Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Двом титанам тісно на одній планеті: «холодна війна» між США і КНР

Автор:

|

Жовтень 17, 2018

|

Рубрика:

Двом титанам тісно на одній планеті: «холодна війна» між США і КНР

Армія США до бою готова

У National Interest остерігаються, що може випадково розпочатися ядерна війна.

«Більша проблема»
Відповідаючи 15 жовтня ствердно на запитання журналіста телеканалу CBS про те, чи втручалася Російська Федерація (РФ) у вибори 2016 року в Сполучених Штатах Америки, президент США додав: «Китай також втручався. Я думаю, що Китай —більша проблема».
А 14 жовтня Клей Гаррісон, генерал-майор авіації Національної гвардії США, повідомив в інтерв’ю телеканалу NBC, що винищувачі F-15с і F-16 Військово-повітряних сил США вперше тренуються в ході навчань «Чисте небо-2018» в Україні протидіяти винищувачам РФ і Китайської Народної Республіки (КНР).
Генерал пояснив: «Ми готуємося до протидії рівним за силою противникам — РФ і КНР. На озброєнні Росії перебувають такі ж винищувачі», — заявив він у розмові про українські винищувачі.
Натомість 12 жовтня в інформаційній аґенції Reuters розповіли з посиланням на «обізнані джерела»: «Альянс розвідслужб США, Австралії, Великої Британії, Канади та Нової Зеландії (Five Eyes) наміряється створити коаліцію з розвідками Німеччини й Японії для обміну інформацією та протидії Китаю та Росії. Незважаючи на заяви президента Трампа про готовність самотужки протистояти КНР, члени його адміністрації ведуть активну роботу у кулуарах щодо створення неформального об’єднання для стримування Пекіну в його інвестиційних прагненнях і спробах втручання у справи інших країн».
Представник однієї з країн-членів Five Eyes пояснив: «Ми живемо у новому світі. Такий несподіваний струс із боку авторитарних режимів провокує тіснішу співпрацю і реальне розширення обміну розвідданими».
А 10 жовтня Кірстен Нільсен, міністр внутрішньої безпеки Сполучених Штатів, виступаючи на слуханнях Комітету з внутрішньої безпеки Сенату США, стверджувала: «Загрози для США від країн-суперників досягли найвищого рівня з часів «холодної війни». Такі країни, як Китай, Іран, Північна Корея та Росія прагнуть використовувати всі елементи державної потужності — фінанси, торгівлю, кібернапади, шпигунство, інформаційні операції тощо, щоб зашкодити США та просувати власні інтереси».
«Навіть у мирні часи вороже налаштовані країни націлюються безпосередньо на громадян атакуючи їхні персональні електронні пристрої, здійснюючи кібернапади проти української електромережі, прямі напади на осіб, як це ми бачили з нещодавніми отруєннями у Великій Британії, намагаючись зашкодити демократії через кампанії зловмисного впливу. Це — несправедливий бій. Ні приватні компанії, ні громадяни не готові до того, щоб самостійно опонувати загрозам, що надходять від країн», — додала урядовець.

Чи становить загрозу?
А коли сенатори з Комітету з внутрішньої безпеки поцікавилися, «чи справедливе твердження президента США Дональда Трампа стосовно того, що Китай втручається до виборів США?» і «чи становить Пекін більшу загрозу для країни, ніж Москва?», директор ФБР Крістофер Рей, як повідомили в Reuters, відповів: «Китай значною мірою є більш широкою, складною й довготерміновою загрозою для контррозвідки. Росія, можна сказати, бореться за збереження своєї релевантності після падіння СРСР. Її боротьба — сьогоднішня. Боротьба Китаю — битва майбутнього».
«КНР докладає безпрецедентних зусиль із впливу на точку зору в США», — додала п. Нільсен.
Того ж 10 жовтня Bloomberg констатував: «Торгова боротьба президента США Дональда Трампа з Китаєм може обернутися новою «холодною війною» між двома країнами. Візит держсекретаря США Майка Помпео до Пекіну, після якого стало ясно, що він перебуває в принциповій розбіжності з китайським міністром закордонних справ Ван І, лише підкреслив зростання напруги між двома найбільшими економіками світу».
«Ван І звинуватив США в ескалації торгових суперечок, а також втручанні у внутрішні справи Китаю та Тайваню. Відкрита демонстрація невдоволення Китаю також є однією з найсерйозніших ознак того, що дедалі нарощувана низка проблем між Вашинґтоном і Пекіном може підірвати їхню співпрацю з питання Північної Кореї. Крім цього, на відміну від візиту п. Помпео в червні, цього разу глава КНР Сі Цзиньпін не удостоїв держсекретаря США аудієнцією», — пояснили в аґенції.

Віце-президент оголосив
А 9 жовтня The Wall Street Journal ошелешив повідомленням: «Віце-президент США оголосив початок другої «холодної війни». У ньому зазначено: «Вірогідно, друга «холодна війна» розпочалася минулого тижня. За скандальним розглядом у Конґресі кандидатури Берта Кавано на посаду верховного судді США багато американців навіть не помітили, що американсько-китайські відносини пережили найбільший зсув із часів візиту держсекретаря Генрі Кіссінджера до Китаю 1971 року».
WSJ також поінформував: «Віце-президент Майк Пенс описав американський підхід під час промови в Інституті Гадсона минулого тижня. Він засудив ворожість «всього китайського уряду» до США. При цьому, він пообіцяв, що адміністрація відповість Пекіну. Тим самим Пенс розкритикував Китай за пригноблення тибетців і уйгурів, за його план «Зроблено в Китаї 2025», який повинен привести країну до технологічного домінування, а також китайську «боргову дипломатію», яка просувається через ініціативу «Єдиний пояс, єдиний шлях».
«Промова була дуже схожа на щось в дусі того, що президент Рональд Рейґан міг виголосити проти СРСР — «Пане Сі, знесіть цю стіну! Пенс також описав деталі інтегрованої, міжвідомчої стратегії для стримування того, що в адміністрації вважають китайською військовою, економічною, політичною й ідеологічною агресією», — запевнило видання.
«Того ж тижня, коли віце-президент США виголосив свою промову, в пресу просочилися плани американських Військово-морських сил посилити патрулювання в Південно-Китайському морі, де у Пекіна є територіальні претензії. Більше того, в угоді про вільну торгівлю між США, Канадою та Мексикою з’явилося положення, яке заважає країнам-учасницям домовлятися про торгівлю з КНР. В адміністрації натякнули, що будуть добиватися включення таких же перешкод в інші угоди», — стверджувала газета.
«У нормальні часи всі ці зміни потрапили б в заголовки на перші шпальти. Але в еру Трампа вони всі вкупі заледве були помічені. Однак, у будь-якому разі, це великий зсув у американській зовнішній політиці. Від відповіді Китаю, а також від підходу інших країн до американсько-китайського суперництва, буде залежати нова міжнародна реальність. Зважаючи на те, що давні американські союзники протестують проти торговельної політики Трампа і не тільки, а також враховуючи, що РФ, Корейська Народно-Демократична Республіка й Іран прагнуть підірвати цілі США, зміцнілий Китай, який шукає спосіб змусити Вашинґтон заплатити, може знайти підтримку», — зауважили також у WSJ.

«Може статися»
Але все це, як кажуть, — ще квіточки. Натомість про «ягідки» розповіло 14 серпня американське профільне аналітичне видання National Interest, де на своє запитання «Що відбувається, коли країни використовують одні і ті ж супутники для управління ядерними силами та звичайними військами?» відповіли: «Ненавмисно може статися ядерна війна. З таким попередженням виступив Вашинґтонський аналітичний центр, в якому йде суперечка про те, що США можуть бути залучені в ядерну війну за використання тих же командних і комунікаційних систем для спостереження за ядерними, так і звичайними силами. Через такі системи «подвійного використання» існує ризик ненавмисної ядерної війни, оскільки напад на неядерні активи, такі як супутники або радари, може сприйматися як спроба завдати шкоди засобам ядерного стримування США».
Видання пояснило: «У проекті ядерної політики адміністрації Трампа вже йдеться, що кібератаки проти США або напади на американські супутники можуть представляти собою стратегічну загрозу, яка заслуговує ядерної відповіді. Але це ставить проблему перед так званою «ядерної плутаниною», коли традиційно яскраві лінії між ядерними і неядерними системами стають нечіткими».
«У дослідженні, проведеному на початку цього року, Фонд Карнеґі зазначив, що РФ і КНР винні в плутанині. Наприклад, Росія утримує атомні підводні човни та бомбардувальники в однакових умовах оперативного управління, що і звичайні кораблі і літаки. Таким чином, удар звичайних американських військ проти звичайних російських військ може бути помилково сприйнятий Росією як удар США по своїх ядерних силах, і викличе ядерну відповідь РФ. Китай планує атакувати американські супутники, щоб відімкнути командні системи США й інтелектуальну зброю, яка спирається на супутникові рекомендації, оскільки КНР вважає це частиною звичайної війни — незважаючи на те, що адміністрація Трампа заявляє про зворотне», — розповіли також у National Interest.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply