Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Росіяни витісняють французів, німців і чехів із Малі

Автор:

|

Жовтень 12, 2021

|

Рубрика:

Росіяни витісняють французів, німців і чехів із Малі
Під час деяких акцій протесту і демонстрацій, як в травні 2021 року в Бамако, лунали й проросійські гасла і заклики про допомогу до РФ

У стосунках Російської Федерації (РФ) та Європейського Союзу (ЄС) з’явився новий осередок напруженості. Військова хунта Малі запросила в країну найманців із російської приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер». За даними інформаційної аґенції Reuters, сума контракту становитиме близько 10,8 млн USD щомісяця. Про домовленості між росіянами та «владою» першим повідомив Жан-Ів Ле Дріан, міністр закордонних справ Франції, і пригрозив у разі укладення угоди вивести з Малі французькі війська.

Німці приєднуються
Своєю чергою, у Міністерстві закордонних справ (МЗС) Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) заявили, що знають про російські перемовини з малійським керівництвом. Там додали, що перебувають щодо цього питання в контакті з європейськими партнерами, малійським урядом і Москвою.
Марія Адебар, представниця МЗС ФРН, уточнила, що можливість співпраці хунти з найманцями «викликає крайню тривогу». Крістіна Рутсі, речниця Міністерства оборони ФРН, додала, що в разі, якщо російські бойовики опиняться в Бамако, столиці Малі, наслідки та можливі дії обговорять в міжнародному форматі. А Аннеґрет Крамп-Карренбауер, міністерка оборони ФРН, заявила: «Якщо керівництво Малі піде на таку угоду з РФ, це суперечитиме всьому, що ФРН, Франція, ЄС та Організація Об’єднаних Націй (ООН) робили в Малі впродовж останніх восьми років». Вона також побічно пригрозила виведенням сил Бундесверу із Малі, адже угода між Москвою та Бамако ставить під питання основи мандата Бундесверу в рамках European Union Training Mission Mali (EUTM) і місії ООН стабілізації в Малі (MINUSMA).

Кремль заперечує і підтверджує
Дмитро П’єсков, прессекретар президента РФ, запевнив, що російських військових у Малі немає. Він відмовився коментувати ймовірну угоду з ПВК, адже формально це не входить у компетенцію Кремля. Та й будь-які приватні армії в Росії буцімто заборонені. ПВК «Ваґнер» — неофіційна військова організація, яка не входить у регулярні Збройні сили (ЗС) РФ і не має юридичного статусу на її території.
Непрямим доказом того, що російська сторона зацікавлена в угоді з Малі, може слугувати зростання медійної активності низки російських засобів масової інформації (ЗМІ), які впродовж останніх тижнів опублікували відразу кілька статей, присвячених ситуації в цій африканській країні. Основний зміст текстів зводився до того, що Франція зазнала фіаско, а малійці чекають на допомогу від росіян. У висвітленні теми російської військової допомоги в Малі також брала участь і медіагрупа «Патріот», главою опікунської ради якої є Євген Пригожин, «кухар Путіна», якого ЗМІ пов’язують із ПВК «Ваґнер», хоча він цей зв’язок заперечує.
Медійну активність із РФ помітили й розкритикували в Чеській Республіці (ЧР), яка також бере участь у міжнародних місіях в Малі. «Росія намагається переконати жителів Малі, що ЄС окупує їхню країну та проявляє в цьому дуже помітну активність», — заявив Ян Хавранек, заступник міністра оборони ЧР.
Натомість Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, заявив, що влада Малі звернулася до російської ПВК для сприяння в боротьбі з терористами. За його словами, французьким військовим нібито нічого не вдалося, і терористи, як і раніше, там правлять бал. «Оскільки малійська влада оцінила свої власні здібності як недостатні без зовнішньої підтримки і позаяк зовнішня підтримка скорочується з боку тих, хто обіцяв допомагати викорінювати тероризм, вони звернулися до російської ПВК», — пояснив він.

Що в Малі роблять європейці
Європейці активізували свої миротворчі зусилля після того, як на початку 2012-го в Малі спалахнув збройний конфлікт між урядовими військами та бойовиками з різних груп сепаратистів та ісламістів. 2013 року Євросоюз відправив ц цю країну місію EUTM Mali. Її учасники — 22 держави ЄС, але головні — ФРН, Франція та ЧР. Чисельність європейських військовослужбовців EUTM Mali становить близько 900 осіб, із них 600 — солдати Бундесверу, мета яких — вишкіл ЗС Малі.
Також до 1,1 тис. військовослужбовців Бундесверу беруть участь у місії MINUSMA. Крім них, 5,1 тис. французьких військових одночасно беруть участь у кількох місіях, узгоджених безпосередньо з керівництвом Малі та сусідніми африканськими країнами. У липні ц. р. французька влада оголосила, що до кінця 2021-го закриє частину своїх військових баз у Малі. А Флоранс Парлі, міністерка оборони Франції, заявила, що попри скорочення присутності французи в Малі й залишаться «в найближчі місяці та роки».

Що в Малі робить РФ
Між Москвою та Бамако — тривала історія стосунків. 1960-го СРСР був однією із перших держав, що визнали незалежність Малі та допомагали їй із кредитами. Повернення російського інтересу до цієї країни датується 2017 роком, коли звідти вперше публічно пролунали заклики до РФ про допомогу.
У червні 2019-го Кремль заклав юридичну основу, щоб відправити до Малі військових фахівців, уклавши з тамтешнім урядом угоду про військову співпрацю. Такі угоди передбачають, зокрема, вишкіл військових, постачання військової техніки та ремонт уже експортованої, а також спільні навчання й антитерористичні дії. РФ є одним із головних постачальників зброї до Малі.
Підозри в тому, що Москва активізувала свою участь у розвитку ситуації в Малі, з’явилися в серпні 2020 року після путчу військової хунти. Тоді місцеві ЗМІ виступили з твердженнями, що низка провідних малійських офіцерів, які брали участь у путчі, раніше проходили підготовку в Росії.

ЄС не буде миритися з «Ваґнером»
В Євросоюзі пригрозили в разі запрошення до Малі ПВК «Ваґнер» розірвати відносини з владою країни. «ЄС не співпрацює з тими, хто не діє в умовах повної прозорості та повного дотримання міжнародних стандартів, міжнародного гуманітарного права і прав людини, — заявили в представництві ЄС у Малі. — Попри протести Європи, військова хунта Малі продовжує залучати в країну російських найманців. Й учасники перевороту ще сподіваються, що міжнародне співтовариство піде їм на поступки?»
Відтак Абдулай Діоп, міністр закордонних справ Малі, заявив, що не вважає за необхідне обговорювати повідомлення про розміщення в його країні російської ПВК. А Шогель Маїга, прем’єр-міністр Малі, заявив, що його країна відчуває себе покинутою Францією, а нестача французьких солдатів на півночі країни створила вакуум, який необхідно заповнити.
У відповідь Флоранс Парлі заявила, що такі заяви є неприйнятними. Вона нагадала, як нещодавно відвідала Бамако, де зустрілася зі своїм колегою з малійського тимчасового уряду і виклала йому позицію Франції з приводу можливого партнерства з ПВК «Ваґнер» і з приводу найманців загалом. «Я також виклала йому позицію світової спільноти: якщо Малі вступить у партнерство з найманцями, Малі ізолює себе і втратить підтримку світової спільноти, яка є вкрай прихильною до цієї країни, — запевнила міністерка. — Замість диверсифікації партнерських відносин Малі залишиться віч-на-віч лише із групою найманців. Для нас усе є очевидним, і ми вважаємо неможливим співіснування з найманцями».
Водночас вона наголосила, що Франція не відмовляється від своїх зобов’язань, які має щодо Малі. А також нагадала, що на місцях залишаються тисячі солдатів, які успішно ведуть боротьбу з терористами, а Франція також продовжує постачати нову техніку для цих цілей. Урядовиця також нагадала про недавню загибель у країні французького солдата та заявила, що звинувачувати після цього Францію в тому, що вона кинула Малі негідно.

Малі шанси на успіх
В експертних колах на Заході міжнародні місії в Малі вважають малоефективними. Експерти з безпеки вказують як причину на політичну нестабільність і слабкість державних структур Малі. Девід Зунменоу з Інституту досліджень в галузі безпеки в Преторії (Південна Африка) каже про «політичну смуту», яка не лише підриває боротьбу з тероризмом і зусилля щодо забезпечення безпеки громадян. Під питанням і те, чи можливе повернення до демократичного ладу в доступному для огляду майбутньому. А це саме те, на що сподівається більшість малійців. На цьому наполягають і уряди західних країн, а також Економічне співтовариство країн Західної Африки й Африканський союз.
«Однак для багатьох спостерігачів розмови про демократизацію стають все більш пустими. Військова хунта обіцяє до лютого 2022 року провести вибори та забезпечити перехід до цивільного правління. Але особливих зусиль у цьому напрямку не відбувається. Існує також припущення, що правителі можуть навмисно використовувати ажіотаж навколо залучення найманців із ПВК «Ваґнер». Розрахунок може полягати в тому, щоб запропонувати відмовитися від договору, якщо міжнародне співтовариство погодиться на відтермінування виборів, — пояснює п. Зунменоу. — Однак якщо вибори не відбудуться, в країні може виникнути нова напруженість. У Бамако вже давно поширюють чутки, що може статися новий переворот».
А 2 жовтня на північному сході Малі в результаті підриву на саморобному вибуховому пристрої загинув миротворець ООН, ще четверо отримали важкі поранення. Про це повідомив Ель-Гассім Ване, глава місії MINUSMA. За його словами, інцидент стався в районі м. Тесаліт, розташованого неподалік від кордону з Алжиром. Однак п. Ване не вказав, про громадянам яких країн ідеться.
Як повідомляв «Міст», терористи атакували військових у Малі.

Євген Клен

About Author

Meest-Online