Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Індію накрив потужний коронавірусний шторм

Автор:

|

Травень 10, 2021

|

Рубрика:

Індію накрив потужний коронавірусний шторм
В Індії люди самі спалюють трупи ковідників

Індія продовжує дужче за всіх у світі страждати від коронавірусу. Країна б’є рекорди за кількістю хворих, там уже майже половина всіх виявлених випадків у світі. Щодня від Covid-19 в Індії помирає кілька тисяч людей. Масштаби лиха стали повною несподіванкою для індійської влади, яка ще в січні ц. р. запустила найамбітнішу програму масової вакцинації у світі. «Світова фабрика» медичних препаратів заявляла про наявні у неї потужності для виробництва сотень мільйонів доз вакцин на своїй території — причому як національних, так і закордонних.

Занижені показники
Нарендра Моді, прем’єр-міністр Індії, заявив, що країну накрив «коронавірусний шторм». Причиною стрімкого поширення інфекції став новий, більш заразний і небезпечний варіант коронавірусу, який сформувався на території Індії.
Медична система країни не може впоратися з такою кількістю хворих. У Делі й інших містах померлих стільки, що їхні тіла доводиться спалювати і вдень, і вночі прямо на вулицях. Журналісти, котрі не довіряють державній статистиці, особисто ведуть підрахунки спалених у крематоріях. За їхніми даними, реальне число жертв коронавірусу в деяких містах удесятеро перевищує офіційні дані.
Індія стала найгіршим епіцентром пандемії коронавірусу в світі, зафіксувавши більше 17,6 млн випадків заражень. Але експерти бояться, що реальне число може бути в 30 разів більшим. Це означає, що насправді в країні вже більше пів мільярда інфікованих.
«Індія — катастрофічний приклад країни з населенням, яке, звісно ж, не досягло колективного імунітету проти Covid-19. Багато розповідають про розвал тамтешньої системи охорони здоров’я, про відсутність кисню для ушпителених пацієнтів і про спалювання тіл на вогнищах на вулицях. Індія виробляє вакцини проти коронавірусу, зокрема, AstraZeneca. Але частка імунізованого населення все ще дуже мала, і, на жаль, вразливих людей більш ніж достатньо, тож вірус продовжує поширюватися», — розповів Майкл Гед, старший науковий співробітник кафедри глобальної охорони здоров’я Саутгемптонського університету.
Індійські медики й учені в Індії вже давно застерігають, що кількість випадків Covid-19 і смертей від хвороби істотно занижена з низки причин: погана інфраструктура, людські помилки, низький рівень тестування. «Всі знають, що і підрахунок заражених, і кількість загиблих занижені. Так було завжди. Торік ми полічили, що лише один із 30 випадків зараження виявили за допомогою тестів. Цього року показники смертності, вочевидь, також дуже недооцінені. На місцях ми бачимо значно більше смертей, ніж було зафіксовано офіційно», — заявив Раманан Лаксмінараян, директор Центру динаміки захворювань Індії.

Примарні успіхи
Коли у вересні 2020-го перша хвиля Covid-19 почала спадати, індійський уряд вказав на низьку кількість померлих як доказ свого успіху в боротьбі з пандемією. Цей арґумент став підставою для скасування низки обмежень. Прем’єр Моді відзначив низькі показники як ознаку зростання довіри людей. Він пообіцяв, що вся країна вийде з битви проти Covid-19 переможцем.
Однак індійська система охорони здоров’я погано профінансована. «Навіть у нормальні часи лише 86 % померлих по всій країні реєстрували в урядових системах. І лише у випадку 22 % зареєстрованих смертей була вказана офіційна причина смерті, підтверджена лікарем», — поділився доктор Хемант Шеваде.
Більшість людей в Індії помирають удома або деінде, але не в лікарнях. Тож зазвичай лікарі причину смерті не підтверджують. І ця проблема лише погіршилася під час другої хвилі пандемії, яка перевантажила лікарні. Не маючи куди подітися, пацієнти з Covid-19 помирають удома, в залах очікування, на подвір’ях переповнених лікарень.
Багато лікарень змушені відмовляти пацієнтам у прийомі. У деяких лікарнях закінчився кисень і пацієнти просто задихаються. В Індії, як раніше в Латинській Америці та низці країн Африки, сформувався чорний ринок кисню — 60-літровий балон вартістю 80 USD на чорному ринку продають за 660-1 300 USD. У райони країни, що постраждали особливо відчутно, кисень перевозять потягами, які індуси називають oxygen train. І хоча ситуація з проведенням тестів і Індії зараз покращилася, реальні масштаби другої хвилі нищить Індію значно потужніше, ніж запевняє влада.

Глобальні наслідки
Інститут сироватки крові в Індії — одна з найважливіших установ у світі. Він виробляє вакцину AstraZeneca у великих кількостях і є ключовим постачальником для багатьох країн. Проте експорт із Індії скоротився, і не стане несподіванкою, якщо індійський уряд вирішить залишити більше цінної вакцини для своїх громадян.
«Гуманітарна криза в Індії справить значну побічну дію, яка ще довше підтримуватиме поширення пандемії. Вона демонструє, як залежність від невеликої кількості виробничих об’єктів для випуску такої життєво важливої продукції може призвести до летальних наслідків», — констатує д-р Гед.
Тож низка країн вирішила надіслати Індії допомогу. США відправили сировину, необхідну для виробництва вакцини AstraZeneca, а також терапевтичні препарати, набори для експрес-діагностики, апарати для штучної вентиляції легень і захисне обладнання для медиків. Велика Британія надіслала до Індії 495 кисневих концентраторів, 120 неінвазивних вентиляторів і 20 ручних вентиляторів. Франція і Німеччина також відправили кисень. Навіть Пакистан, ворог Індії, також запропонував медичне обладнання та матеріали.

Новий штам
Причиною руйнівної другої хвилі міг стати новий штам. 24 березня ц. р. стало відомо, що в Індії виявили новий тип Covid-19. Міністерство охорони здоров’я Індії повідомило, що новий штам має подвійну мутацію. Та ще на початку березня індійський уряд отримував попередження від учених про небезпеку нового, більш заразного, штаму коронавірусу, та їх ніхто не слухав. За словами наукових консультантів, мільйони людей без масок відвідували релігійні фестивалі та політичні мітинґи, які проводив Нарендра Моді, лідери панівної партії й опозиційні політики. Інформаційна аґенція Reuters повідомляє, що документ із попередженням про новий небезпечний варіант коронавірусу передали високопосадовому індійському чиновнику, котрий підпорядковується безпосередньо прем’єр-міністру країни, але реакції на нього не було.
Індійська мутація коронавірусу породжує все більше запитань. Як заявили у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ), індійський варіант коронавірусної інфекції може становити загрозу навіть для тих, хто вже перехворів або вакцинувався.
27 квітня ц. р. ВООЗ повідомила, що мутації Covid-19, виявлені в Індії, вказують на велику заразність нового штаму і його стійкість до антитіл як у тих, хто перехворіли, так і у вакцинованих. Це потенційно може призвести до того, що заразитися знову можуть усі.
За результатами досліджень, ці мутації здатні вплинути на ефективність лікування антитілами та спричинити нейтралізацію їхнього позитивного впливу. Також новий штам має вищу здатність викликати захворювання або смерть організму.
Свою чергою, Джеффі Барретт, директор Ініціативи з геноміки Covid-19 в інституті Wellcome Sanger (Велика Британія), зазначив, що індійський варіант упродовж останніх місяців широкого поширення не набув, що, на його думку, дозволяє припускати, що він не такий уже і заразний. Проте інші вчені з ним не погоджуються. І, схоже, вони мають рацію. В індійському штаті Махараштра більше 60 % усіх виявлених випадків заражень коронавірусу викликані саме індійським варіантом.

Поширення світом
У ВООЗ продовжують з’ясовувати причини швидкої зміни вірусу. Одним із головних чинників вважають проведення масових заходів, де люди активно заражалися. Також вплив могло надати ослаблення карантинних обмежень.
За словами Таріка Яшаревича, офіційного представника ВООЗ, більш заразний варіант вірусу є не єдиною причиною спалаху захворювання в Індії. «Ступінь, в який ці вірусні зміни відповідальні за різке збільшення випадків захворювання, залишається незрозумілим, оскільки є й інші фактори, такі, як нещодавні великі збори, які, можливо, сприяли зростанню», — зазначив він. — Крім цього, на систему охорони здоров’я Індії випало додаткове навантаження, бо люди в паніці прямували в лікарні, попри те, що могли лікуватися вдома».
Занадто швидке пом’якшення карантинних обмежень в Європі може призвести до нових спалахів Covid-19, як це зараз спостерігають в Індії. Про це попередив Ганс Клюґе, директор реґіонального європейського бюро ВООЗ. За його словами, послаблення протиепідемічних заходів за умови поширення більш заразних варіантів коронавірусу та низького охоплення населення щепленнями від Covid-19 може стати передумовою «ідеального шторму в будь-якій країні». «Ситуація в Індії може статися де завгодно», — зауважив експерт, і як у воду глядів: випадки зараження «індійським» варіантом коронавірусу вже зафіксували у Великій Британії, Румунії, Франції, Польщі та Чехії.
Як повідомляв «Міст», Біл Ґейтс назвав загрози, гірші за пандемію коронавірусу.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply