Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Іран погрожує розширити радіус дії ракет

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

Іран погрожує розширити радіус дії ракет

Амір Алі Хаджизаде

Амір Алі Хаджизаде, командувач Корпусу вартових ісламської революції, заявив, що Іран провів нове випробування балістичної ракети.

«Може вразити»
На початку грудня іранський бригадний генерал Амір Алі Хаджізаде підтвердив повідомлення Майка Помпео, державного секретаря США, що в Ісламській республіці випробували балістичну ракету середньої дальності, яка здатна нести багато боєголовок і може вразити будь-яку точку Близького Сходу та частину Європи. Причому в Ірані провели нове випробування балістичної ракети попри те, що 1 грудня п. Помпео попередив, що це суперечить ядерній угоді, закріпленій резолюцією Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН).
Однак коли Ірану запропонували 2015 року в ядерній угоді припинити тестування балістичних ракет, то чіткої заборони щодо цього тоді запроваджено не було. Тому, за даними інформаційної агенції AFP, в Ірані щороку відбуваються в середньому по 40-50 ракетних випробувань.
У Тегерані й раніше заявляли, що не мають намірів припиняти ракетну програму. Однак коли в США били на сполох, що в Ірані може розробляти ракети, здатні нести ядерні боєголовки, то там це заперечували.
Попри це, президент Трамп заявив у травні ц. р. про вихід США з міжнародної угоди щодо ядерної програми Ірану та пояснив, що ця угода була недосконалою, оскільки не передбачала обмежень на розробку балістичних ракет Ірану або на втручання у внутрішні справи інших держав, як це сталося у Сирії, Ємені, Лівані й Іраку. Відтак, за даними спецслужб низки західних країн, Іран 2018-го значно розширив програму ракетних випробувань, збільшивши кількість випробувань ракет малої та середньої дальності.
А в жовтні 2018 року завдав ракетного удару по терористичній організації «Ісламська держава» (ІД) у Сирії після того, як це ті взяли на себе відповідальність за теракт в Ірані.
Однак керівник Аерокосмічних сил Корпусу стражів ісламської революції Алі Хаджізаде пригрозив, що в іранців «є потенціал для збільшення радіусу власних балістичних і крилатих ракет». За його словами, радіус дії ракет у 2 тис. км не є якимось остаточним рішенням, а «визначається потребами».
При цьому він наголосив на тому, що ключові ворожі бази в реґіоні розташовані на відстані від 300 до 800 км від Ірану. А німецьке видання Welt am Sonntag (WAMS) повідомляло посиланням на документи спецслужб низки західних країн, що 2018 року в Ірані значно розширили програму ракетних випробувань.
За цими даними, іранці здійснили 2018-го не менше семи випробувальних запусків ракет середньої дальності і не менше п’яти разів запускали ракети малої дальності та крилаті ракети. У двох випадках ракети малої дальності застосовувалися в ході операції проти ІД у Сирії. Тим часом протестовані Іраном ракети середньої дальності можуть досягти території деяких південно-східних країн Європейського Союзу (ЄС).
Для порівняння, 2017-го в Ірані, за інформацією WAMS, провели чотири випробування ракет середньої дальності і лише одне — ракети малої дальності. При цьому, як зауважили в німецькому виданні, випробування ракет в Ірані суперечить умовам угоди, яку уклало його керівництво 2015 року зі США, Росією, Китаєм, Великою Британією, Францією та Федеративною Республікою Німеччина (ФРН) і закріпленої резолюцією 2231 Ради Безпеки (РБ) ООН, яка передбачає обмеження Тегераном своєї ядерної програми в обмін на скасування міжнародних санкцій і односторонніх обмежувальних заходів, запроваджених США й ЄС.
Але в травні ц. р. Вашинґтон вийшов з угоди, звинувативши Іран в недотриманні угоди та підтримці тероризму. Тому уряди ФРН, Франції та Великої Британії звернулися на початку жовтня до РБ ООН, висловивши стурбованість у зв’язку з випробуваннями ракет в Ірані.

Навіть атомний авіаносець не спинив
А на початку грудня Міністерство закордонних справ ФРН і держсекретар США Майкл Помпео звинуватили Тегеран у порушенні резолюції 2231 РБ ООН тестовим запуском ракети середньої дальності. Представник Збройних сил Ірану відповів тоді, що ракетні випробування «проводять для оборони» й їх продовжать.
Відтак Джеремі Гант, міністр закордонних справ Об’єднаного Королівства, заявив, що й він «глибоко стурбований випробуванням Іраном балістичної ракети середньої дальності — провокаційним, загрозливим і несумісним з Резолюцією РБ ООН 2231». Він також висловив рішучість «припинити дестабілізуючу програму балістичних ракет Ірану».
В офісі французького президента Еммануеля Макрона підтримали Велику Британію, заявивши, що випробування були «провокаційними та дестабілізуючими», й закликали Іран припинити всі випробування балістичних ракет, здатних нести ядерні боєголовки.
Ці заяви пролунали після того, як адміністрація Дональда Трампа закликала Європу запровадити жорсткі нові санкції проти Ірану у зв’язку з його програмою балістичних ракет. Держсекретар Помпео наголосив, що випробування в Ірані порушують резолюцію 2231 РБ ООН, яка забороняє Ірану будь-яку активність, пов’язану з балістичними ракетами, призначеними для доставки ядерної зброї, включаючи запуски з використанням таких технологій балістичних ракет. Глава Держдепу також зауважив, що кількість ракетних випробувань Ірану продовжує зростати, і це «акумулює» ризики ескалації в реґіоні.
Газета The Wall Street Journal повідомила з посиланням на високопоставлених чиновників., що США також спрямували в Перську затоку атомний авіаносець John C. Stennis класу «Німіц». За даними цього видання, основною причиною відправки авіаносця була демонстрація сили перед Іраном і тиск на Тегеран. Але в Ірані засвідчили новими випробуваннями, що вона не спрацювала.
За словами співрозмовників The Wall Street Journal, поява групи військових кораблів у Перській затоці мала змусити керівників Ірану добре подумати перед тим, як застосовувати силу. Однак в Ірані відповіли на це заявою Мухаммеда Джавада Заріфа, міністра закордонних справ, що «США нашпигували Близький Схід зброєю, кількість якої перевищує потреби цього реґіону».
В Ірані також не приховують, що шантажують своїми ракетами Захід, аби домогтися скасування заборони купувати їхню нафту. Зокрема, Алі Акбар Салехі, голова Організації атомної енергетики Ірану, заявляв: «Компанії Євросоюзу побоюються купувати іранську нафту, адже їм загрожують санкції США, які вони відновили. Тому Іран відновить збагачення урану до рівня озброєння, якщо ЄС не стане купувати його нафту відповідно до угоди 2015 року. Якщо ми не можемо продати нашу нафту, і ми не користуємося фінансовими операціями, то не думаю, що дотримання цієї угоди буде корисним для нас».
Шантажують в Ірані й погрозами на адресу Ізраїлю. Зокрема, Хасан Рухані, президент Ірану, нещодавно назвав його «раковою пухлиною Близького Сходу, створеною західними країнами для просування своїх інтересів на Близькому Сході». Іран також продовжує підтримувати воєнізовані організації «Хізбалла» і «Хамас».
А в листопаді ц. р. Амір Алі Хаджизаде пригрозив Сполученим Штатом ракетним ударом по їхніх військових базах, «якщо вони його спровокують». За його словами, між Тегераном і Вашинґтоном зростає напруженість, а бази США в Афганістані, Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) і Катарі, а також американські авіаносці в Перській затоці перебувають у радіусі дії іранських ракет».
Водночас, командир Хаджизаде наголосив, що іранські військові підвищили точність своїх ракет і, зокрема, зможуть влучити в авіабазу Аль-Удейд у Катарі, базу Аль-Дафри в ОАЕ і базу Кандагар у Афганістані, де перебувають війська США. Натомість у Міністерстві закордонних справ Ірану виключили можливість проведення перемовин щодо перегляду ядерної угоди від 2015 року. Про це повідомили в інформаційній агенції Reuters із посиланням на Джавада Заріфа, очільника іранського зовнішньополітичного відомства, котрий запевнив при цьому, що «іранський народ вистоїть проти санкцій США».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply