Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Громадяни України воюють на боці сирійської опозиції

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

Громадяни України воюють на боці сирійської опозиції

Мохамед Саїд Акіль, посол Сирії в Україні, заявив, що участь у війні в його країні на боці опозиційних сил беруть громадяни України. «Серед терористів є представники 83 держав, у тому числі України», — сказав він. Водночас дипломат зазначив, що не може вказати навіть приблизну кількість українців, які воюють пліч-о-пліч з опозицією. Він розповів, що опозиціонери зазвичай спалюють тіла вбитих бойовиків, тому в таких умовах важко вести якусь статистику.

Мустафа Джемілєв, голова меджлісу кримськотатарського народу теж визнав, що кримські татари приєдналися до сирійської опозиції. Він також наголосив, що кримськотатарський парламент не схвалює їхнього виїзду до Сирії й, узагалі, не рекомендує своїм співвітчизникам їхати туди. «Я знаю про один випадок, коли загинув кримський татарин. Але він — прихильник організації «Хізб-ут-Тахрір». Меджліс не підтримує виїзду наших краян на цю війну, тому що ми вважаємо, що це — не наша війна», — заявив народний депутат України.
«Серед прихильників «Хізб-ут-Тахрір» ведеться активна агітація, що треба допомагати братам. Меджліс не згоден із такою позиціє, бо не зрозуміло, хто там, по той бік. Башар Ассад, ми знаємо, – лайно. А там (в опозиції. — Ред.), на мою думку, – не краще», — додав він.
Також п. Джемілєв наголосив, що не можна говорити про якесь масове представництво українських татар на боці сирійської опозиції. До слова, київський інтернет-портал «Вести» повідомив, що українські найманці заробляють на війні в Сирії по 2,5 тис. USD на місяць.
Фазіль Амзаєв, голова «Хізб-ут-Тахрір», своєю чергою, спростував причетність його організації до відправки людей у Сирію. «Організація «Хізб-ут-Тахрір» не займається фінансуванням, відправленням чи підготовкою бойовиків або просто тих, хто співчуває, у «гарячі точки», у тому числі до Сирії», — повідомив п. Амзаєв.
У Міністерстві закордонних справ України заяви Мохаммеда Саїда Акіли про участь українців у сирійській війні на боці опозиції назвали безпідставними. «МЗС України вважає заяву п. Акіли неприйнятною та необґрунтованою, такою, що суперечить характеру відносин між народами двох країн», — підкреслюється в повідомленні. Дипломати запевняють, що немає жодних офіційних доказів таких фактів, а тому сирійці не мають права стверджувати подібне.
А ось американська газета The Washington Post, пославшись на дослідження неурядової організації C4ADS, поінформувала, що через український порт «Октябрськ» у Миколаївській області, швидше за все, здійснювалося постачання зброї в Сирію. Нібито деякі великі судна, що заходили в український порт задля експорту зброї Сирії, могли бути пов’язані з бізнесменами та компаніями, які мають вихід на урядовців Росії й України. Такого висновку автори розслідування дійшли, проаналізувавши дані транспондера (пристрій для фіксації руху судна). «Немає декларацій суднового вантажу чи супутникових фотографій, які би доводили, що судна перевозили зброю. Такі ж прогалини було зафіксовано, коли судно Ocean Fortune (саме воно фігурує в розслідуванні) і його сестринські судна доставляли важку зброю венесуельському лідерові Уґо Чавесу», — ідеться в публікації The Washington Post. При цьому українська судноплавна компанія Kaalbye Group нібито визнала, що судно Ocean Voyage відвозило до Сирії «вантаж подвійного призначення», але згодом рейсів уже не було.
Крім того, автори статті стверджують: порт «Октябрськ» є центром міжнародної мережі торгівлі зброєю, що поєднує Україну та Росію зі широким спектром клієнтів у цілому світі. Насамперед зброя експортується до Судану, Демократичної Республіки Конґо, М’янми, Венесуели, Китаю, Анґоли й Ірану. Водночас, видання повідомляє, що порт належить Україні, але функціонально контролюється Росією. Зокрема, мова йде про бізнесмена, який має тісні зв’язки з Кремлем. База даних транспондера виявила, що «Октябрськ» був найпопулярнішим місцем прибуття суден, котрі перебували у власності Сирії й плавали до портів України та Росії. Кілька сирійських вантажних кораблів здійснило десяток чи й більше зворотних подорожей між «Октябрськом» і одним із трьох найголовніших сирійських портів протягом січня 2012-го та до середини 2013 року.
Тим часом, число держав, що підписали заяву на підтримку односторонніх дій США щодо Сирії, зросло до 25 — додалося 14 нових країн. До них приєдналися Албанія, Хорватія, Данія, Естонія, Німеччина, Гондурас, Угорщина, Латвія, Литва, Марокко, Катар, Румунія й Об’єднані Арабські Емірати. Також підпис під документом поставило керівництво Косово, яке США визнають незалежною державою.
Минулого тижня заяву підписали 11 країн із G20 — США, Канада, Франція, Італія, Японія, Південна Корея, Саудівська Аравія, Іспанія, Туреччина та Велика Британія. «Ці країни послідовно підтримували жорстку резолюцію Ради безпеки (РБ) ООН, враховуючи те, що керівництво міжнародним реагуванням є відповідальністю Ради безпеки, але вони також визнають, що РБ залишається паралізованою, як це було протягом двох із половиною років. Світ не може чекати, поки закінчаться невдачею нескінченні процеси, які можуть призвести тільки до поглиблення страждань Сирії й міжнародної нестабільності, — сказано в заяві. – Ми підтримуємо зусилля Сполучених Штатів і інших країн щодо забезпечення заборони на використання хімічної зброї».
При цьому країни, які підписали заяву, переконані, що проблему не можна розв’язати військовим втручанням. «Визнаючи, що конфлікт у Сирії не має військового вирішення, ми підтверджуємо нашу прихильність до пошуку мирного політичного рішення шляхом повної реалізації Женевського комюніке 2012 року», — повідомили представники цих держав.
Натомість, Джон Керрі, державний секретар США, 9 вересня заявив, що Сирія може уникнути військової операції, якщо протягом тижня передасть контроль над усією хімічною зброєю до рук міжнародної спільноти. За словами п. Керрі, керівництво США цілковито усвідомлює, що вирішення сирійського конфлікту лежить суто в політичній площині. «Військового шляху тут просто немає, ми не плекаємо ілюзій щодо цього» , — запевнив чиновник після перемовин із своїм британським колегою Вільямом Гейґом. Причому Джон Керрі висловив припущення, що президент Сирії Башар Асад не погодиться на цю умову.
А між тим, президент США Барак Обама не знає, чи дасть команду про початок військової операції в Сирії, якщо Конґрес проголосує проти неї. Він також каже, що не має певності в тому, що члени федерального законодавчого органу Сполучених Штатів Америки проголосують ствердно за початок війни. Ідею ж Росії про передачу під міжнародний контроль хімічної зброї Сирії глава Білого дому назвав потенційно позитивним кроком. Але він переконаний, що міжнародний контроль над запасами хімічної зброї не вичерпає конфлікту в Сирії, однак це дасть змогу уникнути початку військової операції. Барак Обама також зауважив, що якщо Башар Асад відмовиться від хімічної зброї, то удар по Сирії буде поставлено на «паузу». Пізніше хімічна зброя має бути вивезена за межі країни й знищена. 11 вересня, коли верстався номер тижневика «Міст», сенат США все ще розглядав сирійське питання.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply