Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Хто переміг в азербайджансько-вірменській війні?

Автор:

|

Листопад 19, 2020

|

Рубрика:

Хто переміг в азербайджансько-вірменській війні?
Російські миротворці

Прем’єр-міністр Республіки Вірменія Пашинян, президент Азербайджану Алієв і Путін підписали спільну заяву про повне припинення військових дій у Нагірному Карабасі (НКР), який ще називають Арцах, із опівночі 10 листопада. Мевлют Чавушоглу, міністр закордонних справ Турецької Республіки (ТР) привітав Азербайджан із підписанням угоди про припинення вогню. «Азербайджан домігся важливої перемоги на фронті і за столом перемовин. Від щирого серця вітаю його з цим щасливим досягненням. Ми залишимося однією нацією, одним серцем із нашими азербайджанськими братами», — заявив він. Однак насправді у цій війні переміг не Азербайджан, а Російська Федерація (РФ), яка зуміла створити на планеті ще один заморожений конфлікт.

Миротворці
Із 6.00 11 листопада РФ розпочала розгортання в НКР миротворців паралельно з виведенням вірменських підрозділів. Перші чотири літаки Іл-76 вилетіли з летовища Ульяновськ-Східний. На облавку повітряних суден був особовий склад «миротворчого з’єднання», автомобільна техніка, бронетранспортери та матеріальні засоби. Потім стало відомо про виліт ще двох літаків.
Основу контингенту складають підрозділи 15-ї окремої мотострілкової бригади Центрального військового округу РФ. Для контролю за дотриманням домовленостей про припинення військових дій російські наглядові пости виставляють вздовж лінії зіткнення в НКР та уздовж Лачинського коридору, що сполучає Вірменію та Нагірний Карабах. Командування миротворчою операцією розмістилося в місті Степанакерт.
Натомість Мевлют Чавушоглу заявив, що ТР також братиме участь у контролі за перемир’ям у НКР. А Реджеп Таїп Ердоган, президент ТР, натягнув на турецьких миротворців у районі конфлікту. Однак це одразу ж заперечив Дмитро Пєсков, прессекретар Кремля. «Текст угоди про капітуляцію, яку підписали Азербайджан і Вірменія за посередництва Росії, не містить положення про присутність у Нагірному Карабасі турецьких військових, — запевнив він. — Йшлося про створення на азербайджанській території центру моніторингу умов припинення вогню в Азербайджані, а не на території, яку утримує Баку в НКР».
Речник наголосив, що РФ у частині визначення статусу Нагірного Карабаху виходить із відповідних резолюцій Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН). «У цьому документі не йдеться про статус Карабаху. Тож ми продовжуємо виходити з усіх відповідних основних актів міжнародного права», — повідомив він.
За словами п. Пєскова, США та Франція, які є співголовами Мінської групи Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) з врегулювання конфлікту в Карабасі, участі в підготовці угоди щодо припинення вогню в цьому реґіоні не брали. «Це тристороння заява», — пояснив він і додав, що заходи розраховані на п’ятирічні терміни, які можуть подовжувати.

Вірменський народ — проти
Натомість у Вірменії протестувальники не погодилися з умовами своєї капітуляції. В Єревані, столиці країни, минулого тижня захопили трибуну парламенту з вимогою сформувати новий уряд, який зможе скасувати участь у домовленостях із припинення бойових дій у НКР. Нечисленна охорона намагалася завадити юрбі, проте мітинґарі зім’яли охоронців та увірвалися в залу засідань і стали вимагати продовження бойових дій у Карабасі.
Опозиційні фракції висунули вимогу скликати позачергове засідання парламенту, щоб анулювати угоду про припинення військових дій у НКР. «Необхідною є участь також щонайменше 25 депутатів із панівної фракції», — заявила Наїра Зограбян, депутатка опозиційної фракції «Процвітаюча Вірменія».
Вона закликала громадян, котрі перебували у будівлі парламенту, покинути її. «Ми обговорюємо з юристами, наскільки парламент уповноважений анулювати цю угоду, або рішення, або заяву щодо Карабаху», — зазначила політикиня та додала, що в порядку денному опозиційних партій є й питання про відставку прем’єр-міністра Вірменії.
Останній вирішив виправдовуватися. Він пояснив підписання угоди щодо Нагірного Карабаху з РФ та Азербайджаном відсутністю вибору. «Ми повинні зрозуміти, що наша армія билася проти терористів, другої місії НАТО й армії Азербайджану, — заявив Нікол Пашинян. — Армія заявила, що потрібно зупинитися, тому що перспектив вирішення клопотів немає, а ресурс виявився вичерпаним».
Глава уряду також запевнив, що в країні виникла проблеми зі системною мобілізацією. «Практика засвідчила, що цивільні, на жаль, не настільки готові повноцінно брати участь у бойових діях, вони швидко втрачають боєздатність, що створює проблеми», — пояснив він.
Нікол Пашинян узяв відповідальність за ситуацію навколо НКР на себе. «Так, я несу відповідальність за цю ситуацію й нестиму. Це велика невдача для нас, велика катастрофа, великий траур за втрачені життя, але вірю, що Вірменія й Арцах мають жити, повинні зміцнюватися, посилюватися, мусять переглянути колишні сприйняття з різних питань, — заявив він. — Треба зафіксувати, що ми впали, але не скотилися в прірву, ми вчасно прийняли рішення зупинитися. В іншому випадку наш стан був би набагато гіршим. Необхідно засвоїти уроки, це може допомогти майбутньому розвитку нашої країни».
Крім цього, прем’єр заявив, що війна могла б бути відвернена, якби Єреван погодився віддати п’ять районів навколо Карабаху. «Але й у цьому випадку статус Карабаху не був би остаточно вирішений. Що б мені сказали, якби я запитав, чи здати ці території навколо Карабаху? Гадаю, ніхто б не погодився, у т. ч. я», — зазначив він.
Своєю чергою, Араїк Арутюнян, президент невизнаної Нагірно-Карабаської республіки, пояснив підписання угоди загрозою втратити всю територію НКР. «Зважаючи на важку ситуацію, виходячи з необхідності уникнути подальших великих людських втрат і повної втрати Арцаха, я дав свою згоду на припинення війни», — повідомив він.
Водночас Армен Саркісян, президент Вірменії, вирішив ініціювати політичні консультації для обговорення умов припинення війни в НКР. За його словами, про підписання заяви з припинення вогню він дізнався зі засобів масової інформації, а в жодних перемовинах участі не брав.
Відтак 17 опозиційних партій Вірменії вирішили створити Комітет національного порятунку. Про це поінформував Ішхан Сагателян, представник партії «Дашнакцутюн». «Нікол Пашинян повинен піти у відставку, після цього сформуємо тимчасовий уряд, — заявив він. — Ніколе, ти повинен піти! Парламент повинен скликати позачергове засідання й усунути Пашиняна».
Натомість Служба національний безпеки Вірменії заарештувала Едуарда Шармазанова, колишнього віцеспікера місцевого парламенту. Крім нього, затримали лідера партії «Батьківщина» Артура Ванецяна, прессекретаря Шармазанова, а також колишнього віцеспікера Ара Саакяна.

Не все так просто
Однак Національні збори Вірменії так і не змогли зібратися на позачергове засідання, хоча для їхнього скликання і зібрали достатню кількість підписів. На засіданні планували розглянути проєкт рішення «Про обговорення ситуація, що склалася, та про шляхи виходу з неї, а також про неправомірність заяв підписаних прем’єр-міністром Вірменії Пашиняном, президентом Азербайджану Алієвим і президентом РФ Путіним 9 листопада 2020 року». Про те, що на засідання не прийшли депутати від провладної фракції «Мій крок», повідомив Едмон Марукян, голова опозиційної фракції «Освічена Вірменія». За його словами, від «Мого кроку» прибула лише віцеспікерка Лена Назарян.
Наслідки миру в НКР обговорили і в Європі. Євген Цимбалюк, постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні (Австрія), заявив, що російська влада РФ, яка окупувала частину територій України та Грузії, не може називати своїх військових у зоні нагірно-карабахського конфлікту «миротворцями». Він наголосив, що окупація Москвою частини суверенної грузинської території ставить під сумнів ефективність «миротворчої» ролі РФ загалом і в реґіоні Південного Кавказу зокрема. «Це дискредитує поняття миротворчої місії як такої в сенсі міжнародного права та Статуту ООН», — зазначив він на засіданні ОБСЄ.
Як повідомляв «Міст», парламент Туреччини схвалив відрядження своїх військових до Азербайджану.

Євген Клен

Гоп-ля
Після укладення перемир’я в Нагірному Карабасі президент Азербайджану у своєму відеозверненні висміяв прем’єр-міністра Вірменії. Ільхам Алієв наголосив, що в укладеній мирній угоді немає норми про статус НКР. «У цьому папері немає ні слова про статус Нагірного Карабаху. Ну що, Пашиняне, де твій статус? До біса відправився твій статус. Поки я президент, не буде статусу. Це частина Азербайджану», — запевнив азербайджанський лідер, при цьому він усміхався й активно жестикулював.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply