ті ж ринки, з якими працюють компанії РФ. Таким чином у російських нафтовиків дохід скоротиться, а конкуренція — зросте. Вирішення ситуації з іранською ядерною програмою може призвести до появи на світовому ринку нафти ще одного потужного гравця, що вдарить насамперед по російській нафтовій галузі.
На минулому тижні Іран і «шістка» міжнародних посередників досягли історичної угоди про врегулювання багаторічної ядерної проблеми. Якщо всі пункти договору буде виконано, з країни знімуть накладені Організацією Об’єднаних Націй, США й Європейським Союзом економічні санкції. Однак президент США застеріг, що якщо іранська сторона буде порушувати домовленості, то «санкції можна буде повернути».
Мохсен Камсарі, директор із міжнародних зв’язків іранської національної нафтової компанії NIOC, заявив, що Іран намагатиметься після зняття санкцій максимізувати експорт нафти, а також відновити свою частку на європейському ринку в обсягах 42-43 %. Раніше він казав, що в разі зняття санкцій його країна буде готова знову виходити на європейські ринки «за спотовими угодами», поки європейські партнери закінчують свої річні контракти.
Загалом ринок уже готовий до такого сценарію. Іран входить до Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) і є одним із найбільших світових експортерів цього енергоносія. До запровадження санкцій, що стартували в середині 2000-х рр., експорт країни становив близько 2,5 млн барелів нафти на добу. Зараз, за даними ОПЕК, Іран експортує 1,9 млн барелів на добу, здебільшого — в країни Азійсько-Тихоокеанського реґіону. Загальносвітовий обсяг експорту сирої нафти — 39,8 млн барелів у день.
На тлі інформації про досягнення угоди з Іраном «чорне золото» на світових ринках вже впало в ціні — до 57,67 USD за барель. За словами аналітиків, це пов’язано з тим, що ринок нафти зараз перенасичений — видобуток на 2,5 млн барелів на день вищий за споживання, тому реагує на будь-який негатив і може просісти до 55 USD за барель. Салах Зебрі, міністр енергетики Алжиру, вже заявив, що готовий скликати позачергове засідання ОПЕК для обговорення способів підвищення цін на нафту до «задовільних».
Новий гравець на ринку нафти б’є головним чином по РФ. Тому російські експерти жваво обговорюють цю новину. Вони вважають, що повернення Ірану на експортний ринок нафти обов’язково призведе до зниження цін. Михайло Крутихін, головний аналітик агенції «Русэнерджи», впевнений, що це — єдино можливий сценарій. «Іран буде відвойовувати втрачені позиції на ринках Європи, Китаю й Індії, в першу чергу — надаючи знижки. На тлі наявного на ринку нафти надлишку пропозиції над попитом це серйозно вдарить по компаніях, які не зможуть впоратися з низькими цінами», — пояснив він.
Але амбіції Ірану не обов’язково будуть збігатися з його можливостями. За словами Олексія Кокіна, старшого аналітика команії «Уралсиб», у разі скасування санкцій Іран може постачати на ринок додатково 500 тис. барелів нафти на день і ще стільки ж — після розконсервації свердловин. «Зараз вони заглушені, й як поведуть себе родовища, коли робота знову розпочнеться, сказати складно, але приблизно такий обсяг — реальний», — поінформував він.
Крім того, додатковий 1 млн барелів у день — не такий вже великий обсяг. Упродовж року це — 50 млн т. для порівняння, російський «Сургутнафтогаз» за рік видобуває 60 млн т. «Санкції знімуть ближче до грудня, тобто, є ще п’ять місяців для того, щоб звикнути до нових реалій. Вийти на обсяг в 1 млн т у день Іран зможе не раніше середини 2016-го», — додав експерт. Тож серйозний додатковий іранський обсяг з’явиться на ринку не раніше ніж через рік.
Російським нафтовикам у цій ситуації не залишається нічого, крім як змиритися та працювати, забувши про колишні високі ціни. «Вітчизняним нафтовим компаніям доведеться згорнути низку інвестиційних програм і скоротити обсяг буріння, а також знизити експорт», — вважає п. Кокін.
Бюджет РФ на цей рік скорегований, виходячи з середньорічної ціни нафти Urals у 50 USD за барель. На 2016 рік закладена ціна 60 USD, на 2017 рік — 65 USD за барель. Поки що ці параметри дотримуються, але далі все може змінитися.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply