Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

В Ефіопії — криваві протистояння

Автор:

|

Липень 21, 2020

|

Рубрика:

В Ефіопії — криваві протистояння
Хаакаалуу Хундессаа

В Ефіопії останнім часом тривають масштабні акції протесту та сутички. Причиною стала смерть кумира та символу народності оромо. Люди перекривають вулиці, палять покришки, трапляються й сутички з поліцією.
Хаакаалуу Хундессаа невідомі застрелили наприкінці червня в Аддіс-Абебі, столиці країни. Це сталося пізно увечері в одному зі житлових кварталів міста. Музиканта встигли привезти до лікарні, проте від отриманих поранень він помер. Мотиви злочину невідомі, але раніше вбитий отримував погрози на свою адресу. Хаакаалуу Хундессаа виступав за права етнічної групи оромо та був активним учасником політичних акцій.
Його виступи та популярність були одним із важливих факторів впливу на реформу влади в Ефіопії у 2018-2019 рр. Співак став відомим після того, як потрапив за ґрати за свої політичні переконання. В буцегарні музикант написав більшість текстів свого першого альбому Sanyii Mootii (вийшов 2009-го). 2013 року Хаакаалуу Хундессаа випустив другий альбом Waa’ee Keenyaa, з яким брав участь у турі по США і який визнали найкращим африканським музичним альбомом на Amazon на той момент за кількістю продажів.
Співак також брав участь в антиурядових мітинґах, які привели до влади Абій Ахмеда, теперішнього прем’єр-міністра країни й уродженця реґіону Оромія. У своїх піснях Хундессаа підіймав тему боротьби та розчарування народу під час антиурядового протестного руху 2014-2018 рр.
Значна частина його пісень були пов’язані з традиціями оромо, а також підтримували протест проти дискримінації цієї народності. У 2015-2016 рр. балада Хундесси Maalan Jira стала гімном демонстрантів, котрі виступали проти скандального генерального плану з розширення столиці Ефіопії. Тоді оромо побоювалися, що цей план загрожує їм примусовим виселенням з родючих земель, прилеглих до міста.
Оромо — народ в Ефіопії та деяких інших країнах Африки. Загалом їхню чисельність оцінюють у 25 млн осіб, приблизно 17 млн з яких мешкають в Ефіопії. А це — понад 32 % населення країни. Однак панівне становище в Ефіопії займає народ амхара, який також становить приблизно 30 % населення.
Правоохоронці затримали кількох підозрюваних у вбивстві сплавка, однак це не заспокоїло суспільство. Вже наступного дня в містах штату Оромія почали збиратися демонстранти. Водночас в Аддіс-Абебі прогриміли три вибухи. Розгнівана молодь перекрила дороги в місті. Мітинґи переросли у міжетнічні зіткнення, погроми, сутички та перестрілки з правоохоронцями, а також активізацію кількох опозиційних уряду груп. Наймасштабніші протести охопили реґіон Оромія, малу батьківщину убитого музиканта.
В результаті протестів та сутичок загинуло як 239 осіб, 11 із них — співробітники служби безпеки. В поліції зазначили, що тільки в Оромії, одному з дев’яти реґіонів Ефіопії, загинули 145 учасників протестів і 11 правоохоронців. Ще десятьох вбиті у столиці Аддіс-Абебі. Крім цього, за даними влади, під час заворушень серйозно поранили 167 осіб. Як повідомив Джирма Гелам, комісар поліції Оромії, в ході зіткнень затримали 1 084 людини.
В столиці країни розгорнули армійські підрозділи, влада частково обмежили роботу Інтернету, що є традиційною практикою в таких випадках для багатьох африканських країн. Абій Ахмед, прем’єр Ефіопії, розцінив протести та криваві заворушення як «скоординовану спробу» дестабілізувати ситуацію в країні. Він пообіцяв притягнути до відповідальності «тих, хто смикає за ниточки» і був залучений до організації зіткнень, не називаючи прямо, кого має на увазі. Протести солідарності з демонстрантами в Ефіопії відбулися також в інших містах, зокрема, в Найробі (Кенія) та в Лондоні (Велика Британія).
Як повідомляв «Міст», раніше в Ефіопії знайшли руїни християнського храму.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply