Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 16, 2021

Українським заручникам у Лівії погіршало

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Українським заручникам у Лівії погіршало

Суд над українськими бранцями в Лівії вкотре відкладено — засідання відбудеться 3 липня. Про це розповів Станіслав Селіванов, український правозахисник, який побував на судовому процесі в Тріполі. Під час засідання 21 травня лівійський військовий прокурор висунув проти громадян Співдружності Незалежних Держав чотири статті звинувачення. Після того, як промову військового прокурора було перекладено українським полоненим, слово взяли їхні адвокати-лівійці й попросили відпустити всіх затриманих під домашній арешт.

Уперше за всі засідання військового суду виступив адвокат українців Тарік Абухалялі. «У своїй промові він переконливо довів, що статті, за якими висунуто обвинувачення, не мають прямого стосунку до затриманих, а українські громадяни були змушені обслуговувати військову техніку під загрозою розстрілу. По суті, уся справа ґрунтується на свідченнях Абду Саляма та Мухаммеда Архаї, полковників армії Каддафі, які без доказів звинуватили українців. Гадаю, що вони рятують себе ціною життя наших співвітчизників. Було порушено й тему «особистих зізнань»: можу сказати, що перед погрозами розправи над донькою Олександр Шадров міг не встояти й написати що завгодно», — каже п. Селіванов.

Як писав «Міст», у серпні минулого року, під час громадянської війни в Лівії, була захоплена група іноземців, які працювали там за контрактом із нафтовою компанією «Дакар». У квітні ц. р. одеситів Сергія Волошина й Олега Герасимова та подружжя Максима й Ольгу Шадрових було відпущено лівійцями додому, а батько Максима з рештою затриманих залишився в Лівії (його донька Дарія повернулася в Україну ще в серпні). Зараз у дільниці Фелях у Триполі під охороною утримують 21 українця, двох білорусів, двох росіян і одного француза. У дільниці Матіга — ще чотирьох українців і білоруса. Заарештованих підозрюють у праці на армію Каддафі.

Звільнене подружжя Шадрових досі не може звикнути до мирного життя. «Зі здоров’ям у нас після полону — величезні проблеми, — розказала журналістам Ольга Шадрова. — У мене стрибає тиск, почуваюся дуже зле, недавно злягла майже на два тижні. А Максиму після Лівії доводиться лікувати всі зуби й ноги — через погану їжу й воду людський організм просто розсипається».

«Після полону з нервами в мене просто біда. Мучать тривожні сни, часто нервую», — додає Максим Шадров. Крім цього, подружжю досі доводиться вистоювати черги в кабінетах паспортних столів і архівів — через те, що їхніх документів лівійці так і не віддали. Коли українці повернулися на Батьківщину, їм видали тимчасові паспорти. Зараз Шадрови сидять без роботи й займаються ремонтом свого будинку в Одесі — грошима допомагає мати Максима. «Компанія так і не заплатила ні копійки за час нашого перебування в полоні. Державі ми також не потрібні — ніхто із чиновників жодного разу не запропонував допомоги», — стверджують колишні заручники.

На думку п. Шадрова, лівійці штучно затягують судовий процес: «На суді зачитують два-три документи й призначають нове засідання через місяць. Тим часом літні люди сидять у жахливих умовах. У бетонному казематі площею 30 кв. м утримується 26 осіб. Кондиціонера немає, а в Лівії — спека. Зі зручностей — один кран на всіх, у підвалі — один туалет, діра в бетонній підлозі».

Журналістам удалося сконтактуватися телефоном з одним зі заручників, який попросив не називати його імені: «Нам усе гірше й гірше. Усі поголовно хворіють. Українські дипломати присутні на засіданнях суду, але вони жодним чином не впливають на перебіг судового процесу. Із розваг у нашій камері — лише телевізор. Хлопці дуже напружені й сильно нервують, а кінця цього всього не видно».

На думку Максима Шадрова, наші співвітчизники стали розмінною монетою в торзі України та Лівії за літак Каддафі. «Лівійці вже прямо кажуть: причина того, що наших не відпускають із полону, — небажання української сторони віддавати літак. А суд над нашими земляками — лише про людське око», — констатував Максим.

Історія літака — така. 2005 року Україна уклала контракт із Лівією на ремонт чотирьох Ан-74ТК-300 для Муаммара Каддафі. 2009-го машини відремонтували й удосконалили на Харківському авіазаводі згідно зі смаками лідера Лівійської джамахірії. Три повітряних судна встигли передати Каддафі, а четверте — досі в Україні.

«Лівійці натякають, що наша влада просто хоче нажитися на тому самому літаку — за ремонт уже сплатив полковник Каддафі, а Україна прагне вдруге отримати гроші за нього. Понад те, на ремонт літака українці нібито витратили лише 1 млн USD, а потім раптом звідкись виникла сума 29 млн USD. Лівійці кажуть, що їх намагаються надурити. Ось тому, мовляв, ми й сидимо», — підтвердив думку п. Шадрова заручник із Лівії.

Марко Стріха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply