Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Європейські вчені допомагають китайським військовим

Автор:

|

Червень 14, 2022

|

Рубрика:

Європейські вчені допомагають китайським військовим
Китайський лідер Сі Цзіньпін під час відвідин Національного університету оборонних технологій

Науковці низки університетів Європи співпрацюють із ученими, пов’язаними з Народно-визвольною армією Китайською Народною Республікою (КНР). Це підтверджує спільне розслідування Deutsche Welle й її партнерів.

Приємний хлопець
«Цей хлопець був надзвичайно приємним, — згадує його колишній професор і науковий керівник докторської дисертації. Приємним та винятково талановитим». Професор пишався, що обдарований китайський дослідник навчається в його університеті в найбільш густонаселеній землі Німеччини — Північному Рейні-Вестфалії.
Тепер китайський IT-фахівець працює у Національному університеті оборонних технологій (NUDT) — центральній кузні кадрів для Народно-визвольної армії Китаю. Цей університет підпорядковується безпосередньо Центральній військовій раді КНР.
У Німеччині претендент на отримання наукового ступеню з КНР, який і раніше проводив дослідження в NUDT, вивчав технологію, яку в перспективі мали використовувати в безпілотних автомобілях. Можливо, вона допомагатиме рятувати життя у дорожньому русі за допомогою спеціальних мап, які дозволяють краще розпізнавати тривимірне оточення. Однак та ж технологія може стати в нагоді й у війні. Термін Dual-Use використовують у ситуаціях, коли можливе як цивільне, так і військове використання.
Ситуація, аналогічна історії з дослідником комп’ютерних технологій із КНР, могла б статися й у якомусь іншому університеті. Щоб з’ясувати, наскільки тісні зв’язки між європейськими університетами та китайськими, європейська дослідницька асоціація на чолі з нідерландською платформою розслідувань Follow the Money за підтримки німецького некомерційного дослідницького центру Correctiv зібрала та проаналізувала набір даних, що містить близько 350 тис. наукових публікацій. У проєкті під назвою «Розслідування про науку в Китаї» (China Science Investigation), беруть участь 12 європейських медіа.

Лідерська роль NUDT
Із початку 2000-го до лютого 2022 року між європейськими університетами та китайськими дослідниками, які мають тісні зв’язки з військовим сектором, реалізували майже 3 тис. спільних проєктів у таких чутливих дисциплінах, як штучний інтелект, комп’ютерна візуалізація та квантові дослідження.
На частку кузні кадрів NUDT припадає близько 2,2 тис. відповідних публікацій. Серед європейських університетів, що опублікували роботи за участю авторів із NUDT, майже половина — з Великої Британії, за ними йдуть Нідерланди та Німеччина.
«Саме тому розслідування зосереджено на цьому китайському університеті. Особливо в галузі техніки та природничих наук багато найталановитіших фахівців військової сфери навчаються там, — пояснює Алекс Джоске, австралійський експерт із питань КНР. — За кожною другою публікацією, можливо, стоїть китайський військовий офіцер, який навчався, працював і налагоджував відносини в європейському університеті, які дозволили здійснити таку співпрацю».
Офіційно така співпраця не заборонена. Насправді майже необмежена наукова співпраця з КНР досі була підкреслено бажаною з політичної точки зору, позаяк мала допомогти закріпитися на величезному китайському ринку.
На те, що інтенсивні взаємини у сфері бізнесу, науки та культури зможуть забезпечити демократичне відкриття авторитарної держави, сподівалися не лише у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН). Що ці плани не виправдалися, стало зрозуміло 2019-го, коли з’явилися перші повідомлення про систематичний утиск мусульманської меншини уйгурів у реґіоні Сіньцзян.

Ризики наукової роботи без обмежень
Пекінське керівництво не приховує своїх амбітних цілей. КНР хоче стати провідною світовою державою до 2050 року. Наука та техніка відіграють у цьому ключову роль. Китай проводить аґресивну стратегію злиття військових і цивільних технологій, що стирає кордони між цивільними, комерційними та військовими дослідженнями. Кожен громадянин зобов’язаний служити своїй країні й у військовому аспекті.
Не менш важливою складовою стратегії КНР є трансфер технологій з-за кордону. «В таких відкритих суспільствах, як німецьке, Китай має відчуття, що може діяти дуже вільно, — наголошує Діді Кірстен Татлоу, експертка з питань КНР. — Китай схожий на дитину в цукерні: вона заходить туди і бере все, що захоче».
Шляхом випадкової вибірки у німецькому блоці виявили кілька досліджень технологій, де, згідно з консенсусом кількох незалежних експертів, не можна виключити подвійного використання. Ці дослідження опублікували вченими з університетів Бонна та Штутгарта й одного з інститутів Товариства ім. Фраунгофера спільно з вченими з NUDT.
Особливо наочним є приклад дослідження з відстеження великих груп людей. За словами одного з експертів, тут треба дуже постаратися, щоби не побачити характер подвійного призначення. Цю технологію теоретично можна використати для відстеження уйгурів.
Темою іншої роботи був зашифрований квантовий зв’язок. З військової точки зору ці дослідження — навіть якщо вони перебувають на ранній стадії — можуть мати подвійну користь. За словами одного з експертів, завдяки такій технології можна зробити власний квантовий зв’язок більш захищеним від підслуховування та створювати перешкоди для чужого зв’язку.
При цьому не завжди належність технології до тієї чи іншої категорії можна визначити однозначно. Потенціал подвійного призначення може бути прихованим у деталях. «Навіть у технологіях, які використовують головно у цивільних цілях. Той, хто сьогодні вивчає алгоритми координації об’єктів, завтра може використовувати ці дослідження для застосування, наприклад, до груп військових безпілотників», — пояснює д-р Джоске.

Мало контролю, багато перехідних зон
Настільки ж складними є питання про те, що можна і що не можна, і для яких досліджень потрібен спеціальний дозвіл. У конкретних випадках у ФРН рішення щодо цього ухвалює Федеральне відомство з економіки та експортного контролю (BAFA).
Для проєктів, у яких можливе військове використання, університети мають подавати заявки на отримання експортних ліцензій. Публікації за участю вчених із країн, які не входять до Європейського Союзу, також підпадають під цю категорію. Тут діє принцип: фундаментальні дослідження можна проводити без обмежень, а прикладні — ні. Останні відрізняються від фундаментальних тим, що вони спрямовані на досягнення конкретної мети.
При цьому відповідальність за чітку вказівку на подвійне призначення проєкту та подання відповідної заявки лежить винятково на університетах. Вони мають подати до BAFA так звану декларацію про кінцеве використання, яка підтверджує суто цивільне застосування. Втім, наскільки на таку декларацію можна покладатися, — інше питання.
Зі свого боку, університети не хочуть втрачати міжнародні зв’язки, і для цього їм також потрібен внесок з-за кордону. Позиція університетів зрозуміла, але це несе ризик ненавмисного надання таким країнам, як КНР, доступу до чутливої інформації.
Чи отримали експортні ліцензії на публікації, виявлені дослідницьким об’єднанням, відомство не стало коментувати з міркувань захисту даних. Два університети, які були об’єктами досліджень, відповіли на запит, що публікації, про які йдеться, є фундаментальними дослідженнями і ліцензія для них не потрібна. Обидва заклади вищої освіти зазначили також, що не ведуть офіційної співпраці з NUDT. Утім, це не виключає можливості для співпраці на індивідуальному рівні.
Один із двох університетів зазначив, що зв’язок китайського співавтора з NUDT був йому відомий. Але угоди, особливо з іноземними партнерами, ретельно вивчають. Університет дотримується законів і правил, що діють у ФРН, та надає письмову інформацію та консультації для підвищення поінформованості викладачів і студентів про роботу в чутливих галузях.

Перевірки служби безпеки
Від джерел у колах служб безпеки журналісти дізналися, що впродовж останніх двох років у Берліні зростає усвідомлення важливості проблеми. Проте ставлення німецьких університетів до КНР є «трохи улесливим» і «трохи наївним».
Втім, важливо наголосити, що питання про небезпеку, пов’язану з технологіями подвійного призначення, постає лише щодо невеликої частки спільних наукових проєктів. Тому ставитись із підозрою до кожного китайського дослідника було б неправильно.
Перевіряти біографічний бекграунд запрошених китайських дослідників під час подання ними заяви на візу Міністерство закордонних справ ФРН почало лише з 2020 року. А внутрішні перевірки університетів у кращому разі є поверховими. А якщо дослідники не вказують у своїх резюме співпрацю з китайським військовим сектором, подальші перевірки практично не проводять.
Професор із землі Північний Рейн-Вестфалія звертає увагу насамперед на переваги співпраці з ученим із КНР. Адже в його особі університет отримав блискучий розум, який не вартував жодного цента: роботу китайського дослідника повністю оплачував Пекін.
Німецький учений досі шкодує, що його колишній протеже тепер працює у кадровій кузні китайського військового сектору, і з ним уже не можна поспілкуватися на професійні теми. Якщо цей IT-фахівець із Піднебесної колись піде з NUDT, професор цілком може уявити собі відновлення співпраці.
Як повідомляв «Міст», тепер Україну хочуть завоювати ще й китайці.

Валентина Червоножка, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online