Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 6, 2022

Amnesty International — проросійська?

Автор:

|

Серпень 11, 2022

|

Рубрика:

Amnesty International — проросійська?
Оксана Покальчук

Amnesty International (АІ) заявила, що українські військові, які стримують російське вторгнення, нібито наражають на небезпеку цивільне населення, створюючи бази та розміщуючи озброєння в школах і лікарнях. «Тактика України порушила міжнародне гуманітарне право, перетворивши цивільні об’єкти на військові цілі. Внаслідок російських ударів по населених пунктах загинули мирні жителі і була зруйнована цивільна інфраструктура», — запевнили у міжнародній правозахисній організації.
Її експерти заявили, що з квітня по липень вони оглядали місця російських ударів у Харківській і Миколаївській областях, а також на Донбасі. Опитували свідків, які вижили, та вивчали супутникові світлини. За їхніми словами, «українські сили завдавали ударів із житлових районів, а також базувалися у житлових будинках у 19 містах і селах реґіонів».
AI також заявила, що її експертам невідомо, щоб у задокументованих випадках військові «просили чи допомагали з евакуацією мирного населення із сусідніх будівель, щоб мінімізувати втрати серед цивільних».
Також правозахисники додали, що 22 із 29 відвіданих ними на Донбасі та в Миколаївській області шкіл розміщувалися або особовий склад Збройних сил України (ЗСУ), або українська військова техніка й озброєння. «Перебування на оборонній позиції не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права. Військові ніколи не повинні використовувати лікарні для участі у бойових діях і повинні використовувати школи або цивільні будинки лише у крайньому випадку, коли немає альтернатив. Уряд України має негайно забезпечити розміщення своїх сил далеко від населених пунктів або евакуювати цивільне населення з районів, де діють військові», — заявила Аньєса Каламара, генеральний секретар Amnesty International.
На ці звинувачення відреагували в Офісі президента України (ОПУ). Там заявили, що життю українців загрожує лише Російська Федерація (РФ), тоді як заяви АІ є участю у дискредитаційній кампанії Кремля проти України». «Сьогодні Росія докладає максимум зусиль, щоб дискредитувати ЗСУ в очах західних товариств і зірвати постачання зброї, використовуючи всю мережу своїх аґентів впливу. Шкода, що така організація, як АІ, бере участь у цій кампанії з дезінформації та пропаґанди, — наголосив Михайло Подоляк, радник голови ОПУ. — Життя людей для України — безперечний пріоритет, саме тому ми проводимо евакуацію мешканців прифронтових міст».
У Міністерстві закордонних справ України також обурилися заявою AI та назвали її «несправедливою». «Така поведінка AI — це не пошук і донесення світу правди. Це створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка тисячами знищує цивільне населення і цілі міста, і країною, яка відчайдушно захищається, рятуючи свій народ і цілий континент від цієї навали. Припиніть займатися створенням фальшивої реальності, де всі в чомусь винні. Займіться донесенням правди про те, чим є сьогодні Росія», — закликав Дмитро Кулеба, голова відомства.
Після цього подала у відставку Оксана Покальчук, директорка українського офісу AI. «Мені боляче це визнавати, але ми з керівництвом Amnesty International розійшлися ціннісно. Вважаю, що будь-яка робота на добро суспільства має бути зроблена з урахуванням локального контексту та з продумуванням наслідків. А головне, я переконана, що наші дослідження мають робитися скрупульозно та з думкою про людей, чиє життя часто безпосередньо залежить від слів і вчинків міжнародних організацій», — зазначила вона.
Звільнилася з посади й Катерина Мітєва, речниця «AI Україна». Вона наголосила, що український офіс переконував головний офіс організації не публікувати скандального звіту, але до нього не дослухалися.
Своєю чергою, польське представництво AI опублікувало заяву, що засудила злочини російської армії в Україні. У ній ідеться, що AI постійно засуджує вторгнення РФ до незалежної України і не раз закликало до притягнення російських сил до відповідальності за скоєні військові злочини та брутальні порушення міжнародного гуманітарного права.
Відреагувала на звіт АІ і Мелінда Сіммонс, послиня Великої Британії в Україні. «Єдине, що загрожує українським цивільним жителям, це російські ракети, зброя і мародерство російських військ. Якби Росія припинила вторгнення в Україну, небезпеки не було б», — заявила вона.
Відтак правозахисна організація вибачилася за «страждання та гнів», які спричинив її звіт зі звинуваченням українських військових у створенні небезпеки для цивільних, однак продовжує наполягати на своєму висновку.
Водночас у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України з’ясували, що АІ для підготовки свого звіту про війну в Україні використала свідчення людей, які перебували у фільтраційних таборах і катівнях на тимчасово окупованих територіях. Й інколи таке «правильне» інтерв’ю було єдиним шансом пройти фільтрацію та виїхати за межі окупованих територій.
Як повідомляв «Міст», у Києві пікетували офіс Amnesty International.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply