Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Чого очікувати світовій економіці від кризи в КНР?

Автор:

|

Вересень 19, 2022

|

Рубрика:

Чого очікувати світовій економіці від кризи в КНР?
Сі Цзіньпін та Володимир Путін, Пекін, 4 лютого

Масштабне вторгнення Російської Федерації (РФ) до України привернуло до себе увагу засобів масової інформації та людей по всьому світу. А в цей час у Китайській Народній Республіці (КНР) розгорається масштабна криза, що загрожує «другій економіці світу».

Будівельна галузь
У липні більше тисячі розлючених клієнтів влаштували масову акцію протесту біля відділення Банку Китаю в провінції Хенань, вимагаючи повернути їм заощадження. Протестувальників побив розлючений натовп невідомих чоловіків у білих сорочках. Ба більше, у Мережі поширили відеоролики про те, як активістів мало не розчавили танки. Пізніше справжність відео спростували, але цей інцидент привернув увагу до поточної китайської банківської кризи.
Що ж відбувається у Піднебесній? Якщо коротко, то будівництво житлових комплексів по всій країні зупинилося — не будують квартири, що «з’їли» заощадження багатьох людей. Якщо потрібна розлога відповідь: витоки кризи простежуються в проблемах в секторі нерухомості КНР, що глибоко вкоренилися, назрівали десятиліттями й оголилися за останні два роки.
Бум на ринку нерухомості в КНР став потужним рушієм економічного зростання країни — на цей сектор припадає близько чверті валового внутрішнього продукту (ВВП) країни. Своєю чергою, будівельний ринок обвалили кілька факторів, приміром, економічні труднощі Китаю, особливо через сувору політику Zero Covid, що закрила цілі міста.
«КНР дуже залежить від пандемії, донедавна Китай був єдиною країною, яка зберігала дуже жорсткі локдауни для зупинення поширення коронавірусу. Це знову ж таки сильно впливало на економіку КНР; якщо зараз Пекін відмовиться від своєї політики (тобто Сі покаже, що помилявся), це покращить перспективи їхньої економіки, але водночас збільшить попит на енергоресурси, ціна на які знову зростатиме», — окреслив проблеми в економіці на своїй сторінці Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора України в міжнародному валютному фонді.
Крім того, на економіку КНР впливають і методи, якими влада вирішила вирішити проблему будівельного колапсу. «Ми опинилися в розпалі повільної кризи. Я б розглядав тяжке становище сектора нерухомості як абсолютно ключову причину теперішнього економічного спаду в Китаї», — зазначив Грід Логан Райт, партнер Rhodium Group, який керує дослідженням китайських ринків.
Криза на будівельному ринку призвела до того, що сотні тисяч китайців надіслали забудовникам, банкам і місцевим органам влади гнівні повідомлення. «Ви припиняєте будівництво — я перестаю платити іпотеку. Ви здаєте квартиру, я починаю платити», — йдеться в одному з листів, надісланому від імені 7,2 тис. домогосподарств, що купили нерухомість в одному і тому ж житловому комплексі в Чунцині. І ці погрози реалізують на практиці — люди масово відмовляються платити за житло, яке не будують.

Корені кризи
У серпні 2020 року Пекін розгорнув політику «трьох червоних ліній». Мета: обережно здути величезну бульбашку на ринку житла, що формувалася десятиліттями. Ця політика мала два завдання: зменшити надмірну залежність економіки від власності та придушити спекуляції, які зробили ціни на житло недоступними для багатьох китайців.
Багато років багатоквартирні будинки росли по всьому Китаю, позаяк люди переїжджали зі сільської місцевості до міст, а забудовники мали легкий доступ до кредитів. Та незабаром стало ясно, що саме інвестори в нерухомість, а не фактичні покупці житла стимулювали попит у спекулятивному шаленстві, внаслідок якого величезні площі квартир залишалися порожніми. Ціни на нерухомість різко зросли, і володіння житлом ставало дедалі менш доступним для китайського середнього класу. Водночас назрівала інша проблема: забудовники, які отримували вигоду з цих високих цін, накопичили купу боргів, аби продовжувати будівництво зі запаморочливою швидкістю.
«Вони взяли занадто багато кредитів, щоб збудувати занадто багато будівель, в яких ніхто насправді не хоче жити», — пояснив Джеремі Воллес, доцент Корнельського університету, який вивчав урбанізацію в КНР.
У грудні 2021-го Evergrande, один із найбільших девелоперів Китаю, оголосив дефолт із виплати відсотків через своїх офшорних власників облігацій, а незабаром це ж зробила і Kaisa Group Holdings. «Те, що зараз переживає Китай, — це криза, спричинена політикою. Під цим маю на увазі те, що експерти попереджали про бульбашку на ринку житла впродовж багатьох років, і не безпідставно, але гострий стрес, в якому зараз перебуває ринок, є прямим результатом драконівських обмежень на кредитування забудовників, які були запроваджені близько півтора року тому», — заявив Габріель Вільдау, керуючий директор компанії з аналізу ризиків Teneo.

Чим це загрожує всьому світу
«Уповільнення зростання економіки в КНР викликає глобальний неспокій у місцевих банків і на ринку нерухомості. Системна значимість і взаємопов’язаність китайських банків у світовій фінансовій системі посилюють ризики, які можуть неґативно вплинути на глобальну фінансову стабільність. Так само китайський ринок нерухомості тісно переплетений зі світовим. Нестійкість китайської економіки, викликана кризою на ринку нерухомості, що посилить банківську кризу, матиме глобальні наслідки», — вважають аналітики The Diplomat.
Хоча деякі експерти вважають, що ринок сягнув дна, очікується, що проблеми у секторі збережуться ще на якийсь час. У липні S&P Global Ratings полічила, що ціни на китайську нерухомість цього року знизяться на 30 %. Це серйозніше падіння, ніж під час фінансової кризи 2008-го.
«Позаяк китайські забудовники володіють відносно невеликими сумами зовнішнього боргу, вважається, що світова економіка не схильна до високого ризику фінансової кризи, як було 2008 року, — вважає Алісія Ґарсія-Ерреро, експертка з Азійсько-Тихоокеанського реґіону в банку Natixis у Гонконзі. — Але обсяг економіки КНР, на частку якої припадає майже п’ята частина світового ВВП, означає, що серйозне її уповільнення може вплинути на глобальне зростання».
«Звісно, якщо китайські банки не зможуть «проковтнути» цей шок, а в КНР настане фінансова криза, яка, не думаю, що відбудеться негайно, це буде більше схоже на Японію в 1980-1990-х. Можуть бути погані умови кредитування або його відсутність, спад економіки, дефляція — приблизно такий сценарій. Але це не негайна подія на кшталт Lehman (банкрутство Lehman Brothers прийнято вважати відправним пунктом світової фінансової кризи 2008 року, що ознаменувало її перехід у гостру фазу. — Ред.)», — припустила вона.
За оцінками Світового економічного форуму кожен спад ВВП КНР на один відсотковий пункт призводить до скорочення світового ВВП на 0,3 %. У дослідженні, проведеному Федеральною резервною системою США 2019-го, йдеться, що падіння ВВП КНР на 8,5 % призведе до падіння ВВП на 3,25% у країнах із розвиненою економікою і майже на 6 % у країнах із економікою, що розвивається.

Газ за пів ціни
Поправити ситуацію Пекін спробував за рахунок дешевих енергоносіїв. Так, РФ продала до КНР кілька партій скрапленого природного газу (СПГ) зі свого експортного заводу «Сахалін-2» за ціною, майже вдвічі нижчою від поточних котирувань. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на трейдерів, обізнаних у справі.
Такий крок є вигідним для обох країн: Китай може забезпечити дешевше газопостачання та перепродавати поставки від більш дорогих експортерів комунальним підприємствам Європи й Азії, а РФ може надалі продавати паливо для отримання прибутку.
Японія та Південна Корея, які традиційно є основними напрямками для Сахалінського СПГ, припинили закуповувати спотові партії зі заводу після повномасштабного вторгнення РФ до України. «Російські поставки надалі присутні на ринку завдяки лише реорганізації торгових потоків через країни, яким не є проблемою приймати російські вантажі, — заявив Сол Кавонік, енергетичний аналітик Credit Suisse. — Схоже, Китай зі задоволенням приймає російський СПГ зі знижкою, замінюючи альтернативні постачання, які потім можуть бути спрямовані до Європи за вищими цінами».
Відповідно до даних відстеження суден, зібраних Bloomberg, у серпні ц. р. обсяг імпорту СПГ КНР із РФ зріс до найвищого рівня за щонайменше два роки. Тим часом поставки зі США впали. Оператора «Сахалін-2» контролює російський газовий монополіст «Газпром».
Як повідомляв «Міст», РФ просить у КНР грошей та їжі.

About Author

Meest-Online